E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
KARYER ISI DEĞİŞTİRİCİLERİ
ABB
STANDART POMPA
İPRAGAZ GO
PETROL OFİSİ

Norveç Varlık Fonu Petrol ve Gazdan Vazgeçmeyi Planlıyor

Norveç Varlık Fonu Petrol ve Gazdan Vazgeçmeyi Planlıyor

20 Kasım 2017 Pazartesi / 15:50 | HABERLER
137. Sayı (137)
295 kez okundu

Dünyanın en büyük bağımsız varlık fonu olan 1 trilyon dolar değerindeki Norveç’in bağımsız varlık fonu, petrol ve gaz şirketlerini benchmark endeksinden çıkarmayı gündemine aldı. Öneri, Maliye Bakanı tarafından kabul edildiği ve parlamentodan geçtiği takdirde, benchmark endeksinin şu anda %6’sını oluşturan ve 37 milyar doları değerindeki petrol ve gaz hisseleri zaman içinde fondan çıkaracak.


Merkez Bankası tarafından Maliye Bakanlığı’na mektupla sunulan teklif, Merkez Bankası Başkanı Oeystein Olsen ve Fon Başkanı Yngve Slyngsad’ın imzalarını taşıyor. Önerinin amacı, fonu ve dolayısıyla Norveç hükümetini petrol ve gaz fiyatı dalgalanmalarına karşı korumak.


Norveç Merkez Bankası Başkan Yardımcı Egil Matsen Reuters’a yaptığı açıklamada, “Teklifimiz FTSE tarafından petrol ve gaz şirketi olarak tanımlanan tüm şirketlerin fonun referans endeksinden çıkarılması” dedi.


Norveç bağımsız varlık fonu, ülkenin petrol ve gazdan elde ettiği geliri yabancı emlak, hisse senedi ve bonoya yatırıyor. Birçok petrol şirketinin en büyük yatırımcılarından biri olan fonun 2016 yılı sonunda Royal Dutch Shell’de %2.3, BP’de %1.7, İtalyan Eni’de %1.7, Total’de %1.6, Chevron’da %0.9, İsveçli Lundin’de %0.9 ve ExxonMobil’de %0.8 hissesi bulunuyordu.


Matsen sözlerini, “Varlıkların petrol fiyatlarındaki dalgalanmalara karşısında maruz kaldığı risk, fonun petrol ve gaz hisse senetlerine yatırım yapmamasıyla azaltılabilir. Bakanlar ve politikacılar bunun iyi bir öneri olduğunu düşünür ve evet derlerse, petrol ve gaz sektörüne yapılan yatırımlar zamanla azaltılacak” diyerek noktaladı.
Öneri, bakanlar nezdinde en erken baharda görüşülüp, Haziran ayında da parlamentoda oylamaya sunulabilir.


 


İlginizi çekebilir...

Kendi Enerjisini Kendi Üreten Cam Sera

Topraksız tarıma yönelik cam sera üretimi gerçekleştiren Varnet, CW Enerji güneş panelleri ile kendi enerjisini kendi üreten cam sera sistemi inşa ett...
27 Eylül 2018 Perşembe / 13:34

"Akfen Yenilenebilir Enerji" 13 Rüzgar ve Güneş Santrali Kuracak

Aralık 2017'de gelecek 2 yıl için farklı sektörlerde 6.2 milyar liralık (1.6 milyar dolar) yatırım paketi açıklayan Akfen Holding, yatırımlarına...
19 Eylül 2018 Çarşamba / 11:44

Solar Organik İnce Film Teknolojisi Türkiye'de

SUN Enerji ve Heliatek gerçekleştirdikleri işbirliği ile dünyada güneş filmlerinde son teknoloji olarak gösterilen HeliaFilm®'i Türkiye'ye ge...
18 Eylül 2018 Salı / 17:27