E-DERGİ
Enerji ve Çevre Dünyası 139.Sayı

 


E-Dergi Oku 

SIEMENS A.Ş.
ERALP KAZAN VE ENERJİ TEKNOLOJİLERİ
HAREKET PROJE TAŞIMACILIĞI
ASUNİM
SECURITAS GÜVENLİK HİZMETLERİ
KARYER ISI DEĞİŞTİRİCİLERİ

8. Enerji Verimliliği Forumu Düzenlendi

8. Enerji Verimliliği Forumu Düzenlendi

3 Şubat 2017 Cuma / 14:56 | ENERJİ VERİMLİLİĞİ

8. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı 11-12 Ocak 2017’de gerçekleştirilen 8. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı İstanbul’da geniş bir katılım ile düzenlendi. Forumun açılış konuşmalarının ardından enerji verimliliği uygulamalarında başarılı gösteren projelere ödülleri taktim edildi. Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması (SENVER-17) ‘Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri (SEVAP)’ ve “Enerji Verimli Endüstriyel Tesis (EVET)” olmak üzere iki ana gruptan oluştu. Katılan ve dereceye giren fi rmalara ödülleri Dönmez tarafından taktim edildi.

Bu yıl 8’incisi düzenlenen enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı 11-12 Ocak tarihleri arasında İstanbul’da düzenlendi. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı açılış konuşmasını yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, Türkiye 2023 Vizyon ve Çözüm Önerileri teması ile düzenlenen etkinlikte enerji verimliliğine dair yeni adımlar, çözüm önerileri ve eylemlerin ele alınacağını söyledi.

Türkiye’nin bir yandan hızlı gelişen ancak aynı zamanda da enerjide yaklaşık %75 oranında dışarıya bağlı bir olduğunu belirten Dönmez, enerji verimliliğinin önemini belirterek, “Enerji verimliliğinin farkındalıktan ziyade bir refl ekse kültüre dönüşmesi gerekmektedir” dedi.

Gelişen ekonomi ve yatırımlar itibariyle bir yandan verimli teknoloji ve proseslere sahip yatırımları hayata geçirildiğini vurgulayan Dönmez, “Mevcut verimsiz olan teknoloji ve prosesleri hızla etkin ve verimli hale dönüştürmek zorundayız” diye konuştu. Bu bağlamda özellikle 2017 ve 2023 Enerji Verimliliği Ulusal Eylem Planı’nın hazırlandığını, ilgili kurum ve kuruluşların öneri ile son halini aldığını belirtti. Ulusal Eylem Planı’nın Avrupa Birliği Eylem Planı ile uyumlu olduğunu ifade eden Dönmez, planda; sanayi ve teknoloji, bina ve hizmet, ulaşım, tarım, enerji sektörleri olmak üzere toplamda 55 eylemin yer aldığını söyledi. Dönmez’in yaptığı açılış konuşmasının ardından; endüstriyel şletmeler arasında bilgi alışverişinin artırılması, enerji verimliliği konusunda yeni ve benzer çalışmaların teşvik edilmesi amacıyla her yıl düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği

Proje Yarışmalarının (SENVER) 2016 yılında 17’ncisi düzenlendi. Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması (SENVER-17) ‘Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri (SEVAP)’ ve “Enerji Verimli Endüstriyel Tesis (EVET)” olmak üzere iki ana gruptan oluştu.

Katılan ve dereceye giren firmalaraödülleri Dönmez tarafından taktim edildi