E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ABB
İŞBİR ELEKTRİK
HYTORC / BARBARINO GMBH
ERZURUM ENERJİ
MCE ALTERNATİF POWER

Sunvia Gün Işığı Aydınlatma Sistemi ile %70 Tasarruf

Sunvia Gün Işığı Aydınlatma Sistemi ile %70 Tasarruf

28 Kasım 2016 Pazartesi / 11:55 | ENERJİ VERİMLİLİĞİ
130. Sayı (130)
229 kez okundu

Hedef Alliance Holding bünyesinde hemen hemen her departmanda yöneticilik yaptıktan sonra Duru Grup’a Denetim Müdürü olarak transfer olan Acar, 4 yıl Duru Grup bünyesinde çalıştıktan sonra, Total Lojistik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı pozisyonlarında 3 yıldır görev alıyor. Acar, firmalarında uyguladıkları Sunvia Gün Işığı Aydınlatma Sistemi’yle ilgili açıklamalarda bulundu.

FIRMA OLARAK ENERJI VERIMLILIĞI KONUSUNDA NELER YAPIYORSUNUZ?

Firma olarak yaptığımız her işte fark yaratarak, sürdürülebilirlik ilkesini benimsiyoruz. Amacımız hem yatırımlarımızda, hem hizmetlerimiz de verimlilik artışını sağlamak. Karşımıza çıkan yeni ve verimli çözüm ve sistemlere karşı ilgimiz her yaptığımız işte itici gücümüz olmuştur. Bu da sektörde farklılaşmamızı sağlayan en önemli özelliğimiz. İzmir depomuz bizim için çok özel ve özendiğimiz bir proje. Projenin her adımında verimlilik ve farklılaşma yaklaşımı ile çağı yakalayan, sürdürülebilir çözümler aradık. Enerji ve iş gücü verimli sistemler kurduk. Çatımızda uyguladığımız Sunvia Gün Işığı Aydınlatma Sistemi ile gün içinde aydınlatma için elektrik kullanmıyor sıfır enerji ile aydınlanıyoruz. Sunvia Güneş Tüpü Aydınlatma Sistemi; dış ortamdan Gün Işığını kontrollü bir şekilde alarak iç mekanlara taşıyan ve yayan, gün ışığının bu kadar aydınlık iken içeride ışık yakıyor olmak çok gereksiz. Ancak depomuzda pencere kullanmamız da mümkün değil. Üstelik ısı yükünü de artırmak istemiyoruz. Bu düşünceler kafamızda varken karşılaştığımız Sunvia Tube , Gün Işığı Aydınlatma Tüpleri, tüm bu istediğimiz faydaları sağlıyor üstelik dezavantajlı noktaları da yok ediyordu. Elbette enerji verimliliği ve doğaya karşı sosyal sorumluluğumuz böyle bir sistemi kullanma arzumuzu tetiklemiştir.

BU SİSTEMLE AYDINLATMA GİERLERİNİZDE TASARRUF SAĞLADINIZ MI? NE KADAR BİR TASARRUF SAĞLADIĞINIZI ÖLÇÜMLEDİNİZ Mİ?

Biz gündüz çalışan bir firmayız. Gece mesailerimiz olmuyor. Dolayısı ile çalışma zamanımızın neredeyse tümünde Sunvia Güneş Tüpleri sayesinde gün ışığından sürekli faydalanabiliyoruz.İzmir de özellikle havanın açık olduğu gün sayısı çok fazla bu sayede neredeyse tüm yıl boyunca Sunvia Gün Işığı Aydınlatma Sistemleri aydınlatma için yeterli oluyor. Aydınlatmadan kaynaklı enerji harcamalarımızda yaklaşık %70 tasarruf sağladığımızı çok rahatlıkla söyleyebilirim.

YATIRIM MALİYETİ AÇISINDAN, YATIRIMIN GERI DÖNÜŞ SÜRESİ ÖN GÖRÜNÜZ NEDİR?

İzmir ili için ortalama güneşlenme süreleri, enerji birim maliyetleri , kullanılan aydınlatma armatürlerinin ömürleri ve değiştirilme süreleri , ayrıca klimalardan tasarruf edilen soğutma yükleri dikkate alınarak yapılan hesaplamalarda geri dönüş süreleri 3-5 yıl olarak çıkıyor. Bina kendimizin olduğu için 5 yıl ve altı geri dönüş süreleri kesinlikle bizim için uygulanabilir bir yatırımdır.

Yeni yatırımlarınız hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Yeni yatırımlarınızda da Sunvia Güneş Tüpü Günışığı aydınlatma sistemlerini kullanmayı düşünür müsünüz?

Önümüzdeki sene başlayacağımız Antalya'da 15.000m2’lik depo inşaatı yatırımımız var. Burası 30.000 paletlik bir depo olacak. Antalya da İzmir gibi güneşi bol illerimizden bir tanesi. Dolayısı ile burada da Sunvia Gün Işığı Aydınlatma Sistemleri kullanarak , günün aydınlığından sıfır enerji ile faydalanmaya devam edeceğiz.


 

İlginizi çekebilir...

ErP Direktifi LOT 1 ve LOT 2 Hakkında Genel Bilgilendirme

Mert Eser Özdenoğlu Bosch Termoteknik, Ürün Yöneticisi...
5 Haziran 2018 Salı / 17:05

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği VERİMDER Kuruldu

Enerji verimliliği ve tasarrufu konularında farkındalık projeleri oluşturacak 'Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği' (VERİMDER) faaliyete geçt...
29 Mayıs 2018 Salı / 15:19

PICV Kullanımıyla Enerji Tasarrufu

Basınçtan bağımsız kombine balans vanaları (PICV), bina sıcaklığını optimal ayar noktalarında tutarak, enerji sarfiyatının azaltılmasında önemli bir r...
4 Mayıs 2018 Cuma / 11:34