E-DERGİ
Enerji ve Çevre Dünyası 139.Sayı

 


E-Dergi Oku 

Çevre Sektörü IFAT EURASIA'da Buluştu

Çevre Sektörü IFAT EURASIA'da Buluştu

28 Nisan 2017 Cuma / 14:53 | ÇEVRE

Messe München International (MMI) tarafından ilki 2015 yılında Ankara’da gerçekleştirilen IFAT Eurasia Çevre Teknolojileri İhtisas Fuarı’nın ikincisi, 16-18 Şubat 2017 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. 68 ülkeden 11 bin 326 profesyonelin ziyaret ettiği IFAT Eurasia’ya T.C. Çevre ve Şehirlilik Bakanlığı’nın yanı sıra pek çok kamu kurum ve kuruluşu da destek verdi.

17 bin metrekarenin üzerindeki bir sergi alanında toplam 18 ülkeden 230 ana katılımcı ile temsil edilen 412 markayı aynı platformda buluşturan IFAT Eurasia’da katı atık, su ve atıksu arıtımı, biyoenerji, atık toplama ve taşıma araçları, ayırma, arıtma ve presleme makineleri, geri dönüşüm sistemleri, geri kazanım tesis ve ürünleri, yenilebilir enerji teknolojileri ve kentsel çevre temizlik araçları gibi onlarca farklı kategoride yenilikler sergilendi. Pek çok ürün lansmanının da gerçekleştirildiği fuarda katılımcılar birçok yeniliği ziyaretçilerine aktarma şansı yakaladılar. 2015 başarısının üstüne çıkarak çıtayı yükselten fuarda, katılımcılar arasında Türkiye’den sonra en fazla temsil edilen ülkeler sıralamasında Almanya, Çin, Avusturya, Fransa, İtalya ve İsviçre yer aldı. Henüz ikincisi düzenlenmesine rağmen Avrasya pazarındaki çevre sektörünün en önemli iş platformlarından birisi olmayı başaran fuar, Türkiye başta olmak üzere Balkanlar, BDT ülkeleri, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetlerden oluşan büyük bir coğrafyadaki sektör paydaşlarını biraraya getirdi.

IFAT Eurasia’da, bireysel katılımlara ek olarak Almanya, Avusturya, Çin, Fransa, İsviçre gibi ülke katılımlarının da yer bulması, fuarın uluslararası kimliğini doğrular nitelikteydi. Ülke pavyonlarının yanı sıra German Water Partnership de ayrı bir stand alanıyla ziyaretçileriyle buluştu. Açılışta, MMI Eurasia Genel Müdürü Osman Beyazıt Genç, Messe Munchen Yatırım Malları Fuarları İcra Direktörü Colin Davis, Avusturya Ticari Ataşesi Georg Karabaczek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen Nihat Macit ile İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi, 44. Hükümet İmar ve İskân Bakanı ve aynı zamanda dergimize makaleleriyle büyük katkılarda bulunan Prof. Dr. Ahmet Samsunlu birer konuşma yaptılar. Çeşitli konferans ve panelleri içeren IFAT Eurasia’nın etkinlik programı da oldukça zengindi. Üç farklı alanda eşzamanlı olarak yürütülen etkinlikler, katılımcı ve ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekti. Fuarın ilk günü düzenlenen açılış panelinde “Yerel Çevre Stratejilerinde Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin (SDG) Uygulanması” konuşulurken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen “Atık Yönetimi” panelinde ise “Sanayide Sıfır Atık Yaklaşımı”, “Dolaşım Ekonomisinde Ambalaj Atık Yönetimi”, “Mekanik Ayırma, Biyolojik Kurutma ve Biyometanizasyon Tesisleri Aracılığıyla Fermente Ürün Yönetimi” konuları ele alındı. İSKİ’nin düzenlediği “Su&Atıksu Yönetiminde İSKİ Uygulamaları” panelinde ise “Haliç Havzası Çevre Koruma Projeleri”, “Grand Melen Sistemi”, “İSKİ’nin Abone Dostu İşletme Uygulamaları” ve “Akıllı Şebekeler” konuları uzmanlarca konunun ilgililerine aktarıldı. “Türkiye’de Sürdürülebilir Atık Yönetimi”, “Türkiye’de Biyoenerji”, “Tarımsal Atıklar ve Biyogaz” ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen “Atıksu Yönetimi” panelleri de fuarda yer alan ve ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği diğer etkinliklerdi.

IFAT EURASIA HATIRA ORMANI

Bu yıl, fuarın son gününde Katılımcı Gecesi adıyla düzenlenen geleneksel kutlama yemeği yerine söz konusu bütçe, yeniden ağaçlandırma projesine bağışlandı. Bu kapsamda, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) işbirliğiyle sene sonuna kadar Balıkesir ilinde toplam 4 bin ağaç dikilecek.

B2B MEDYA DA FUARDAYDI

Yayın grubumuz B2B Medya da fuarda yerini alarak sektör profesyonelleriyle buluştu. Su ve çevre sektörünün ilk ve en etkin dergisi Su ve Çevre başta olmak üzere sektöre hitap eden dergilerimizin sergilendiği standımız yoğun ilgi gördü.