E-DERGİ
Enerji ve Çevre Dünyası 139.Sayı

 


E-Dergi Oku 

ERALP KAZAN VE ENERJİ TEKNOLOJİLERİ
SECURITAS GÜVENLİK HİZMETLERİ
KARYER ISI DEĞİŞTİRİCİLERİ
SIEMENS A.Ş.
HAREKET PROJE TAŞIMACILIĞI
ASUNİM

IRENEC %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı Düzenlendi

29 Mayıs 2017 Pazartesi / 15:21 | YENİLENEBİLİR ENERJİ

Türkiye Yenilenebilir Enerji Birliği (EUROSOLAR Türkiye) tarafından 18-20 Mayıs tarihleri arasında yedincisi düzenlenen Uluslararası IRENEC %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı’nın ikinci günüde gerçekleştirilen “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Sisteme Entegrasyonu” özel oturumunda sektörün önemli isimleri bir araya geldi. Yıldırım Enerji Holding CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Tamer Turna başkanlığında gerçekleştirilen oturuma GE Proje Müdürü Dr. H. Bilge Mutluer, Siemens Güç Sistemleri Danışmanlığı Grup Lideri Dr. Hasan Basri Çetinkaya ve Yıldırım Enerji Holding Proje ve Tasarım Direktörü Cemil Beşe katıldılar.

Oturumda özellikle Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarının mevcut sistem içerisinde nasıl kullanılabileceği tartışılırken Avrupa’da özellikle Almanya’daki mevcut yenilenebilir enerji örneklerinin güçlü bir şebekeyle desteklendiği ve başarının büyük ölçüde bu sistemin gücü sayesinde gerçekleştiği vurgulandı. Oturum başkanlığını yapan Yıldırım Enerji Holding CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Tamer Turna mali ve teknik yönden zorlu elektrik pazarında esnekliğin öneminin altını çizdi. Bu esnekliği sağlayacak en önemli teknolojilerin enerji depolama, hızlı devreye girmek ve çıkmak özelliklerine sahip doğal gaz kombine çevrim santralleri ve de ultra süper kritik buhar parametrelerine göre tasarlanan temiz kömür santralleri olduğunu vurguladı.

Dr. Tamer Turna şunları söyledi: “Enerji üretiminde % 100 yani tümüyle yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanan bir üretim filosunu tesis etmek ana hedeftir. Ancak bugünün teknolojisi ve maliyetleriyle bu geçiş ne yazık ki bugünden yarına olası değildir. Geçiş döneminde akıllı bir üretim karması hedeflenmesi ve ilk aşamada eski teknolojili en az % 43’lük verim sağlayamayan termik santrallerin kapatılması büyük önem taşıyor”.