E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
IBC SOLAR
DANISH WIND POWER ACADEMY
İPRAGAZ

'Nordex Technology Insight Türkiye' Rüzgar Enerjisi Sektörünü Çeşme'de Bir Araya Getirdi

'Nordex Technology Insight Türkiye' Rüzgar Enerjisi Sektörünü Çeşme'de Bir Araya Getirdi

2 Kasım 2017 Perşembe / 14:31 | YENİLENEBİLİR ENERJİ
137. Sayı (137)
271 kez okundu


Uzun yıllardır dünya çapında birçok ülkede düzenlenen “Nordex Technology Insight” etkinlikleri, Türkiye’de ikinci kez 5-6 Ekim’de düzenlendi. Nordex Acciona Windpower, yerli yatırımcılara, banka temsilcilerine, danışmanlık firmalarına ve resmi kurum çalışanlarına hem kendi dillerinde ulaşmak hem de rüzgar türbini teknolojisindeki yenilikleri aktarmak için İzmir Çeşme’de bir araya gelme fırsatı sundu.


140 kişinin katıldığı etkinliğin iki günlük programı dahilinde Nordex’in yeni türbin platformu olan “Delta4000” tanıtıldı. Akıllı türbin opsiyonları, mikrokonuşlandırmada yenilikçi eğilimler, kompleks projelerde çözümler ve servis sürecinde yeni yaklaşımlar gibi konularda gerçekleştirilen sunumlar katılımcıların beğenisiyle karşılandı. Çok sayıda sektör temsilcisinin aralarında bulunduğu 140 kişilik katılımcı ekibi ile ABK Çeşme RES sahasına düzenlenen ziyarette, santral bünyesinde gerçekleştirilen arıcılık, inek ve keçi yetiştiriciliği gibi faaliyetlerle doğal yaşama bulunulan katkıdan bahsedildi.


6 Ekim’de ise katılımcılar İzmir’in Çiğli ilçesinde bulunan Nordex Teknik Eğitim Merkezi’nde, rüzgar türbini aksamlarından oluşan simulatörleri birebir görme fırsatı buldu. Nordex Acciona Windpower Türkiye ekibinin özel çabalarıyla Türkiye’ye getirilen rüzgar türbini simulatörlerinin, Nordex Teknik Eğitim Merkezi’nde verilecek eğitimlerde büyük fayda sağlayacağı öngörülüyor.
Nordex Technology Insight etkinliğinin ikinci gününde ziyaret edilen bir başka nokta ise TPI Kompozit Kanat Sanayi’nin Çiğli’de bulunan üretim tesisleri oldu. 1000 kişilik ekibiyle 275.000 metrekarelik bir alanda sadece Nordex türbinlerine yerli kanat üretilen tesiste, özellikle 65.5 metre uzunluğundaki N131 türbin kanatlarının üretim holü dikkat çekti. Nordex Acciona Windpower Türkiye’nin yerli üretime yaptığı katkının açıkça bir göstergesi olan kanat üretim yatırımının önemi üzerinde duruldu.
Yenilenebilir enerji yatırımcıları, danışmanlar, finansman kuruluşları ve resmi kurum yetkililerinin de aralarında olduğu çok sayıda sektör temsilcisinin katıldığı “Nordex Technology Insight Türkiye” bu yıl da 2014’te olduğu gibi olumlu tepkiler almaya devam ediyor. 


 


İlginizi çekebilir...

Büyük Ölçekli Güneş Enerjisi Santrallerinde İnverter Seçimi

Dünya genelinde 2040 yılına kadar enerji üretimine yapılacak yatırımın 12 trilyon dolar olacağı ve bu tutarın yaklaşık 3,9 trilyon dolarının ise güneş...
17 Eylül 2018 Pazartesi / 16:07

WindeEnergy Humburg Kapılarını Açıyor

Son yıllarda rüzgar türbin üterim fiyatlarının düşmesini sağlamak için oluşan baskı, teknolojik alanda büyük gelişmelerin yaşanmasını sağlıyor....
13 Eylül 2018 Perşembe / 14:14

Ottan Çöpten Enerji

Sadece ottan çöpten değil her türlü organik madde ve organik atıktan enerji üretmek mümkündür....
19 Temmuz 2018 Perşembe / 10:58