E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
İZAYDAŞ
MITSUBISHI ELECTRIC
İŞBİR ELEKTRİK
LAYHER İSKELE
SIEMENS A.Ş.

'Nordex Technology Insight Türkiye' Rüzgar Enerjisi Sektörünü Çeşme'de Bir Araya Getirdi

'Nordex Technology Insight Türkiye' Rüzgar Enerjisi Sektörünü Çeşme'de Bir Araya Getirdi

2 Kasım 2017 Perşembe / 14:31 | YENİLENEBİLİR ENERJİ
137. Sayı (Ekim 2017)
4 kez okundu


Uzun yıllardır dünya çapında birçok ülkede düzenlenen “Nordex Technology Insight” etkinlikleri, Türkiye’de ikinci kez 5-6 Ekim’de düzenlendi. Nordex Acciona Windpower, yerli yatırımcılara, banka temsilcilerine, danışmanlık firmalarına ve resmi kurum çalışanlarına hem kendi dillerinde ulaşmak hem de rüzgar türbini teknolojisindeki yenilikleri aktarmak için İzmir Çeşme’de bir araya gelme fırsatı sundu.


140 kişinin katıldığı etkinliğin iki günlük programı dahilinde Nordex’in yeni türbin platformu olan “Delta4000” tanıtıldı. Akıllı türbin opsiyonları, mikrokonuşlandırmada yenilikçi eğilimler, kompleks projelerde çözümler ve servis sürecinde yeni yaklaşımlar gibi konularda gerçekleştirilen sunumlar katılımcıların beğenisiyle karşılandı. Çok sayıda sektör temsilcisinin aralarında bulunduğu 140 kişilik katılımcı ekibi ile ABK Çeşme RES sahasına düzenlenen ziyarette, santral bünyesinde gerçekleştirilen arıcılık, inek ve keçi yetiştiriciliği gibi faaliyetlerle doğal yaşama bulunulan katkıdan bahsedildi.


6 Ekim’de ise katılımcılar İzmir’in Çiğli ilçesinde bulunan Nordex Teknik Eğitim Merkezi’nde, rüzgar türbini aksamlarından oluşan simulatörleri birebir görme fırsatı buldu. Nordex Acciona Windpower Türkiye ekibinin özel çabalarıyla Türkiye’ye getirilen rüzgar türbini simulatörlerinin, Nordex Teknik Eğitim Merkezi’nde verilecek eğitimlerde büyük fayda sağlayacağı öngörülüyor.
Nordex Technology Insight etkinliğinin ikinci gününde ziyaret edilen bir başka nokta ise TPI Kompozit Kanat Sanayi’nin Çiğli’de bulunan üretim tesisleri oldu. 1000 kişilik ekibiyle 275.000 metrekarelik bir alanda sadece Nordex türbinlerine yerli kanat üretilen tesiste, özellikle 65.5 metre uzunluğundaki N131 türbin kanatlarının üretim holü dikkat çekti. Nordex Acciona Windpower Türkiye’nin yerli üretime yaptığı katkının açıkça bir göstergesi olan kanat üretim yatırımının önemi üzerinde duruldu.
Yenilenebilir enerji yatırımcıları, danışmanlar, finansman kuruluşları ve resmi kurum yetkililerinin de aralarında olduğu çok sayıda sektör temsilcisinin katıldığı “Nordex Technology Insight Türkiye” bu yıl da 2014’te olduğu gibi olumlu tepkiler almaya devam ediyor. 


 


İlginizi çekebilir...

"Türkiye Enerjide Yüzünü Güneşe Dönüyor"

Türkiye güneş zengini bir ülke'¦ Ülkemiz, günde ortalama 7.2 saat, yılda ise 2.650 saat güneş alıyor. Yani Türkiye'nin en kuzey noktasında bul...
22 Kasım 2018 Perşembe / 11:00

Kars için Biyogaz Sistemlerinin Önemi

Dünyada nüfus artmakta ve teknoloji hızla gelişmektedir. Gelişen sanayi ve endüstrinin her yıl enerji ihtiyacı artarak devam etmektedir. Bugün büyük o...
22 Kasım 2018 Perşembe / 09:37

Rüzgarda İkinci YEKA İhalesi Yayınlandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafında rüzgar enerjisinde ikincisi düzenlenecek YEKA ihalesi Resmi Gazete'de yayınlandı....
22 Kasım 2018 Perşembe / 09:11

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 14.12.2018 / 06:59:57