E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
IBC SOLAR
DANISH WIND POWER ACADEMY
İPRAGAZ

Panasonic ECO Solutions Enerji Verimliliğini Okullara Taşıdı

Panasonic ECO Solutions Enerji Verimliliğini Okullara Taşıdı

29 Mayıs 2017 Pazartesi / 14:10 | ENERJİ VERİMLİLİĞİ
134. Sayı (134)
318 kez okundu

Panasonic Eco Solutions Türkiye tarafından hayata geçirilen “Aydınlık Bir Gelecek İçin Okullarda Enerji Verimliliği” projesi ile İlkokul çağındaki öğrencilere; enerji verimliliği, doğal kaynakların korunması, geri dönüşüm ve elektrikli ev kazalarına karşı korunma konularına yönelik bilinç kazandırmak amaçlanıyor. Panasonic Eco Solutions Türkiye Kurumsal Marka Yönetim Direktörü Aysel Özaltınok; İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile düzenlenen projenin detaylarını paylaştı.

Panasonic Eco Solitions Türkiye olarak, çocuk tiyatrosu projenizi kısaca anlatabilir misiniz? 

 

Sürdürülebilir kalkınmanın insana yatırım ve doğal kaynakların bilinçli kullanımı ile gerçekleşeceğine inanan Panasonic Eco Solutions Türkiye ‘Aydınlık Bir Gelecek İçin Okullarda Enerji Verimliliği’ projesi ile yaşama değer katmaya devam ediyor. İlkokul çağındaki öğrencilere enerji verimliliği, doğal kaynakların korunması, geri dönüşüm ve elektrikli ev kazalarına karşı korunma konularında bilinç kazandırmak amacı ile 2012 yılında hayata geçen proje, Panasonic Eco Solutions Türkiye ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile yürütülüyor.

 

Bu proje kapsamında neler yapılıyor?

 

Projenin en önemli sürecini oluşturan çocuk tiyatrosunun sahnelediği ve konusu enerji verimliliği olan ‘Aydınlık Bir Gelecek’ isimli oyun İstanbul’da her gün bir okulda öğrencilere ücretsiz olarak sahneleniyor. Yaklaşık 5 yılda 500 bin ilkokul öğrencisine ulaşarak bir rekora imza atan proje ile 2020 yılına kadar 1 milyon öğrenciye ulaşılmış olması hedefliyor.

 

Projenizin hedefi nedir?

 

Enerji verimliliği ve doğal kaynaklarımızın bilinçli kullanımı konusunda öğrenciler üzerinde kalıcı bir bilinç kazandırmayı hedefleyen projemizle, aynı zamanda İstanbul’daki ilk ve ortaokulların enerji tüketiminde ölçülebilir oranlarda bir azalma gerçekleşmesine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Okullarda gerçekleştirilen proje uygulamalarının pekişmesi için farkındalık afişleri ve elektrik anahtarları üzerine ‘gereksizse kapat, geleceği aydınlat’ uyarı yazısı asılıyor. Her öğretim yılı sonunda ise projeye katılan okullar arasında düzenlediğimiz ve 5 yılda yüzlerce okulun dahil olduğu yarışmamız ile de enerji verimliliği konusunda örnek uygulamalar gerçekleştirilen okulları ödüllendiriyor, diğer okulların da bu konuda özendirilmesini sağlamak istiyoruz.

 

2017 yılı sonunda kaç öğrenciye ulaşmayı düşünüyorsunuz?

 

Çocuk tiyatromuz her gün bir okulu ziyaret ederek yılda ortalama 100 bin öğrenci ile buluşmakta. 2017 yılı sonu itibarı ile toplamda 550.000 öğrenciye ulaşmış olmayı hedefliyoruz.

 

 

Enerji verimliliği ile ilgili kurumsal yaklaşımınızı özetleyebilir misiniz?

 

Biz, şirket olarak sürdürülebilirliği kurumsal bir değer olarak tanımlamış durumdayız. Üründe, üretimde, tesis yönetiminde ve sosyal sorumluluk projelerinde doğal kaynaklarımızın korunması ve enerji verimliliğini ana kriter olarak ele alıp faaliyetlerimizi bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz. Geldiğimiz noktada insanlığın doğa üzerindeki baskısı artarken, küresel iklim değişikliği ve doğal kaynaklarımızın giderek azalması, hepimizin bu alanlarda sorumluluk almasını gerektiriyor. Biz de kuruluş olarak gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için gerçekleştirdiğimiz projeler ile yaşama değer katmaya gayret gösteriyoruz.

 


 


İlginizi çekebilir...

Wilo "Enerji Çözümleri" Projesi

Elektrikle çalışan makinelerde enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 20'lik bir bölümü pompa sistemleri tarafından kullanılıyor....
18 Eylül 2018 Salı / 09:33

ErP Direktifi LOT 1 ve LOT 2 Hakkında Genel Bilgilendirme

Mert Eser Özdenoğlu Bosch Termoteknik, Ürün Yöneticisi...
5 Haziran 2018 Salı / 17:05

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği VERİMDER Kuruldu

Enerji verimliliği ve tasarrufu konularında farkındalık projeleri oluşturacak 'Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği' (VERİMDER) faaliyete geçt...
29 Mayıs 2018 Salı / 15:19