E-Dergi Oku 
TEKSAN

Pro-Per Yeni Global Ortaklarıyla Vizyonunu Daha da Genişletiyor

Pro-Per Yeni Global Ortaklarıyla Vizyonunu Daha da Genişletiyor

15 Eylül 2011 | SÖYLEŞİ
87. Sayı (TEMMUZ - AĞUSTOS 2011)
460 kez okundu

PROPERİş gücü firması olarak enerji santrallerinde montaj, işletme ve bakım faaliyetleri gerçekleştiren Pro-Per, son yıllarda global sektörün lider firmalarıyla yaptıkları partner, temsilcilik ve distribütörlük anlaşmalarıyla birlikte, hizmet kalitelerini artırmaya devam ediyor. Pro-Per’de son 1 yılda yaşanan gelişmeleri ve verdikleri hizmetleri daha detaylı öğrenmek adına Pro-Per Genel Müdürü Gönen Özuysal ve İş Geliştirme Müdürü Abdullah Kurt ile bir söyleşi gerçekleştirdik. ICCI 2011’de yaptığımız söyleşiye, Wood Group GTS Pazarlama Direktörü Mick Conway ve TransCanada Turbines Bölge Satış Müdürü Allan Bond da dahil oldu. 

Abdullah Kurt:  Pro-Per açısından son 1 yıla baktığımız zaman gerçekten çok yol aldığımızı, şirketimizin sektörde artık iyi tanınan, güvenilen ve aranan bir firma haline geldiğini görüyorum. Özellikle son dönemde, enerji sektörünün içinde bulunduğu zor günlerde,  elektrik fiyatlarının çok düşük olduğu, gaz fiyatlarının sürekli arttığı,maliyet ile satış arasındaki makasın oldukça daraldığı bir ortamda üreticinin maliyetlerini azaltıcı faaliyetler çok önem kazandı. Bugünlerde yüksek  verimli çalışan elektrik santrallerinin bile yüksek maliyet ve düşük satış fiyatı nedeniyle gece durmak zorunda kalması, binlerce MW kurulu gücün kullanılamaması, aynı zamanda maliyetlerinde artması demek.. Bundan dolayı Türkiye’deki üretici firmalar şu an maliyeti nasıl düşüreceklerini araştırıyorlar. Pro-Per’ın kuruluş amacı da bu noktada üreticilere yardımcı olmaktı. Pro-Per, 2007 yılından bu yana ama özellikle son 1 yıldır, yedek parça, alınan saha hizmeti, uzun süreli bakım anlaşmaları ve tamir maliyetleri gibi birçok alanda  müşterilerinin için çözümler üretmeye ve hizmet sunmaya devam etmektedir. İlk olarak çok güçlü ve uzman bir kadro oluşturarak, müşterimizin sahada  ihtiyaç duyduğu hizmetlere bu kadro ile karşılık vermeye başladık. Kendi sahasında her türlü eğitimi almış, uzman ve deneyimli personelimizle müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu her türlü hizmeti karşılayacak duruma gelmemiz, sektörde bu anlamda büyük bir boşluğu doldurmuştur. 
 
Bir taraftan kendi bünyemizdeki personeli eğiterek onların donanımlarını artırmaya çalışırken, diğer taraftan da dünyada bu alandaki önemli oyuncuları Türkiye’ye getirerek buradaki müşterilerimizin hizmetine sunmak istedik.  Bu anlamda ilk olarak, Kanada’da yerleşik olmasına rağmen Amerika’da, Avrupa’nın çeşitli yerlerinde ofisleri, bakım merkezleri ile bir dünya şirketi olan TransCanada Turbines (TCT) firması ile GE elektrik firması tarafından üretilen LM tipi makinalara hizmet vermek üzere bir anlaşma imzaladık ve böylece onların deneyimini, bilgi birikimini Türkiye’deki LM kullanıcısının hizmetine sunduk. Bu hizmet dahilinde üreticinin en büyük maliyet kalemlerinden olan ,yedek parça, sahada yapılan mühendislik hizmetleri, uzun süreli bakım anlaşmaları maliyeti gibi birçok kalemde müşterilerimize azımsanmayacak indirimler sunabildik. Aynı zamanda TCT ve biraz sonra bahsedeceğimiz firmalar gibi dünya devi firmaları Türkiye’ye getirmiş olmamızı da ben başlı başına bir başarı olarak görüyorum.. Amacımız Türkiye’de kaliteden ödün vermeden, imalatçı firma talimat ve prosedürleri dışına çıkmadan, rekabetçi bir ortam yaratarak, kaliteli hizmeti Türk insanına sunmaktır.   
 
PROPERDiğer taraftan da TCT’ye teknik personel desteği sağlayarak, personelimizin kalitesini ve Türk insanının çalışkanlığı onlara göstermiş olduk. Bunun sonucunda ,TCT ile Irak’ta 13 adet LM6000 ünitesinden oluşan ve toplamda 500 MW’lık bir santralin rehabilitasyon işini başlattık ve halen proje başarıyla devam etmektedir.. Böylelikle hem komşumuz Irak’ın enerji ihtiyacını gidermeye  katkı hem de Türkiye’ye döviz girdisi ve istihdam artırma gibi konularda fayda sağlıyoruz. 
Botswana’da iki adet LM 6000 ünitesinin işletmesini ve kısmi bakımını üstlendik. Yakın dönemde Güney Afrika’da, oradaki partnerlarımızla birlikte, yakın zamanda daha büyük projelere imza atmak üzere çalışmalarımız devam etmektedir. Afrika’nın güneyindeki operasyonlarımızı yürütmek üzere, Botswana’da yerleşik bir firma kurmak için çalışmalarımız başlamış olup, yeni firmamız 2-3 hafta içinde faaliyete geçmiş olacaktır. Türkiye’de yerleşik bir müşterimizin 2x P&W türbinlerinin işletmesini bir yılı daha fazla bir süredir başarıyla götürmekteyiz.Bunun dışında Türkiye, Orta Doğu ve Orta Asya’daki birçok müşteriye çeşitli alanlardaki hizmetlerimiz artarak devam etmektedir. 
 
Pro-Per olarak hedefimiz; Trans Canada Turbines (TCT), Wood Group (WG) ve Donaldson gibi partnerlarımızla sektörde bir seçenek oluşturarak, Gaz türbinlerinde, işletme, bakım, arıza arama ve giderme gibi konularda, insanımıza hak ettiği kaliteli hizmeti daha hızlı ve daha ucuza verebilmektir.  
 
Gönen Özuysal: Son 1 yılda firmamız açısından yaşanan başka bir gelişmeye daha değinmek istiyorum. Biz 3 yıldır Man Diesel & Turbo firmasının personel tedarikçisiyiz. Bu, bizim yönetim ve teknik yönetim olarak dahil olduğumuz ve arkadaşlarımızın Man adına dünya üzerinde otuza yakın ülkede, Man’ın müşterilerine servis verdiği bir model. Bu işbirliği 3 yıldır devam ediyor. Son 1 yıldır sağladığımız personel sayısında ciddi bir artış oldu. Man’ın outsource şirketi olarak, gaz türbinleri ve kompresörlerine sahalarda bakım hizmeti veriyoruz ve bunu Man adına yapıyoruz. Almanya’dan sonra İsviçre ofisiyle de çalışmaya başladık.
 
Bunun haricinde yine son 1 yılın gelişmesi olarak Donaldson firması ile yaptığımız bir anlaşmadan bahsetmek isterim. Bu anlaşma çerçevesinde sorumluluk bölgemizdekş müşterilerimize sadace hava filitresi temin etmekten öte, onların filtrasyon problemlerinin çözümüne katkıda bulunmaya başladık. Santralların çalıştığı çevre şartlarını inceleyerek en uygun filitre tipini seçme ve kullanmaya başladıktan sonrada filitre performansını takip ederek müşterilerimizin üniteleri için kaliteyi havayı en uygun çözümle almalarını sağlıyoruz. Donaldson’ın Türkiye ve Bulgaristan’da distribütörlüğünü alarak, müşterilerine önceki modelden daha farklı bir model yarattık. Şöyle ki; önceki modelde, müşteri kendisi Donaldson’a başvurup, oradan uzun teslim sürelerini göz önüne alarak 2 aya varan teslim süreleri ile siparişlerini veriyor ve ithalat işlemlerini gerçekleştirip, zor durumda kalmamak için stok tutuyorlardı. Fakat biz distribütörlüğü aldıktan sonra, öncelikle operasyonu yani ithalat işlemlerini üstlendik. Şirket içerisinde bu işi yapan bir ekibimiz bulunduğu için, bütün müşterilerimizi bu yükten kurtarmış olduk. Ayrıca, kapıya teslim servis vermeye başladık. Bunun hemen ardından özellikle sirkülasyonu çok olan filtre tiplerinde, hava filtresi tiplerinde stok tutmaya başladık. İstanbul depomuzda şu an belli ürünlerin stoğunu tutuyoruz. Böylelikle müşterilerimiz birkaç gün gibi çok kısa sürelerde dahi taleplerine ulaşabiliyorlar. Bu da Donaldson’da yarattığımız farklardan bir tanesi. 
 
Yine son 1 yıl içinde olan başka bir gelişmemiz de, Wood Group ile yapmış olduğumuz anlaşmadır. Wood Group da yine dünyanın önde gelen servis firmalarından bir tanesidir. Şu anda Türkiye ile başlayıp yavaş yavaş bölgeye doğru açılarak, Wood Group’un da hem temsilcisi hem de servis sağlayıcısı, yani partner firması olarak çalışmaya başladık. Aslında Wood Group ve TCT ile üstlendiğimiz rol iki taraflı. Öncelikle temsilcilik, yani proje geliştirme aşamasını amaçlıyoruz. Bölgede bulunan lokal firma biz olduğumuz için projeyi geliştiriyoruz, onların dahil olmasını sağlıyoruz, kontratı onlar aldıktan sonra da onların servis sağlayıcısı ya da taşeronu pozisyonuna geçip, saha hizmetlerini veriyoruz. 
Son yılın gelişmelerinden hidroelektrik santralleri ile ilgili olarak yaptığımız çalışmalara da değinmek istiyorum. Şu anda hidroelektrik santrallerinin işletmesini, bakımını ve montajını yapıyoruz. Devam eden projelerimizin yanında, bitirdiğimiz 4 projemiz var. Ayrıca bakım tarafında hidroelektrikte bir ekip oluşturmaya başladık. Bu da şu anda tahmin ediyorum yeni yeni ortaya çıkan bir konsept. Çünkü eskiden müşteriler kendileri yaparlardı bunu. Gaz türbinlerindeki tecrübemizi ve çalışma metodumuzu hidroya da uygulayarak orda bir bakım ekibi hazırlığına giriştik ve şu ana kadar 10’a yakın bakım işi üstlendik ve bunu sadece Türkiye’de değil, yurtdışında Güney Kore gibi bir ülkeye bu servisi verdik. 
 
Abdullah Kurt: Bir konuyu daha ilave etmek istiyorum. Biraz önce parça maliyetinin çok önemli bir konu olduğundan bahsettik. Gaz türbinin ilk yatırım maliyeti gerçekten pahalıdır ama ondan sonra işletme maliyetinin en büyük kalemlerini doğalgaz maliyeti ve yedek parça maliyeti oluşturur. Bizim asıl amacımız bildiğiniz gibi firmaların maliyetlerini düşürüp, daha çok kar etmelerini sağlamak konusunda onlara yardımcı olmak. Bundan hareketle Wood Group Component Repair bölümü ile işbirliği içinde, herhangi bir nedenden olayı sistemden sökülen parçaları atmak yerine, çok küçük miktarda paralar harcayarak, tamir ediyor ve yeniden sisteme kazandırıyoruz Böylece hem paranın büyük bölümünün Türkiye’de kalmasını sağlıyor ve hemde atıl duran bu parçaları tekrar ekonomiye kazandırıyoruz. WG ile verdiğmiz bu hizmetin, enerji sektöründeki müşterilere yaptığımız en büyük hizmetlerden birisi olduğunu düşünüyorum. 
 
Türkiye’de enerji sektörünün genel bir analizini yapmak istersem, sektörün krizden sonra tekrar toparlanma hatta ayağa kalkma aşamasına girdiğini söyleyebilirim. Yeni yatırımların ve büyük projelerin gerçekleşmeye başlaması, bu saptamanın doğru olduğunu gösteriyor. Bundan 4 – 5 yıl öncesine kadar kimsenin para harcamak istemediği, geleceği görmeden bir karar almak istemediği, planlı ve finansmanı sağlanmış yatırımların bile dondurulduğu sektör, tekrar canlandı. Sektöre yeni yatırımcıların girmesi, halen sektördeki firmaların ek yatırımlara yönelmesi, ve en önemlisi de gerek Avrupa ülkeleri, gerekse diğer bölgelerde, tanınmış, büyük firmaların Türkiye’ye yatırım için gelmesi sektör açısından son derece umut verici gelişmeler. Sektördeki büyük oyuncuların yatırım için Türkiye’yi seçmeleri,  aslında Türkiye’nin ne kadar kilit bir ülke olduğunun da bence bir göstergesi. 
 
Bu gelişmelerin önemi firma olarak bizim açımızdan da çok büyük. Sektördeki büyüme trendi,yeni yatırımlar, önümüzdeki dönemde çok daha büyük roller üstlenmemiz gerektiğini ve üstlenebileceğimizi gösteriyor. Bu aynı zamanda daha büyük sorumluluk demek. Fakat biz Pro-Per olarak bunun bilincindeyiz ve yönetim kadromuzla, deneyimli personelimizle, işbirliği yaptığımız ve sektörde dünya da önde gelen partnerlarımızla, bu sorumlulukları üstlenmeye hazırız.
Gönen Özuysal: Büyük çaplı yatırımlar yeniden hareketlenince, karşılığında profesyonel servise ihtiyaç olduğu zaten bilinen bir gerçekti, fakat bunun daha çok farkına varıldı. Şu anda bizim gibi firmaların bu konularda daha büyüyerek servis hizmetlerini daha da geliştirerek piyasada var olması, yatırımcılar açısından büyük önem taşıyor. 
 
Özellikle, bu kadar büyük yatırımların bu kadar kısa sürede devreye girmesi, bir anda en büyük problemlerden bir tanesi olan işgücü ihtiyacını gösterdi. Bu kadar santralin kurulması, işletilmesi, bakımı için ciddi bir işgücüne ihtiyaç var. Maalesef bu iş gücüne yönelik oluşumlar son 10 yıldır ülkemizde gelişiyor. Bu doğrultuda, öncesinde altyapı ve eğitimli personel olmadığı için biz bu konuda kendimizi önemli bir noktada görüyoruz. Çünkü sadece Türkiye’de çalışmadığımız için personelimiz artık belli bir yapıya ve sayıya ulaşmış durumda, bunlara ek olarak verdiğimiz servis de uluslararası boyutta. Yani aslında bir okulun sahibiyiz. Dolayısıyla sektördeki artışı bu şekilde karşılamaktan ve karşılamaya çalışmaktan gurur duyuyoruz. 
 
Sonuç olarak şunu söylemeliyim ki; Türkiye’de gerçekten eğitimli, deneyimli, kaliteli işgücü var. Enerji sektöründe çalışan firmalarımızın maliyetlerini düşürmek adına, biz bu deneyimli işgücünü gerek teknik konularda, gerek işçi sağlığı konularında eğiterek, dünyaya pazarlamayı amaçlıyoruz. Şu ana kadar başardığımıza inanıyorum ve gittikçe büyüyerek devam ediyoruz. 
 
 
Wood Group GTS / Mick ConwayWOOD
 
Wood Group GTS, uluslararası bir enerji servis şirketi olarak hizmet veren ve cirosu 5,5 milyar dolar olan ve 34 bin çalışanı ve yine 15 ayrı ülkede müşterileri olan büyük, yaygın ve saygın bir topluluktur. Benim de çalıştığım bölüm olan GTS yani Gaz Türbin Servisi bölümü, konusunda önde gelen bağımsız endüstri tipi gaz türbinlerine servis veriyor. Yaklaşık 3 bin 600 çalışanımız var ve müşterilerimiz yine yaklaşık 15 ülkeye yayılmış durumda. Gaz türbinlerinin montajı da dahil olmak üzere, çok geniş çapta servis hizmeti veriyoruz. 
 
Türkiye enerji pazarı, gerçekten heyecan verici bir pazar. Sadece büyüyen bir pazar değil, aynı zamanda bölgede en hızlı büyüyen üç pazardan biri. Bu pazar içinde de önemli sayıda gaz türbini var. Uzun zamandır Türkiye pazarını inceliyoruz ve bu pazarı anlamaya ve en iyi şekilde nasıl gireceğimizi bulmaya çalışıyoruz. Son olarak grup şirketlerimizden olan ve bir Wood Grup ve TransCanada Pipelines ortak girişimi olan TCT şirketi, Pro-Per ile temas kurarak bizi Pro-Per ile tanıştırdı. Biz şirket ve teknik markamıza odaklanmış bir kuruluşuz ve ortağımızın, pazardaki kredibilitesine, iyi yerleşmiş ilişkileri olmasına ve bizimle çalışması için bir zorunluluk olan lisan uyumluluğuna özen gösteririz. Pro-Per, Türkiye kültürünü ve anlayışını iyi biliyor ve müşterilerine güven aşılamış. Bu haliyle Wood Group için uygun bir şirket oldu. 
 
Wood Group olarak hizmet verdiğimiz alanlar çok çeşitlidir. Cihazın hazırlanmasından tutun da yakıt nozulunun ayarlanmasına ve yedek parça desteğine kadar pek çok alanda müşterilerimizle ilişki içerisindeyiz. Şu an Türkiye’de küçük bir iş potansiyelimiz var, ancak mevcut kaynaklarımız ve Pro-Per’in irtibatta olduğu şahıslar vasıtasıyla bu iş kapasitesini artırmayı arzuluyoruz. Yeni işleri daha çok anlaşma esasına göre yapmayı planlıyoruz. Uzun süreli hizmet anlaşmasına dayanan hizmetlerimiz arasında, yedek parça yönetimi veperformans güvenliği ve sağlanması gibi hizmetler var ki bu konular Wood Group’un uzman olduğu konulardır. 
 
Pro-Per ile olan ilişkimizin başka bir avantajlı tarafı da; Pro-Per’ın sadece bir pazarlama kanalı olmaması. Aynı zamanda insan kaynağı olarak da işlevleri var, iyi eğitimli kadrosu ile bize destek vermeye hazırlar. Dolayısıyla yedek parça çözümleri, teknik destek çözümleri ve ayrıca yerinde destek gibi hizmetleri sağlayabiliriz ve bu sadece Türkiye ile sınırlı da olmaz, bulunduğumuz bölgeyi de kapsayabilir. Gördüğünüz gibi ilişkimiz sadece bir temsilci veya distribütör ilişkisinden ziyade bir ortaklık anlayışı içinde yürüyor. Pro-Per’in kapasitesi dışında destekleyemeyeceği işler olduğunda, biz devreye girebiliriz.
 
ICCI’nın sağladığı bu imkan sayesinde ki benim için bir ilk oluyor, buradaki ilgiden çok memnunum, katılımdan etkilendim ve kişisel olarak bir teknik konferansa dahil oldum. Türkiye pazarını tanımak adına benim için çok aydınlatıcı oldu. Türkiye enerji pazarındaki bağımsız girişimcileri tanıdım ve bunlarda geçen seneye göre bir değişme gözlemledim. Bu da bende Türkiye pazarının bizim de içinde olmamız gereken bir pazar olduğu görüşünü güçlendirdi. Kısaca bu fuar benim için çok yararlı oldu. Sanırım ileriki günlerde Pro-Per’in Wood Group ve TCT’ye tanıştırdığı bazı müşterilerle yoğun görüşmeler içerisinde ve ilişki nasıl oluşturabilir tartışmalarıyla meşgul olacağız. 
 
 
TransCanada Turbines /Allan BondTRANSCANADA
 
Öncelikle TCT’nin Türkiye’nin gaz türbin pazarında çalışmaktan çok memnun olduğunu söylemek isterim. Dünyadaki en büyük gaz türbin pazarı sanırım Amerika’dan sonra burada ve biz şimdiye kadar Türkiye pazarına girmeye hiç çalışmadık. Ben Türkiye’ye gelip, bize pazarda yardımcı olacak, pazar konusunda güvenebileceğimiz yerel bir firma bulmak konusunda görevlendirildim ve bu şekilde Pro-Per ile tanıştık. Tanıştıktan sonra bu insanların pazarda büyük deneyimleri olduğunu, müşterileri ve cihazları tanıdıklarını anladım. Pro-Per’ın pazar için aramakta olduğumuz çok iyi bir ekip olduğunu gördük. Pro-Per ile sadece bir temsilciliğe gitmek yerine işbirliğini tercih ettik. Şu ana kadar her şey son derece iyi gittiğini özellikle belirtmek istiyorum. Saha çalışması yapıyoruz, parça satıyoruz. Bölgede birbirimizi destekliyoruz ve diğer bölgelere de hizmet veriyoruz. Bu şekilde, ilişkiler bazında  oldukça kuvvetli hale geliyoruz. Pazarda daha fazla iş yapmak istiyoruz ve umarım uzun vadeli kontratlara da imza atar ve Türkiye pazarındaki bazı kullanıcılarla da ortaklık, yani çalışma ortaklığı tesis ederiz. TCT, her müşterisi için “biz sadece ilişki kurup biraz çalışalım, birkaç parça satıp gidelim” diyen ve öyle hareket eden bir firma değildir. Biz uzun soluklu birliktelikler istiyoruz, yavaş ilerleyen ama tam ve mükemmel bir ilişki olmalı. TCT için önemli olan şey, bir müşteriye destek verme, danışmanlık yapma ve ilişkiyi geliştirmedir. Bu nedenle işimizin bu yaklaşımla büyüdüğünü ve geliştiğini görüyoruz. 
 
Son olarak Pro-Per ile komşumuz Irak’ın elektrik tedarik problemi üzerine çözüm geliştirdik ve umarım birkaç ay içinde konuyla ilgili projeyi tamamlayarak, 500 MW’lık elektrik enerjisi üretecek sistemi devreye alacağız. Bu, işletmesi çok önemli olan kritik bir proje. Projeyi başarıyla bitirdiğimizde Irak ve komşu ülkelerden birçok proje alacağımıza eminim.
 

 


İlginizi çekebilir...

ENPRO A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fayez: "Türk Mühendisliğini Global Enerji Pazarına Sunmalıyız"

Türkiye'de ve yurtdışında yeni ve çok daha kapsamlı enerji santrali projelerine imza atmayı hedeflediklerini ifade eden ENPRO A.Ş Yönetim Kurulu B...
6 Nisan 2020

Prof. Dr. Temel Kotil:'Birleşik Enerji Sistemi ile Yüzde 30 Verimlilik Sağladık'

Havacılık ve uzay sanayisinde küresel ilk yüz oyuncu arasında yer alan TUSAŞ, enerji verimliği ve sıfır atık konusunda da önemli çalışmalara imza atıy...
9 Mart 2020

"GES Kurulumları Artarak Devam Edecek"

GES kurulumlarının artarak devam edeceğini ifade eden Smart Energy ve GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, yatırımcıların 2020 yılında; YEKA ...
22 Ocak 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.