E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
VIESSMANN
FRİTERM
ALARKO
ERALP KAZAN VE ENERJİ TEKNOLOJİLERİ
ERYAP BONUS

'LAYHER'İN ENERJİ SEKTÖRÜNE YATIRIMLARI DEVAM EDECEK'

'LAYHER'İN ENERJİ SEKTÖRÜNE YATIRIMLARI DEVAM EDECEK'

2 Kasım 2017 Perşembe / 13:52 | Söyleşi
137. Sayı (137)

Endüstriyel uygulamalar içerisinde önemli bir konuma sahip Layher İskele Sistemleri’nin Genel Müdürü Tevfik Ceran’dan enerji sektörüne sunmuş oldukları hizmetler ve hedefl eri hakkında bilgi aldık. Firma olarak Türkiye’deki enerji projelerinin büyük çoğunluğunda yer aldıklarını ifade eden Ceran, bu alandaki ilgilerinin ve yatırımlarının devam edeceğini dile getirdi.

 

Öncelikle firmanızdan kısaca bahsedebilir misiniz?

Layher, dünyanın en büyük sistem iskele üreticisi olarak 1945 yılında başladığı yolculuğunda Almanya’da üretimini devam ettiren, o günden bu yana da dünya genelinde 140’dan fazla servis noktasına ulaşan global bir firma. Layher’in Türkiye’deki yolculuğu 2011 yılına uzanıyor. Faaliyet gösterdiğimiz alanlardaki iş güvenliği farkındalığının artması sonucu gittikçe büyüyüp genişleyen bir pazara hitap ediyoruz. İstanbul ve İzmir’deki ofis ve depolarımızla faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Layher Türkiye olarak, sistem iskele konseptinin geçerli olduğu her alanda, malzeme kalitesi, ürün çeşitliliği, en kısa sürede teslimat ve sunduğu teknik hizmetler ile, markanın global pazarda sunduğu ve endüstrimizde takdir edilen tüm imkanları yerelleştirme çabası içerisindeyiz.

 

Enerji sektörüne yönelik sunmuş olduğunuz hizmetlerden ve uygulamalardan bahsedebilir misiniz?

 

Endüstriyel uygulamalar,  Layher’in en iddialı olduğu alanlardan biri. Bunun en temel uygulama alanlarından biri de enerji sektörü. Bizi öne çıkartan etkenler Layher ürün yelpazesinin genişliği, farklı teknik sorunlara çözüm sunabilme yeteneğimiz, profesyonel projelendirme ve paydaşlarımıza verdiğimiz eğitim desteğimiz olarak sıralanabilir.

Özellikli uygulamalardan birkaçından bahsetmem gerekirse, değirmen bakım/onarım ve yalıtım/izolasyon, boru hattı bakım/onarım ve yalıtım/izolasyon, kazan bakım, baca gazı arıtma, separatör ve refraktör bölümleri, soğutma altı ve baca çıkış bölümleri, dış bölümler izolasyon uygulamaları özellikle iskele çalışmasına ihtiyaç duyulan ve Layher ürünlerinin tercih edildiği uygulamalardır.

Enerji firmalarına ve üretim tesislerine yönelik iki tarz yaklaşımımız oluyor. Bunlardan biri malzeme satışı, bir diğeri ise partnerlerimiz aracılığı ile verdiğimiz uygulamalı, yani kurum söküm hizmetinin de sunulduğu total hizmet yaklaşımı. Bu dünyanın her yerinde Layher’in uyguladığı bir iş modeli. Türkiye’de de Avrupa’da ki kadar büyük iskele uygulama firmaları bulunmasa da, partnerlerimizin üstün başarıları sayesinde hızla büyüyen ve başarılı bir model olarak uyguluyoruz.

 

 

 

 

Hizmet vermiş olduğunuz alanlar arasında enerji sektörünün payı nedir? Bu alanda gelecek hedefleriniz nelerdir?

 

Layher Türkiye olarak, şu anda yapım aşamasında olan ve hali hazırda kurulu güç olarak hizmet veren enerji santrallerinin büyük bir kısmında yer aldık ve alıyoruz. Enerji gemileri inşa eden Türkiye’nin önemli tersanelerinde bu gemilerin inşasında malzemelerimiz kullanılıyor. Enerji sektörünün devlerinden Tüpraş önümüzdeki süreçte partnerlerimiz aracılığı ile bakım ve yatırım konularında Layher güvencesini sürdürecek. Türkiye’de enerji sektörü yatırımları katlanarak büyüyor. Büyük ve kapsamlı projeler önümüzdeki dönemde gündemde olacak. Layher olarak bu projelerin katma değer sağlayan çözüm ortağı olacağız.

Ürünlerinizin özeliklerive sağlamış olduğu avantajlar nelerdir? Ürünlerinizi diğer firmalardan ayıran özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Biz ürünlerimizi beş temel gruba ayırıyoruz. Layher Speedyscaf® (Şimşek) Cephe iskelesi, Layher Allround® Endüstriyel İskeleler, Event Sistemleri, Layher Koruma Sistemleri, Hareketli İskeleler ve Merdivenler.

Şimşek® İskele, cephe sistemleri ile çalışan tüm müşterilerimize hitap eden, son derece hızlı monte ve demonte edilebilen bir sistem iskele ürünü. Allround® Endüstriyel İskeleler, başta endüstriyel tesisler olmak üzere, gemi inşa, enerji santralleri, madenler, çimento tesisleri gibi çok yönlü çalışmaların yapıldığı alanlarda güvenle kullanılmakta. Event ve sahne sistemlerimiz, gösteri alanları, sahne ve stand kurulum işlerinde faaliyet gösteren müşterilerimize hitap ediyor. Koruma sistemlerimiz, inşaat faaliyetleri süresince çalışılan alanları dış etkilerden koruyan çatı ve cephe sistemlerinden oluşmakta. Son olarak Hareketli iskele ve merdivenler grubumuzda yine endüstriyel müşterilerimize çözüm olarak sunuluyor.

Tüm bu sistemlerin, tamamen birbirine uyumlu çalışabilen ve ekstra yatırım maliyeti gerektirmeyecek şekilde dizayn edilmiş sistemler olması, Layher’in en önemli katma değerlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Bir de Layher’in tartışılmaz kalitesi ve uzun ömrü diğer markaların önünde yer almasını kolaylaştırıyor. Bu da Layher’i iskele konusundaki en güvenilir yatırım aracı yapıyor.

 

Türkiye’de yatırım planlarınızdan bahsedebilir misiniz? Ankara ve İzmir’e ek olarak yeni bölge müdürlükleri açmayı düşünüyor musunuz?

Türkiye operasyonlarımızı İstanbul merkezli, Ankara ve İzmir bölge müdürlükleri şeklinde yürütüyoruz. İstanbul ve İzmir depolarımızdan hızlı tedarik sağladığımız müşterilerimize, önümüzdeki dönemde merkez depomuzu büyüterek daha fazla stok ve daha da iyi hizmet vermeyi düşünüyoruz. Layher Türkiye merkez deposunu yaklaşık iki katına çıkartarak daha fazla adet ve çeşidi aynı anda erişilebilir kılmak istedik. Önümüzdeki Nisan ayı gibi bu değişimi tamamlamış olacağız.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Layher, enerji sektörüne ilgisini ve yatırımlarını arttırarak devam edecek. Bu ilginin göstergesi olarak, 8-10 Kasım 2017 tarihlerinde Ankara’da 8’incisi düzenlenecek olan EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Sergisinde yerimizi alacağımızı belirtmek isterim. Tüm paydaşlarımızı standımızı ziyaret etmeleri ve yenilikleri görmeleri için bekliyoruz.

 

 


 


İlginizi çekebilir...

Enerji Verimliliği ve Sürdürülebilir Bir Çevre İçin en iyi Çözüm Bölgesel Isıtma

Danfoss TMA (Türkiye, Ortadoğu, Afrika) Bölge Başkanı Levent Taşkın şirket olarak enerji verimliliğine yönelik çözümlerini dergimizle paylaştı. Tü...
27 Kasım 2017 Pazartesi / 13:26

"Depolama Sistemleri Üretimde Paradigma Değişikliği Sağlayabilir"

Halk Enerji Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Adıyaman dergimizin sorularını yanıtladı. Adıyaman, güneş enerjisinin, depolama sistemleri ile beraber Türki...
2 Şubat 2017 Perşembe / 14:41

En Büyük 5 EPC Firmasından Biri Olmayı Planlıyoruz

2015'de sektördeki 50. yılını kutlayan ve güneş enerjisine yönelik önemli çalışmalara imza atan FORM Şirketler Grubu'nun Yürütme Kurulu Başkan...
25 Ağustos 2015 Salı / 14:16