E-Dergi Oku 

Atık Yönetimi, İklimin Korunmasına Katkıda Bulunuyor

Atık Yönetimi, İklimin Korunmasına Katkıda Bulunuyor

7 Temmuz 2021 | HABERLER
167. Sayı (Temmuz-Ağustos 2021)
942 kez okundu

2016 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH), Avrupa Komisyonu tarafından kesinleştirildi. Yeni AB iklim yasası, Glasgow’daki Kasım Dünya İklim Zirvesi beklentilerini karşılamak için 2030 yılına kadar emisyon düşürme hedefini %40'tan en az %55'e yükseltiyor.  TOMRA, bu hedeflere ulaşılmasına yardımcı olmayı ve atık yönetimini başka bir seviyeye taşımayı amaçlıyor. TOMRA tarafından talep edilen ve EUNOMIA tarafından gerçekleştirilen yeni bir çalışma, iklim değişikliğine yönelik optimize edilmiş bir atık yönetimi sistemi potansiyeli bulunduğunu ortaya koyuyor. Genel olarak CO2 emisyonunda, yılda 2,76 milyar tonluk bir azalma elde etmek mümkün.

Bu azalma, kaynakların tükenmesini önleyen, çöpleri azaltan ve karbon nötr bir dünyaya katkı sunan döngüsel ekonomiye geçişi kolaylaştırmak için toplama, ayıklama ve geri dönüşüme yönelik temel atık yönetimi uygulamalarının optimize edilmiş kombinasyonu olan Bütüncül Kaynak Sistemleri kullanılarak elde edilebiliyor.

Bütüncül kaynak sistemleri, genişletilmiş üretici sorumluluğu, depozito iade sistemleri ve atık işlemeye yönelik teknik süreçler gibi politik düzenlemelerin ideal bir kombinasyonu. Sürdürülebilirlik konusunda danışmanlık hizmeti veren Londra merkezli Eunomia, bütüncül bir sistem için uygun maliyetli en verimli senaryoyu belirlemek için çeşitli modelleri inceledi.
Elde edilen sonuç net: PET şişeler ve metal içecek ambalajları için %90'ın üstünde bir geri dönüş oranı sağlayan depozito iade sistemleri, böyle bir sistemde merkezi bir rol oynamalı. Geriye kalan evsel atıklardan yalnızca biyolojik atık, kağıt, tekstil ve elektrik-elektronik ekipmanlar ayrı toplanmalı. Geriye kalan atıklar, daha fazla geri dönüşüm için en etkili şekilde yeniden kullanılabilir malzemelere ayrıştırılabilen karışık atık akışı içinde kalmalı.

Bu, bölgesel olarak özelleştirilmiş bütüncül modellerin, küresel CO2 emisyonlarının %5'e kadar azaltmasını sağlayacak. Bu oran, küresel olarak tüm ticari uçuşların durdurulmasına ve araçların %65'inin trafikten çekilmesine eşdeğer.

TOMRA Başkan Vekili ve TOMRA Geri Dönüşüm/Madencilik ve Döngüsel Ekonomi Bölüm Başkanı Volker Rehrmann, yaptığı açıklamada; “Şimdi, toplumların kaynakları boşa harcamalarını durdurarak olumsuz sonuçların önüne geçmek için harekete geçmenin tam zamanı. Pandemi, birçok yerde Paris İklim Anlaşması hedeflerine ulaşılmasına yardımcı oldu. Ancak bu seviye korunsa bile, döngüleri kapatmak için bütüncül sistemler de dahil olmak üzere kararlı ve tutarlı bir uygulama gerekecek” diye belirtiyor.


 


İlginizi çekebilir...

Schneider Electric ve AVEVA Sürdürülebilirlik Odaklı Şirketleri Destekliyor

Schneider Electric ve AVEVA, birleşik teknoloji tekliflerinin madencilik şirketlerinin sürdürülebilirlik girişimlerini dört temel alanda desteklediğin...
16 Temmuz 2021

Başkent OSB'nin En Büyük Endüstriyel Çatı Üzeri GES Projesi Devreye Alındı

Çatı üzeri güneş enerjisi sistemleri alanında engin uluslararası tecrübeye sahip ve merkezi Ankara'da bulunan ASUNIM Türkiye, Başkent Organize San...
16 Temmuz 2021

Rüzgar Enerjisi Potansiyelimiz Açıklananın 4 Katı

Dünyanın en yüksek rüzgar enerjisi potansiyeline sahip 13'üncü ülkesi olan Türkiye, son on beş yılda kaydettiği başarı ile tüm dünyanın dikkatini ...
14 Temmuz 2021

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.