E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
DANISH WIND POWER ACADEMY
IBC SOLAR
İPRAGAZ

Norveç Varlık Fonu Petrol ve Gazdan Vazgeçmeyi Planlıyor

Norveç Varlık Fonu Petrol ve Gazdan Vazgeçmeyi Planlıyor

20 Kasım 2017 Pazartesi / 15:50 | HABERLER
137. Sayı (137)
249 kez okundu

Dünyanın en büyük bağımsız varlık fonu olan 1 trilyon dolar değerindeki Norveç’in bağımsız varlık fonu, petrol ve gaz şirketlerini benchmark endeksinden çıkarmayı gündemine aldı. Öneri, Maliye Bakanı tarafından kabul edildiği ve parlamentodan geçtiği takdirde, benchmark endeksinin şu anda %6’sını oluşturan ve 37 milyar doları değerindeki petrol ve gaz hisseleri zaman içinde fondan çıkaracak.


Merkez Bankası tarafından Maliye Bakanlığı’na mektupla sunulan teklif, Merkez Bankası Başkanı Oeystein Olsen ve Fon Başkanı Yngve Slyngsad’ın imzalarını taşıyor. Önerinin amacı, fonu ve dolayısıyla Norveç hükümetini petrol ve gaz fiyatı dalgalanmalarına karşı korumak.


Norveç Merkez Bankası Başkan Yardımcı Egil Matsen Reuters’a yaptığı açıklamada, “Teklifimiz FTSE tarafından petrol ve gaz şirketi olarak tanımlanan tüm şirketlerin fonun referans endeksinden çıkarılması” dedi.


Norveç bağımsız varlık fonu, ülkenin petrol ve gazdan elde ettiği geliri yabancı emlak, hisse senedi ve bonoya yatırıyor. Birçok petrol şirketinin en büyük yatırımcılarından biri olan fonun 2016 yılı sonunda Royal Dutch Shell’de %2.3, BP’de %1.7, İtalyan Eni’de %1.7, Total’de %1.6, Chevron’da %0.9, İsveçli Lundin’de %0.9 ve ExxonMobil’de %0.8 hissesi bulunuyordu.


Matsen sözlerini, “Varlıkların petrol fiyatlarındaki dalgalanmalara karşısında maruz kaldığı risk, fonun petrol ve gaz hisse senetlerine yatırım yapmamasıyla azaltılabilir. Bakanlar ve politikacılar bunun iyi bir öneri olduğunu düşünür ve evet derlerse, petrol ve gaz sektörüne yapılan yatırımlar zamanla azaltılacak” diyerek noktaladı.
Öneri, bakanlar nezdinde en erken baharda görüşülüp, Haziran ayında da parlamentoda oylamaya sunulabilir.


 

İlginizi çekebilir...

Mikro Şebekeler-Micro Grid

Yenilenebilir enerjinin gelişimi ile şebeke altyapılarımız büyük bir değişime girmektedir....
20 Temmuz 2018 Cuma / 11:16

Türkiye'de Biyogaz Üretimi ve Biyogaz Üretimi İstatistik Bilgileri

Gün geçtikçe gelişen teknoloji ve nüfus yoğunluğu ile birlikte artan enerji açığı yenilenebilir enerji kaynakların önemini artırmıştır....
19 Temmuz 2018 Perşembe / 11:17

Garanti'den Zorlu Enerji'ye Yeşil Kredi

Garanti Bankası, Zorlu Enerji'ye sağladığı 10 milyon ABD Doları tutarındaki kredinin faizini şirketin sürdürülebilirlik performansına endeksleyere...
16 Temmuz 2018 Pazartesi / 12:46