E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
CENK ENDÜSTRİ
ERYAP BONUS
KONAR ENERJİ
SMART SOLAR
IBC SOLAR
ENERCON
ESCON

Ilgaz Enerji Çalıştayı Sürdürülebilir Anadolu Teması ile Düzenlendi

Ilgaz Enerji Çalıştayı Sürdürülebilir Anadolu Teması ile Düzenlendi

29 Mayıs 2017 Pazartesi / 13:04 | HABERLER263 kez okundu

Southern Illinois University Edwardsville tarafından Ilgaz Enerji Çalıştayı, Akademi, kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör temsilcileri ve araştırma merkezlerinin katılımıyla Ilgaz’da düzenledi. Bu yıl ilki düzenlenen çalıştayın teması “Sürdürülebilir Anadolu” olarak belirlenirken, enerji verimliliği, yenilenebilir enerjiler ve Türkiye’nin enerji politikaları çalıştayın gündemini oluşturdu.

Southern Illinois University Edwardsville tarafından Çankırı Kurşunlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde “Sürdürülebilir Anadolu” temalı Ilgaz Enerji Çalıştayı düzenlendi. Akademi, kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, stratejik araştırma merkezleri gibi farklı alanlardan, etkin ve tecrübeli uzmanların yer aldığı çalıştayda, Türkiye’de Enerji Verimliliği, Türkiye’de Yenilenebilir Enerji ve Türkiye’nin Enerji Politikaları başlıkları altında üç panel düzenlendi.

Çalıştayın açışında konuşan Southern Illinois University Edwardsville Öğretim Üyesi Serdar Çelik çalıştay ile enerji alanında etkin kişilerin bir araya gelmesinin hedeflendiğini ve bu çalışmada öncelikli olarak enerji verimliliği, yenilenebilir enerjiler ve Türkiye enerji politikaları olmak üzere üç ana tema oluşturulduğunu dile getirdi. Enerjiyi üretmek kadar var olan enerjiyi verimli şekilde kullanmanın önemli olduğunu dile getiren Çelik, bu nedenle panellerde enerji verimliliğine öncelik verilmesine karar verdiklerininin altını çizdi. Çalıştay için “Sürdürülebilir Anadolu” temasını seçtiklerini dile getiren Çelik, “Bundan sonraki yıllarda bu çalıştayı sürdürmeyi ümit ediyoruz ve gayemiz buradan çıkacak tavsiye metni ile bölgede vizyon oluşturabilecek pilot projelerin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunmak. Bu nedenle buradan çıkacak olan fikirlerin, sizlerden gelecek öneriler doğrultusunda oluşacak tavsiye metti ile bu projelerin de hayata geçeceğini ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kurşunlu Belediye Başkanı Şakir Kaymak, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Çankırı Millet Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu tarafından yapılan açılış konuşmalarının ardından çalıştay Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’nın yaptığı, “Türkiye’de Enerji Politikaları” isimli sunumunu ile devam etti. Çalıştayın ilk paneli “Türkiye’de Enerji Verimliliği” başlığıyla; Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü’nden Doç. Dr. Orhan Ekren’in moderatörlüğünde ; Global Cleantech Innovation Programme (GCIP) National Programme Manager – UNIDO Osman Malik Atanur, İzocam’dan Dr. Kemal Gani Bayraktar, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Dilmaç, Marmara Üniversitesi’nden Prof.Dr. Mustafa Erdoğdu ve Arçelik A.Ş.’den Tuğrul Kodaz’ın katılımıyla gerçekleşti.

Panelde gerçekleşen sunumlarda Türkiye’de elektrik enerjisinin üçte ikisinin sanayi alanında kullanıldığına dikkat çekilirken, elektrik motorlarının enerji verimliliği üzerindeki önemine vurgu yapıldı. Türkiye’deki elektrik motorlarının yüzde 61’inin çok verimsiz motor sınıfında olduğu ifade edilirken bu alanda verimlilik açısında önemli bir potansiyelin olduğunun altı çizildi. Panelde ayrıca binalardaki enerji verimliliği konusunda da değerlendirmelerde bulunulurken konutlardaki enerji verimliliği mevzuatının doğru bir şekilde yapıldığı ancak uygulamanın ise aynı seviyede olmadığı değerlendirildi.

Özyeğin Üniversitesi’nden Prof. Dr. Pınar Mengüç “Enerji Verimliliği Kavramları ve Çevre ve Ekonomi’ye Katkıları” isimli sunumunu gerçekleştirdi. Sunumunda enerji tasarrufunun ve enerji verimliliğinin farklı konular olduğunu dile getiren Mengüç, binalarda enerji verimliliğin öneminden bahsetti. Mengüç sunumunda uygulamaların gerçekleşmiş olduğu projelere yönelik bilgilendirmede bulundu.

Öğleden sonra gerçekleşen ikinci panelde ise Türkiye’deki yenilenebilir enerji kaynaklarının mevcut durumu ve geleceğine yönelik görüşler paylaşıldı. Özyeğin Üniversitesi’nden Yasemin Somuncu’nun moderetörlüğünde gerçekleşen panele konuşmacı olarak, Temiz Enerji Vakfı’ndan Figen Ar, Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü’nden Prof. Dr. Günnur Koçar, Çankırı Üniversitesi’nden Dr. Ercan Karaköse ve İzocam’dan Kemal Gani Bayraktar katıldı. Panelde Figen Ar tarafından “Köyde Yeşil Ekonomi Projesi”nin detayları katılımcılarla paylaşıldı. Proje kapsamında Eldivan’da yaşayan kadınlardan oluşan kooperatif aracılığıyla yenilenebilir enerjiler kullanılarak üretilen ürünlerin satışının gerçekleşmesi yer alıyor. Panelde yenilenebilir enerjilerinin Türkiye açısında önemine vurgu yapılırken dünyadaki gelişmeler de değerlendirildi.

Çalıştayın son panelinde Türkiye’nin enerji politikaları masaya yatırıldı. Panel, Islamic Development Bank Group’tan Tolga Yakar’ın moderatörlüğünde; Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nden Ufuk Çiçek, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Hakan Çolak, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Dr. Azime Telli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan Refik Tiryaki ve İSKEN A.Ş.’den Sırrı Uyanık’ın katılımıyla gerçekleşti. Panelde Türkiye’nin rüzgar enerjisi alanında belirli bir yolu kat ettiği belirtilirken güneş enerjisi yeni bir yol haritasıyla ilerleneceği vurgulandı. Avrupa’da güneş enerjisi uygulamalarının büyük oranda çatılarda olduğu ifade edilirken Türkiye’de ise bu şekilde bir gelişimin yaşanamadığına dikkat çekildi. Panelde Türkiye’nin doğalgaz politikaları ve ithal ettiği gaz ve kaynak çeşitlendirilmesinin yanında, fosil kaynaklı santrallerin mevcut durumu ve gelecekteki işlevine yönelik değerlendirmeler de yapıldı.

SÜRDÜRÜLEBILIR ANADOLU

Çalıştayın fikir babası olan ve organizasyonu düzenleyen Southern Illinois University Edwardsville’den Dr. Serdar Çelik çalıştayla ilgili dergimize yaptığı açıklamalarda, Türkiye’de yaklaşık iki senedir bir çalıştay yapmayı hedeflediğini belirterek, Davos’tan esinlenerek çalıştayın, “dede memleketi” olan Ilgaz’da yapılmasına karar verdiklerini dile getirdi. Çalıştay hazırlık sürecinde Kurşunlu Belediyesi, Ilgaz Belediyesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Özeyeğin Üniversitesi tarafından destek aldıklarını ifade eden Çelik, ayrıca Ilgaz Dernekler Federasyonu’nun da katkıları olduğunu belirtti. Bu yıl ilk defa düzenlenen Ilgaz Enerji Çalıştayı’nı bundan sonraki süreçte geleneksel olarak gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirten Çelik, “Bu konuya dair çok güzel geri bildirimler aldık motivasyon da çok güzeldi. Başlık Ilgaz Enerji Çalıştayı olarak şekillendi ancak çalıştay için bir tema belirledik. Bu temayı ayrıca önemsiyorum ve temanın çalıştayın markası olmasını hedefliyoruz” şeklide konuştu. Çalıştayın bir motivasyonun olduğunu dile getiren Çelik, “Çankırı’ da yenilenebilir enerji anlamında bölgede bir vizyon oluşturabilecek projeler burada çalışılabilir mi? Üniversiteler ve araştırma enstitüleri ile sağlanacak iş birlikleri ile Çankırı’da ne tür enerji potansiyelleri vardır ve bunlara yönelik ne tür pilot projeler oluşturulabilir? Bu yönde araştırma çalışmaları başlatılabilir mi? Buna dair panelistlerden bilgi topladık ve bu bilgileri bir sonuç raporunda derleyeceğiz. Bu sonuç raporu aynı zamanda bir tavsiye metni niteliği taşıyacak ve bu metin gerekli idari birimler, üniversiteler ve olası iş birliği kurulabilecek araştırma kuruluşlarıyla da paylaşılacak” dedi.

YAREN GECESI VE ILGAZ GEZISI

Çalıştayın ardından Çankırı’da uzu yıllardır süre gelen kültürel bir etkinlik olan Yaren Gecesi düzenledi. Geçmişte esnafların ekonomik ilişkiler geliştirmek adına bir araya geldiği toplantılar günümüzde kültürel olarak yaşatılmaya devam ediyor. Çalıştay katılımcıları Yaren Gece’sinde sergilenen oyunlarla keyifli dakikalar geçirirken Yaren Tarihi’ne yönelik bilgilendirildi. Etkinliğin ikinci gününde ise katılımcılar Ilgaz Dağı gezintisine katıldı. Alabildiğince yeşil olan ve doğal güzelliğini koruyan Ilgaz, katılımcıların büyük beğenisini kazandı.
İlginizi çekebilir...

Philsa'dan 4,5 Milyon Dolarlık Enerji Yatırımı

Philip Morris/Sabancı, İzmir Torbalı'daki fabrikası Philsa'da, trijenerasyon doğalgaz çevrim santralini 4,5 milyon dolarlık bir yatırımla kura...
14 Mayıs 2018 Pazartesi / 09:47

Türkiye LPG Derneği Genel Sekreterliği'ne Cem Önce getirildi

Enerji alanındaki en köklü ve etkin STK'lar arasında yer alan Türkiye LPG Derneği'nde Genel Sekreterlik görevine, sektörün deneyimli isimlerin...
10 Mayıs 2018 Perşembe / 16:42

SHURA, Türkiye'nin Enerji Dönüşümü İçin Yola Çıktı

Türkiye'nin enerji dönüşümü tartışmalarına katkı koymayı amaçlayan SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, 9 Mayıs 2018'de iş dünyası, kamu temsilciler...
9 Mayıs 2018 Çarşamba / 15:14