E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ARTEMİS ARITIM
ENERTEK

Güneşin Gücünü Kadının Emeğiyle Buluşturan Proje: 'Köyde Yeşil Ekonomi'

Güneşin Gücünü Kadının Emeğiyle Buluşturan Proje: 'Köyde Yeşil Ekonomi'

11 Temmuz 2017 Salı / 14:26 | ENERJİ VERİMLİLİĞİ
135. Sayı (Temmuz-Ağustos 2017)
27 kez okundu

Proje Çankırı’nın Eldivan ilçesinde yetişen meyve ve sebzelerin hiç bir katkı maddesi kullanılmadan, düzenli bir iş imkanı olmayan Eldivanlı kadınlar tarafından değerlendirilmesi üzerine kurgulandı. Köyde Yeşil Ekonomi Projesi yerli ve yenilenebilir enerji kullanımının yanı sıra, atık yönetimi, çevre, girişimcilik, örgütlenme, eğitim, tarımsal üretim konularında önemli aktiviteler içeriyor. Proje ile Nisan 2017 sonu itibarıyla 8655 kWh enerji güneş enerjisinden sağlandı ve 3980 kg karbondioksit tasarrufu yapıldı.  Atıklar ise kompost gübre olarak değerlendiriliyor. Kadınlara bir iş modeli oluşturduğu için ve minimum karbon ayak iziyle üretim yapıldığı için projenin adı Köyde Yeşil Ekonomi olarak seçildi.  Proje kapsamında elektriğini güneş enerjisinden sağlayan bir işletme kuruldu ve ısısını yine güneş enerjisinden sağlayan meyve ve sebze kurutmak üzere tasarlanmış bir kurutma fırınına işlerlik kazandırıldı.

Kadın Kooperatifi

Projenin sürdürülebilirliğinin sağlanması için “Eldivan Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi” kuruldu. Yedi kadın üye ile kurulan kooperatifte şu anda 50 kadın üye bulunuyor. Kadın kooperatifi aracılığı ile kadınların, güneş enerjisi kullanılarak ürettiği kuru meyve ve sebzeler, reçeller, marmelatlar, salçalar, ayrıca yöreye özgü tarhana, erişte, turşu, sirke vb ürünler Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından alınan üretim izni ile proje kapsamında yaratılan “Külçe” markası altında yine kadınların diktiği, işlediği, ördüğü ambalajlar ile pazarlanıyor. 

Yörede aktif olarak çalışan, aralarında kooperatif üyesi kadınların da bulunduğu çiftçilere kooperatifçilik, hijyen, tohum, gübre, iyi tarım uygulamaları konularında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi hocaları tarafından eğitimler verilerek yörede bilinç seviyesi arttırıldı. Reçeller için erik, çilek, karadut, ahududu, böğürtlen, kuşburnu, alıç, mevsimine göre ne varsa Eldivan'ın dağlarından toplanmakta, tarhana, erişte, tutmaç için un yerel değirmende çekiliyor, baklavalar tek tek açılıyor, erişteler, mantılar hazırlanıyor.

Kanserle Dans Derneği, Meme Kanseri Farkındalık etkinliğini Eldivan Kaymakamı ve Belediye Başkanının da katılımları ile kooperatifte gerçekleştirildi. Kooperatif üyelerinin de bilinçlendirildiği aktivitede maskemden korkma etkinliği de yapıldı.

Fikir sahiplerinin ve proje yöneticisinin de kadın olduğu projede gereksinim duyulan hizmet alımları da kadın girişimcilerden karşılandı. Külçe logosu ve etiket tasarımı Endüstriyel tasarımcı Selin Sarıfakıoğlu, muhasebe hizmetleri Ahu Güven, etiket basımı matbaa sahibi Zaide Arslan tarafından yapıldı, eriştelerde, tarhanada  kullanılan un değirmenci Hatice hanım tarafından öğütüldü. Projede yerel yöneticilerin desteğinin yanısıra Demirdöküm güneş enerjili sıcak su sistemi, Canpa ısı yalıtım malzemesi, Paşabahçe kavanoz desteği vererek projeye ve Anadolu kadınına destek oldu.

Düşük Karbon Kahramanı Ödülü

Köyde Yeşil Ekonomi Projesi 21 Nisan’da İstanbul’da yapılan IV. İstanbul Karbon Zirvesinde dev firmalarla birlikte “Düşük Karbon Kahramanı Ödülü” aldı. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can tarafından Temiz Enerji Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Tülin Keskin’e sunulan ödülü, Keskin sahnede Kooperatif Başkanı Gülendam Çakıcı’ya verdi. Ödül törenine katılan kooperatif üyelerinin çoğu hayatlarında ilk defa uçağa binmiş, ilk defa İstanbul’a gelmiş, ilk defa bir kongre salonunda bulunmuş ve ilk defa sahnede bir ödül aldı. Böylece projenin amacı olan kadının güçlendirilmesi hedefine çok yaklaşıldı.

Ülkemizde kadının güçlendirilmesinin zor bir hedef olduğunu dile getiren TEMEV Genel Koordinatörü ve Proje Yöneticisi Dr.F.Figen Ar, “Kadının güçlenmesi için düzenli gelire sahip olması gereklidir. Bundan sonra da en azından bir kaç yıl bu kooperatifin pazarda güçlenmesi, eksiklerinin desteklerle tamamlanması Türkiye için yeni bir modelin kalıcılığını sağlayacaktır” açıklamalarında bulundu.

 

Kooperatif tarafından üretilen ürünler  Ankara'da Orman Genel Müdürlüğü içerisinde bulunan Orman Market’te, Çukurambar'da Altınışık Çiftliğinde satışa sunuluyor. Ayrıca ürünlere telefonla ya da sosyal medya (külçe) hesabından ulaşabilmek mümkün.


 


İlginizi çekebilir...

Temiz Enerji Üretmenin En Kolay Yolu Enerji Verimliği

Enerji talebinin üç megatrend altında artmaya devam edeceğini biliyoruz...Bunlardan ilki kentleşme. Kentleşme, belki de yüzyılımızın en büyük olayı...
11 Ocak 2019 Cuma / 14:22

"Nihai Enerji Tüketimi Sanayi Kuruluşlarında Yüzde 20 Oranına Düşürülebilir"

Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu, 7 - 13 Ocak Enerji Verimliliği Haftası kapsamında şirket faaliyetleri ve sanayide enerji verimliliğinin önemine il...
9 Ocak 2019 Çarşamba / 10:17

Yaklaşık Sıfır Enerjili Bina Uygulamalarında Karşılaşılan Engel ve Zorluklara Genel Bir Bakış - 2

NZEB konusunda ilerleme kaydeden 8 Avrupa ülkesindeki mevcut binaların NZEB'e dönüştürülmesi safhasındaki engel ve zorluklar, 'karar verme'...
22 Kasım 2018 Perşembe / 11:12


©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.