E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
LAYHER İSKELE
İZAYDAŞ
MITSUBISHI ELECTRIC
İŞBİR ELEKTRİK
SIEMENS A.Ş.

Yatırımlar Teknoloji ile Desteklenmeli

Yatırımlar Teknoloji ile Desteklenmeli

25 Ekim 2016 Salı / 16:08 | ELEKTRİK
129. Sayı (Ekim 2016)
5 kez okundu

 

Öncelikle kendinizden ve kurumunuzdan kısaca bahsedebilir misiniz? Hangi bölgelere elektrik dağıtım hizmeti sunuyorsunuz?

Elazığ Fırat Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden 1982’de mezun oldum. Kariyerime Diyarbakır’da Türkiye Elektrik Kurumu’nda (TEK) Elektrik Mühendisi olarak başladım. Sonra sırasıyla; Ege Elektrik Dağıtım Baş Mühendisi, TEDAŞ İzmir Müessese Tesis Müdür Yardımcısı, Tesis Müdürü, Müessese Müdür Yardımcısı, Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. Şirket Müdürü olarak görev yaptım. 2013 Mayıs ayından itibaren GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü ve 2015 yılı Haziran ayından itibaren ADM - GDZ İcra Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görevimi sürdürüyorum.

ADM Elektrik Dağıtım A.Ş. ile 2008 yılından itibaren Aydın, Denizli ve Muğla illerinde, GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. ile ise 2013’ten itibaren İzmir ve Manisa’da 4.8 milyon abonemize 22,5 milyon MWh elektrik dağıtımı yapıyoruz. Abonelerimize kesintisiz, kaliteli, güvenli ve sürekli elektrik sunmak amacıyla dağıtım altyapısının geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için gereken teknolojik yatırımları gerçekleştiriyoruz. Her iki şirketimizin 58 hizmet merkezi bulunuyor.

Çağrı merkezleri elektrik dağıtım sektörü açısından büyük önem arz ediyor. yapılanmanızdan ve müşteri hizmetlerinizden bahsedebilir misiniz?

 

Elektrik dağıtım şirketleri arasında ilk çağrı merkezi şirketimiz tarafından kuruldu. 17 Ağustos 2009 tarihinden itibaren hizmet vermeye başlayan çağrı merkezimiz sektördeki çağrı merkezleri arasında backoffice ekibini oluşturan ve yabancı dilde(İngilizce) hizmet veren ilk çağrı merkezidir. İzmir, Manisa, Denizli, Aydın ve Muğla illerine, elektrikle ilgili her konuda 7 gün 24 saat hizmet veriyoruz. Hizmet verdiğimiz konu başlıkları; Elektrik arızaları, kesme açma işlemleri, sayaç işlemleri, kaçak ihbar ve işlemleri, dağıtım hizmetlerini kapsayan konularda müşterilerimizden gelen diğer tüm talep - şikayet ve önerilerdir.

Müşterilerimizin sosyal medya ve mobil uygulama aracılığı ile gelen talep ve şikayetleri de çağrı merkezimiz tarafından takip ediliyor. Hedefimiz müşterilerimizin tüm talep - şikayetlerine en kısa sürede çözüm bularak, müşteri memnuniyetini artırmaktır. Müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımak için genişletilmiş kapasitesi ile 28 Eylül 2016 tarihinde devreye giren ADM-GDZ Çağrı Merkezi yatırımı ile Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Albayrak’ın talimatını yerine getiren ilk şirket Bereket Enerji Grubu oldu. Aydın, Denizli, Muğla, İzmir ve Manisa'ya hizmet vermek üzere kurulan ADM-GDZ Çağrı Merkezi’nde 400 kişi görev yapıyor.

 

Dağıtım sisteminde yaşanan arıza ya da afet durumunda ekiplerinizin müdahale süreçlerini anlatabilir misiniz?

Hizmet bölgelerimizde meydana gelen arızalarda, enerji izleme sistemimize gelen kesinti ihbarları ve aboneler tarafından çağrı merkezimize iletilerek kayıt altına alınan ihbarları karşılaştırarak değerlendiriyoruz.  Ekiplerimizi arıza mahalline derhal sevk ederek arızanın kaynağını tespit ediyor ve müdahale ediyoruz. Arızayı en kısa süre içinde gidererek enerji arzını sağlıyoruz.  Arızaların tespiti için teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz.  Arızaların tespiti ve giderilmesi konusunda Ar- Ge çalışmalarımızı sürdürürken diğer dağıtım şirketlerine de örnek teşkil edecek projeler üretiyoruz.

Ekiplerimiz arıza müdahalelerini iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun olarak koruyucu donanımla gerçekleştiriyorlar. Çünkü arızalara müdahalede bulunan personelimiz tehlike altında çalışıyor ve çalışanlarımızın can güvenliği bizim için her şeyden önde geliyor. Hiçbir kaza iş kazalarının önlenmesi kadar değerli değildir. Afet öncesinde, afet sırasında ve sonrasında neler yapılması gerektiği konusunda hazırlıklıyız.  İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) koordinasyonunda oluşturduğumuz afet planımızın kapsamı kısaca şöyle;  Afet durumundan etkilenen altyapı tesislerinin acil onarımını yapmak, yaptırmak ve devamlı hizmet vermesini sağlamak. Gereken noktalarda, destek çözüm ortaklarından veya AFAD’ dan temin edilen mobil jeneratörlerle, seyyar aydınlatma vb. acil çözümler sunmak. Geçici barınma ve bakım ünitelerinin aydınlatma, ısıtma, soğutma tesislerine enerji vermek. Önemli ve kritik enerji tesislerinin kısa sürede devreye girmesini sağlamak. Bölgemizde hizmet sektöründe faaliyet gösteren özel şirketler, kamu kuruluşları ile koordinasyon ve iş birliği içinde çalışmak.

 

Elektrik dağıtım sektöründe görmüş olduğunuz sorunlar ve çözüm önerilerinizden bahsedebilir misiniz?

Elektrik dağıtım sektöründe yapılan yatırımlar, hizmet kalitesini doğrudan etkiliyor. Ancak altyapı kuruluşları ve diğer kamu kurumlarından izin süreçlerinin uzun olması yatırımların gecikmesine neden oluyor. Bu süreçlerin daha kısa sürede sonuçlanması için mevzuatlar gözden geçirilmelidir. Tüm altyapı hizmetlerinin izin ve yapım sürecinde gözlemci verilmesini yönetecek bir çatı kurum veya kuruluş oluşturmak da çalışmaların hızlanması için önemli bir adım olacaktır.

Diğer yandan zaman zaman trafo merkezlerinin yer tahsis işlemleri uzun zaman alıyor. Veya yer bulunamadığı için bina tipi trafo yerine direk tipi trafo tesis etmek zorunda kalıyoruz. İmar değişikliklerinde ve yeni imarlı bölgeler oluşturulurken bölgede hizmet veren dağıtım şirketi ile belediyenin koordineli çalışmasında ve şirketten alınan bilgiye göre trafo yeri ayrılmasında fayda olacağını düşünüyorum.

 

Yatırımlar ne kadar önemliyse bu yatırımların teknoloji ile desteklenmesi de bir o kadar önemli. Şebekeye yapılacak olan teknolojik yatırımlar ve Ar-Ge projeleriyle sağlanacak faydalar sonucunda enerji sürekliliği ve tüketici memnuniyeti artacaktır. Bu nedenle şebekeye yapılacak olan teknolojik yatırımlara ve Ar-Ge projelerine daha fazla önem verilmeli ve projelere ayrılan bütçe ile desteklenmelidir.

Firma olarak sosyal sorumluluk projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

2009'dan bu yana devam eden Leylekler Ölmesin projemiz, geçen yıl Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından organize edilen İşletme 2023 Zirvesi’nde 'Sürdürülebilirlik Ödülü' aldı.  ''İnsana yapılan yatırım en büyük yatırımdır'' ilkesi ışığında 4-6 yaş grubu çocuklarımızı enerjinin tasarruflu ve verimli kullanılması konusunda eğitmeyi amaçladığımız 'Enerji Avcıları' isimli projemizi 2016 Enerji Tasarrufu Haftası'nda uygulamaya koyduk.

İzmir ve Manisa illerinde hemen hemen her ilçede bir okulumuzu ziyaret ederek 2000’i aşkın çocuğumuza enerji verimliliği konusunda eğitim verdik. 2017'de de bu projeyi geliştirerek sürdürmeyi hedefliyoruz.

Denizli Koruyucu Aile Derneği ile birlikte ülke çapında düzenlediğimiz bir başka projemizle 'koruyucu aile' modelinin tanıtılması, daha çok çocuğun bu hizmet modelinden yararlanmasını sağlamak için;  çocuklarımız “Korkmuyorum Karanlıktan Eskisi Gibi, Çünkü Koruyucu Ailem Var” desinler diye farkındalık çalışmaları yürüttük.  Projemiz, fotoğraf sergileri ve tanıtımlar, medya, TV desteği ve sosyal medya aracılığıyla 10 binin üzerinde kişiye ulaştı.

Eklemek istedikleriniz?

Yaptığımız yatırımların verdiğimiz hizmetin kalitesini hep bir adım öteye taşımaya çalışıyoruz. Bunu yaparken tek bir amacımız var; kaliteli ve kesintisiz enerji arzını sağlayarak müşteri memnuniyetini daima yüksek tutmak. Sürdürülebilir başarıyı, değerli çalışanlarımızdan aldığımız enerji ile sağlıyor, ilklere imza atan bir şirket olarak hep daha iyisini yapmak için çalışıyoruz.

 

 


 


İlginizi çekebilir...

ELDER "Tüketici Memnuniyeti En Önemli Gündem Konumuz"

ELDER Hukuk Müşaviri Şadi Büyükkeçeci, elektrik dağıtım sektöründe müşteri memnuniyetini artırmak için çalıştıklarını belirterek, kesintisiz ve kali...
16 Ekim 2018 Salı / 15:14

Dolaşımlı Akışkan Yataklı Termik Santrallerde Kömür Özelliklerinin Santral Verimine Etkileri

Ülkemizde ve dünyada enerji tüketimi sürekli artmaktadır. Artan enerji tüketimini karşılamak için ülkeler mevcut fosil kaynaklarını yüksek verimli sis...
17 Eylül 2018 Pazartesi / 16:19

Enerjisa Halka Açılıyor

Enerjisa Enerji A.Ş.'nin hisseleri halka arz edilecek. Ak Yatırım'ın liderliğinde Enerjisa'nın halka arzında talep toplama tarihleri 1-2 Ş...
30 Ocak 2018 Salı / 13:20

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 16.12.2018 / 08:18:25