E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
HYTORC / BARBARINO GMBH
MCE ALTERNATİF POWER
ABB
İŞBİR ELEKTRİK
ERZURUM ENERJİ

ABB'den Kendi Enerjisini Sağlayan Binaya Destek

ABB'den Kendi Enerjisini Sağlayan Binaya Destek

28 Kasım 2016 Pazartesi / 13:03 | ENERJİ VERİMLİLİĞİ
130. Sayı (130)
167 kez okundu

ABB kendi enerjisini üreten bina projesinde yer aldı. Isınma, yemek, yıkama gibi işler için bina sakinlerinin ihtiyaç duyduğu tüm enerji güneş ışığından sağlanıyor. Bina tam anlamıyla enerji tasarrufu yapmasına rağmen, burada yaşayanlar konforlarından ödün vermek zorunda kalmıyor. Bu, enerji elde etme ve depolamaya yarayan kanıtlanmış teknolojilerin ve sistemlerin yanı sıra enerji tüketimini azaltan yeniliklerle sağlanıyor. Çatı ve tüm bina cephesi, evlere enerji aktaran güneş panelleri ile; elektrik sistemi ABB ürünleriyle tasarlanmış durumda.

ABB’nin Bina Ürünleri Müdürü Mike Mustapha: “Bu çığır açıcı projenin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. ABBfree@ home bu daireleri akıllı evler haline getiriyor ve güneş enerjisi ekipmanımız binanın kendi kendine yetmesini sağlıyor. Bina otomasyon sisteminin çeşitli işlevleri hem enerji tüketimini azaltmak hem de konforu artırmak için kullanılıyor. Örneğin hoşça kal düğmesiyle bina terk edilirken farklı senaryolar yapılandırılabiliyor ve böylece aynı aydınlatmayı yemek esnasından daha loş hale getirip kitap okurken daha parlak seviyeye çıkarabiliyor. Sistem ayrıca o anki durumunuza en uygun fonksiyonları algılıyor ve daha sonra bu fonksiyonları daha hızlı kullanabilmek için bunları kullanıcıya sunuyor. Örneğin ev sahibi ışıklar kısık ve perdeler kapatılmış olarak televizyon izliyorsa bina otomasyon sistemi bu kombinasyonu kaydeder ve daha sonra bir seçenek olarak sunuyor. Dış ve iç mekandaki sensörler sayesinde ABB-free@home bina otomasyon sistemi harici koşullara otomatik tepki veriyor. Pencerede yoğun güneş ışığı olması nedeniyle daire çok sıcaksa perdeler otomatik olarak kapanıyor. Panjurlara hasar verebilecek kadar güçlü rüzgar varsa panjurlar otomatik olarak açılıyor. Bu şekilde, binanın otomasyon sistemi sadece güvenlik ve enerji verimliliği değil, aynı zamanda maksimum konfor sağlıyor. tüm cihazlar kapatılıyor.” 

Yaz mevsiminde, sistemin yoğun güneş ışığı aldığı zamanlarda 9 ailenin 24 saatlik enerji talebi sadece bir saatte karşılanıyor. Bu amaçla 26 adet ABB güneş enerjisi invertörü, güneş panellerinden alınan DC akımını AC akımına dönüştürüyor ve ev şebekesine aktarıyor. Bina sakinlerinin kullanmadığı enerji gece, bulutlu günler ve kış aylarında kullanılmak üzere depolanır. Bu işlem, kısa vadede piller yardımıyla, uzun vadede ise çok büyük bir termal depoyla gerçekleştirilir. Bu termal enerji kış aylarında ısınma için kullanılır.

Binanın ürettiği enerjiyi daha az tüketmeye yardımcı olmak için, kullanılan ev aletlerinin son derece tasarrufl u çalışmaları gerekir. Enerji tasarrufl u çamaşır makinelerinin ve buzdolaplarının yanı sıra ABB-free@home bina otomasyon sistemi de enerji tüketimini mümkün olan en alt seviyede tutmaya yardımcı olur. Daha fazla konfor ve işletim kolaylığı için sistemde farklı senaryolar yapılandırılabiliyor ve böylece aynı aydınlatmayı yemek esnasından daha loş hale getirip kitap okurken daha parlak seviyeye çıkarabiliyor. Sistem ayrıca o anki durumunuza en uygun fonksiyonları algılıyor ve daha sonra bu fonksiyonları daha hızlı kullanabilmek için bunları kullanıcıya sunuyor.

Örneğin ev sahibi ışıklar kısık ve perdeler kapatılmış olarak televizyon izliyorsa bina otomasyon sistemi bu kombinasyonu kaydeder ve daha sonra bir seçenek olarak sunuyor. Dış ve iç mekandaki sensörler sayesinde ABB-free@home bina otomasyon sistemi harici koşullara otomatik tepki veriyor. Pencerede yoğun güneş ışığı olması nedeniyle daire çok sıcaksa perdeler otomatik olarak kapanıyor. Panjurlara hasar verebilecek kadar güçlü rüzgar varsa panjurlar otomatik olarak açılıyor. Bu şekilde, binanın otomasyon sistemi sadece güvenlik ve enerji verimliliği değil, aynı zamanda maksimum konfor sağlıyor.


 

İlginizi çekebilir...

ErP Direktifi LOT 1 ve LOT 2 Hakkında Genel Bilgilendirme

Mert Eser Özdenoğlu Bosch Termoteknik, Ürün Yöneticisi...
5 Haziran 2018 Salı / 17:05

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği VERİMDER Kuruldu

Enerji verimliliği ve tasarrufu konularında farkındalık projeleri oluşturacak 'Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği' (VERİMDER) faaliyete geçt...
29 Mayıs 2018 Salı / 15:19

PICV Kullanımıyla Enerji Tasarrufu

Basınçtan bağımsız kombine balans vanaları (PICV), bina sıcaklığını optimal ayar noktalarında tutarak, enerji sarfiyatının azaltılmasında önemli bir r...
4 Mayıs 2018 Cuma / 11:34