E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

İSO ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

İSO ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

2 Kasım 2017 Perşembe / 14:07 | ENERJİ VERİMLİLİĞİ
137. Sayı (Ekim 2017)
35 kez okundu

İSO enerjiyi verimli kullanarak sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlayan firmaları teşvik amacıyla düzenlediği “Enerji Verimliliği Ödülleri” sahiplerini buldu. Ödül törenine karılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak; enerjide sanayicilerin kendilerinden beklentileri olduğu gibi kendilerinin de enerji verimliliği konusunda sanayicilerden beklentileri bulunduğuna işaret ederek, "Bu beklentilerin başında enerji kaynaklarının doğru yöntemlerle verimli olarak kullanılması hususu da gayet önemli. Enerji çeşitliliği konusunda maalesef zengin bir ülke değiliz. Enerjide dışa bağımlılığın azaltılması konusu sanayiciler açısından da sorumluluk gerektiriyor. İşte bu sorumluluk enerjimizi en doğru ve verimli şekilde kullanmayı gerektiriyor. Bu açıdan israf edecek 1 megavat elektriğimiz, 1 metreküp doğalgazımız ve bir kuruş Türk liramız yok" diye konuştu.

Albayrak, toplumda enerji alanında verimlilik ve tasarruf bilinçlenmesinin ön ayağının üreticiler ve sanayiciler olduğunu vurgulayarak, sanayicilerin küresel rekabette elini güçlendirerek ekosistemin içinde yer alacak gece gündüz çalışabilecek bir süreci ortaya koyacaklarını anlattı. Makro politikalar için ortaya koydukları hedeflerin mikro politikalarla da desteklenmesi gerektiğine dikkati çeken Albayrak, "Attığımız her adımda üretici ve sanayiciyi düşünüyoruz. Beklentiler büyük. Buna yanıt vermek için çok çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

"Kesintileri elimine edecek 5. alternatifi de gerçekleştiriyoruz"

Bakan Albayrak, 3. uygulama döneminde özel sektör aracılığıyla TEİAŞ'a 5 yılda toplamda 30 milyar liralık yatırımı hayata geçireceklerini dile getirerek, "Bölgenin elektrik arz güvenliğini teminat altına alacak uzun soluklu çalışmalarla ilgili süreci başlattık, süratle devam ediyoruz. Özellikle Marmara ve Trakya Bölgesinde... Çanakkale Boğazı'ndan mevcut çift devre denizaltı kablo geçişine ilaveten, çift devre denizaltı kablo geçişinin ikinci ayağını da bu yılın nisan ayında devreye aldık" ifadelerini kullandı.

Üçüncü çift devre denizaltı kablosu için proje çalışmalarının başladığını ve hızlı bir şekilde yürüdüğünü vurgulayan Albayrak, Çanakkale Boğaz Köprüsü kullanılarak yapılacak ayrı bir köprü geçişiyle birlikte 4. faz elektrik üretimini de döşeyeceklerini anlattı. Albayrak, Trakya'da gelecek dönemde ciddi bir kapasite artışı sağlayacaklarını belirterek, "Süreç başladı. Yerinde üretim santralleri ile birkaç bin megavat santrali ile kesintileri elimine edecek 5. alternatifi de gerçekleştiriyoruz" bilgisini verdi. Sanayicinin rekabet gücünün artmasını ve yüzde 5'lik maliyet kaybını ortadan kaldırmak istediklerini kaydeden Albayrak, "Türkiye enerji verimliliğinde çok büyük bir potansiyele sahip. Daha önce milli enerji̇ ve maden politikası kapsamında da açıkladığımız bu potansiyel yaklaşık, 8,5 milyar dolara tekabül ediyor." diye konuştu.

Albayrak, 55 eylem ile 2023 yılında, mevcut durumun devamına göre birincil enerji tüketiminin yüzde 14 azaltılmasının hedeflendiğini belirterek, "İnşallah YPK onayının ardından eylem planımızı kamuoyumuzla paylaşacağız. 2018 yılını 'verimlilik yılı' ilan ediyoruz." şeklinde konuştu. Madenle ilgili süreçte de sona gelindiğine işaret eden Albayrak, şunları ifade etti: "Yeni bir model getiriyoruz. Yatırımcının iflahını kesen hevesini bitiren modelin dışında, 10 küsur milyar dolarlık maden ithalatıyla özellikle cari açığı olumsuz etkileyen ürünlerin ithalatı bazında, bu sahaları aynı güneş ve rüzgarda olduğu gibi yeni bir modelle güncelleyip ortaya koyacağız. Maden Dönüşüm Stratejisini de bu yılın sonuna kadar bitiriyoruz. Türkiye'nin yeraltı kaynaklarının zenginlerinin yer üstüne çıkarılması ve dünyadaki küresel rekabette ayrıştırıcı bir ülkeye dönüşmesi bakımından önemli bir adım olacak."

Yaz Saati Uygulaması Sürecek

Danıştay'ın yaz saati uygulamasıyla ilgili dünkü kararının esas yönüyle ilgili hiçbir etkisi olmadığını aktaran Albayrak, "Sadece usulle ilgili kanundaki maddenin geçerlilik süresiyle ilgili bir husus. Teknik bir konu. Arkadaşlar usulle ilgili düzeltmeyi yapıp birkaç gün içerisinde bitirip devam edecek. Aynı istikamette devam edeceğiz. Orada bir problem yok" bilgisini verdi.

Albayrak, verimlilik hususunda yaz saati uygulamasının Türkiye'ye çok önemli bir katkı yaptığını kaydederek, "Rakamsal olarak raporlar yeni geldi. Bakanlık olarak biz bir çalışma yapmıştık ama dışarıdan da üçüncü bir gözle Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi ile bir çalışma yaptırarak baktığımızda geçtiğimiz yıl 540 milyon liralık tasarrufla çok ciddi pozitif etki ortaya koymuştur. Bu süreç devam edecektir" ifadelerini kullandı.

“Yeni Politikalar Enerjide Bağımlılığın Azalması Açısında Önemli”

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan da törende yaptığı konuşmada geçmişten bugüne ekonominin ve sanayinin gelişimiyle birlikte önemini sürekli bir şekilde artırdığını belirterek, bugün Türkiye için olduğu kadar dünya üzerindeki bütün ülkeler için de üretim ve tüketim açısından yaşamsal bir önem arz ettiğini söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan ve bu sene Nisan ayında kamuoyu ile paylaşılan Milli Enerji ve Maden Politikası’nın “Güçlü ekonomi ve ulusal güvenlik” temelinde yeni bir yaklaşıma sahip olduğunu kaydeden Bahçıvan, Türkiye’nin hem bölgesel hem de küresel güç olma hedefine büyük katkı yapmayı hedeflediğini kaydetti. Bahçıvan, Yeni Politikanın, özellikle cari açığın en önemli sebebi olan enerji alanında dışa bağımlılığın azaltılması ve kendi kendine yetebilen bir ülke olmalarına yönelik politikaları içermesi açısından da oldukça önem arz ettiğini vurguladı.

“Enerji Verimliliği Çalışma Kültürümüzün Bir Parçası Olmalı”

Törenin açılışında konuşan İSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Çevre ve Enerji Kurulları Başkanı Nurhan Kaya, enerjinin sürdürülebilir üretim, rekabet ve ekonomik kalkınmanın şahdamarı durumuna geldiğini söyledi. Kaya, enerji maliyetlerinin enerji güvenliği ve iklim değişikliği konusunda yükselen endişelerin enerjinin verimli kullanılmasını önemli kıldığını kaydetti. Kaya “Enerji verimliliğinde başarı davranış değişikliğine bağlıdır. Çünkü teknoloji bir yere kadar çözüm olacaktır. Yeri gelmişken, bu tür bir davranış değişikliği ancak eğitim ile kalıcı hale gelecektir. Enerji verimliliği, çalışma kültürümüzün bir parçası olmalı, günlük iş rutinlerimizin merkezini oluşturmalıdır” dedi.


Ödül Jürisi

İSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Çevre ve Enerji Kurulları Başkanı Nurhan Kaya - Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü adına Genel Müdür Dr. Oğuz Can -Adnan Menderes Üniversitesi Prof.Dr. Yunus Çengel -Enerji Yönetim Derneği Ali Naci Işıklı - TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü Dr. Namık Ünlü -İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü Prof.Dr. Sermin Onaygil - Yıldız Teknik Üniversitesi Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi Prof.Dr. Yasin Üst


 


İlginizi çekebilir...

VERİMDER Enerji Verimliliği ve Tasarrufu Konusunda Uyarılardı

Türkiye'nin dört bir yanında enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı seferberliği başlatan Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği '“ VERİMDER, kamu kur...
10 Nisan 2019 Çarşamba / 13:21

Enerjide / Elektrik Enerjisinde Güncel Değerler ve Enerji Verimliliği

Çukurova Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Enerji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan, 2017 Denge Tablosu'na göre, ülkemiz bi...
25 Mart 2019 Pazartesi / 14:21

"Enerji Verimliliği ile 7 Milyar Dolar Tasarruf Sağlanabilir"

VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin: 'Türkiye'nin ve bizlerin çocuklarımızın geleceğini güvenle kurabilmek için enerji ve ısı ta...
19 Şubat 2019 Salı / 11:32

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.