E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ERALP KAZAN VE ENERJİ TEKNOLOJİLERİ
ALARKO
ERYAP BONUS
FRİTERM
VIESSMANN

Bölgesel Soğutma Sistemlerine Yönelik Soğuk Su Depolama Opsiyonlarının Değerlendirilmesi

22 Eylül 2017 Cuma / 09:56 | ENERJİ VERİMLİLİĞİ
136. Sayı (136)

Arkeologların inanışına göre; buz ve karın ılık havalarda kullanılmak üzere mağaralarda depolandığı eski Yunan, Roma ve Çin uygarlıkları dönemlerinden bu yana, insanoğlu ısıl-enerji depolama ile meşgul olmuştur. IED (Isıl Enerji Depolama) iki mekanizma yolu ile elde edilir: duyarlı-enerji depolama ve durgun-enerji depolama. Duyarlı enerji depolama, depolanan vasıtanın sıcaklığının azaltılması ile elde edilir.

Durgun enerji depolama ise depolanan vasıtanın fazının değiştirilmesi ile elde edilir. Günümüzde tesis ve süreç soğutma uygulamalarına yönelik olarak üç farklı IED kullanılmaktadır:

• Soğuk su depolama

• Kolayerir tuz depolama

• Buz depolama

Tablo 1 bunların her birisi için olan tipik tasarım özelliklerini vermektedir. Bütün durumlarda, yoğun olmayan saatlerde depolanan ve yoğun saatlerde serbest bırakılan vasıta zemin üzerinde veya altında bir tankta muhafaza edilir. Tasarım mühendisinin kullanımı için mevcut olan stratejilerin her birisi vasıtası ile bu makale soğuk su depolama konusuna odaklanmakta ve ekonomik fizibilitenin değerlendirilmesine yönelik yöntemler dahil bu sistemlerin değerlendirilmesine yönelik yönlendirme sunmaktadır.

SOĞUK SU DEPOLAMA

Soğuk su depolama bir tür IED olup burada merkezi bir sistemden üretilmiş olan yüksek miktarda soğuk su büyük bir yalıtımlı tank içinde depolanmakladır. ABD’de soğuk su depolama sistemlerinin kullanımı pek çok şebeke hizmeti firmasının, üretim yüklerini dengelemek ve ilave kapasiteye yönelik sermaye yatırımlarını ertelemek amacıyla müşterilerine finansal teşvikler sunmaya başladıkları 1980’lerde artmıştır. Müşteriler, kendi elektrik ve tarife uygulamalarına bağlı olarak en yoğun elektrik talep ve maliyetlerini azaltmak suretiyle bundan fayda görmüşlerdir.

Makalenin devamı içi: http://www.enerji-dunyasi.com/edergi/6/136/index.html#46 


 


İlginizi çekebilir...

Yaklaşık sıfır Enerjili Bina Uygulamalarında Karşılaşılan Engel ve Zorluklara Genel Bakış

Dünyada enerji tüketimi 1980'den bu yana yüzde 45 oranında artmıştır ve gün geçtikçe artmaya devam etmektedir....
24 Ekim 2018 Çarşamba / 14:02

Verimder Uyarıyor: Sahte Enerji Kimlik Belgesi'ne Dikkat

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği - VERİMDER, tüm Türkiye'de başlattığı enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı seferberliğine, İzmir'de düzenledi...
12 Ekim 2018 Cuma / 14:23

Wilo "Enerji Çözümleri" Projesi

Elektrikle çalışan makinelerde enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 20'lik bir bölümü pompa sistemleri tarafından kullanılıyor....
18 Eylül 2018 Salı / 09:33