E-Dergi Oku 
TEKSAN

Enerya Genel Müdürü Aslan Uzun: "Yenilenebilir Enerjide Rüzgar ve Güneşe Yatırım Yapıyoruz."

Enerya Genel Müdürü Aslan Uzun: "Yenilenebilir Enerjide Rüzgar ve Güneşe Yatırım Yapıyoruz."

20 Ağustos 2014 | SÖYLEŞİ
924 kez okundu

Doğalgaz ve elektrik sektörlerinde olmak üzere enerji alanında faaliyet göstermek ve yatırımlar yapmak amacıyla 2003 yılında kurulan Enerya, 2009 yılından beri doğalgaz toptan satış faaliyetlerini de Medgaz markasıyla yürütmektedir. Firmayı daha yakından tanıyabilmek adına, sorularımızı Enerya Genel Müdürü Aslan Uzun'a yönelttik.

Enerya’nın faaliyetleri ve sunduğunuz hizmetler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Türkiye’nin 2. en yaygın doğalgaz dağıtım şirketi olan Enerya’da, doğalgaz dağıtımı yanı sıra doğalgaz toptan ticareti, güneş enerjisi projeleri, elektrik ticareti, ve rüzgar enerjisi alanlarında da faaliyet göstermekteyiz.

Doğalgaz dağıtımını Antalya, Denizli, Karaman, Konya Ereğlisi, Erzincan, Konya, Aydın, Aksaray, Çorum, Niğde ve Nevşehir illerinde yürütmekteyiz. Bulunduğumuz 11 şehirde, bugüne kadar 430 milyon TL’lik yatırım ile 6500 km’lik dağıtım ağı kurduk. 10 yıl içinde hızlı bir yatırım planı ile bulunduğumuz illerde nüfusun ortalama %85’ine hizmet götürerek, 750 bini aşkın aboneye ulaştık.

Enerya olarak yeni bir yapılanma içine girdiniz. Bu yapılanma hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Doğalgaz dağıtım çalışmaları yapmak üzere, 2003 yılında kurulan ve doğalgaz dağıtım lisanslarına sahip Energaz olan markamız, artık Enerya markası ile enerji sektöründe daha geniş alanda faaliyetlerini sürdürmektedir. Enerya markası ile doğalgazın dağıtımının yanı sıra, doğalgaz toptan ticareti, güneş enerjisi projeleri, elektrik ticareti, rüzgar enerjisi alanlarında da faaliyet göstermekteyiz. Enerya markamız altında ‘daha temiz, daha akılcı ve daha kolay’  felsefesi ile hizmet kalitemizi iyileştirerek, daha müşteri odaklı bir şirket olduk. Enerya markamızla özellikle yenilenebilir enerji yatırımlarına ağırlık vererek, Türkiye ve MENA Bölgesi’nin en çok bilinen markalarından biri olmayı hedefliyoruz.  Türkiye’de enerji sektöründe ilk 3 oyuncudan biri olmak üzere yola çıkıyoruz. Toplam elektrik ve doğalgaz ticaretinin %5’ini yönetmeyi hedefliyoruz. Elektrik ticaretinde satacağımız elektriğin %30’unu yenilenebilir kaynaklardan, %70’ini de gaz ticareti yaptığımız termik kaynaklardan tedarik edeceğiz. 2018 yılsonuna kadar yıllık 3 milyar TL ciro seviyesine ulaşmayı hedefliyoruz.

Enerji ticareti yapan bir firma olarak, Türkiye’de enerji ticaretinin geldiği noktayı nasıl görüyorsunuz? Sizce bu alanın sorunları nelerdir?

Enerji ticaretinde liberalleşme yolunda önemli adımlar atılmıştır ve bunlar sektörün hızlı bir şekilde büyümesini sağlamaktadır. Enerjide çok daha fazla yatırıma ihtiyaç bulunmaktadır. Özellikle yenilenebilir enerji alanına daha fazla önem verilmelidir.

Ürün ve hizmet alanlarınız dikkate alındığında, sizi diğer firmalardan ayıran özelliklerden bahsedebilir misiniz?

Hem doğalgaz hem elektrik hizmeti veren Türkiye’deki ilk marka olarak, abonelerimizin tüm enerji ihtiyaçlarını tek bir yerden sunuyoruz.

Şu an üzerinde çalıştığınız projeleri anlatır mısınız? Bu projelerin, enerji ve çevre dünyasına nasıl katkı sağlamasını bekliyorsunuz?

Türkiye’nin ve bölgenin enerji öngörüleri çerçevesinde yeni bir yatırım planı hazırladık. Enerya olarak biz de bu atılımın içinde yer alacağız. Doğalgaz yatırımlarımız her yıl devam edecek. 2014 sonuna kadar 100 bin yeni aboneye ulaşmayı ve 2,6 milyar metreküp gaz satışı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bugün 2,3 milyar metreküp gaz ticareti yürütüyoruz. Halihazırda dağıtım şirketlerimizin gaz ihtiyacının yaklaşık %50’sini biz karşılıyoruz. 2018 yılında doğalgaz kullanım hacmimizin %70’ini kendimiz karşılayacağız. Kullanacağımız ve dağıtacağımız gazı toptancılarla yapacağımız anlaşmalar ve ithalat yolu ile doğrudan temin edeceğiz.

Yenilenebilir enerjide rüzgar ve güneşe yatırım yapıyoruz. Rüzgar enerjisinde başladığımız çalışmaları hızlandıracağız. 2015-2016 yılında operasyona geçecek, toplam kapasitesi 168 mw olan, Havza ve Evrencik’teki yeni rüzgar enerjisi projeleri yatırımlarını gerçekleştirdik.

Öncelikle güneş enerjisinde lisans alan firmaların projelerinde ortak yatırımcı olacağız. Türkiye’nin güneş enerji potansiyeli halen lisans bekleyen 600 mw’ın çok üzerindedir, güneş enerji yatırım maliyetleri ciddi oranda azalmıştır. Dolayısıyla bu büyüyen yenilenebilir enerji alanında Enerya önemli bir yatırımcı olarak yerini alacaktır. Enerya, STFA’nın tecrübesinden de yararlanarak diğer yatırımcılara da anahtar teslim güneş enerji projelerini teslime de hazır durumdadır. STFA grubunun aktif olduğu MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) Bölgesi’nde güneş enerjisi projelerine ilişkin ihalelerde iddialıyız. 

Gelecek 5 yıllık periyotta enerji ticaretinde ne gibi değişikliklerin ve gelişmelerin yaşanacağını öngörüyorsunuz?

Türkiye’nin enerji talebinin 2023 yılında bugünkü 250 milyar kwh seviyesinden 500 milyar kwh’e yükselmesini bekliyoruz. Yaklaşık 2 kat artan enerji talebinin karşılanabilmesi için Türkiye’de enerjiye önümüzdeki 10 yıl içinde 120 milyar dolar yatırım yapılması gerekiyor. Elbette artan bu talep çerçevesinde enerji ticaretinde de talep aynı oranda artacaktır. Burada önemli olan enerjinin kaynaklarının fosil yakıtların yanı sıra, daha çevreci yenilenebilir enerji kaynakları ile kesintisiz sağlanmasıdır.

Enerji sektöründe hizmet verdiğiniz alan içerisinde 2014’ün ilk yarı yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?

2014 seçim yılı olması nedeniyle yaşanan genel belirsizlik ve durağanlığa rağmen, enerji sektörü büyümeye devam ederek ekonominin parlayan yıldızlarından olmuştur.


 


İlginizi çekebilir...

ENPRO A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fayez: "Türk Mühendisliğini Global Enerji Pazarına Sunmalıyız"

Türkiye'de ve yurtdışında yeni ve çok daha kapsamlı enerji santrali projelerine imza atmayı hedeflediklerini ifade eden ENPRO A.Ş Yönetim Kurulu B...
6 Nisan 2020

Prof. Dr. Temel Kotil:'Birleşik Enerji Sistemi ile Yüzde 30 Verimlilik Sağladık'

Havacılık ve uzay sanayisinde küresel ilk yüz oyuncu arasında yer alan TUSAŞ, enerji verimliği ve sıfır atık konusunda da önemli çalışmalara imza atıy...
9 Mart 2020

"GES Kurulumları Artarak Devam Edecek"

GES kurulumlarının artarak devam edeceğini ifade eden Smart Energy ve GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, yatırımcıların 2020 yılında; YEKA ...
22 Ocak 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.