E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
DANISH WIND POWER ACADEMY
İPRAGAZ
IBC SOLAR

Siemens Gamesa SWT-DD-142 Direct Drive Rüzgar Türbinleri

Siemens Gamesa SWT-DD-142 Direct Drive Rüzgar Türbinleri

2 Kasım 2017 Perşembe / 14:25 | YENİLENEBİLİR ENERJİ
137. Sayı (137)
500 kez okundu

 

 

Düşük rüzgar hızlarında, yüksek enerji üretimi

 

Veli Bilgihan YAŞACAN

 

Siemens Gamesa Renewable Energy Satış Müdürü Veli Bilgihan Yaşacan yeni çıkan 3.5 ve 3.9 MW’lık 142m kanat çapında “Direct Drive” rüzgar türbinlerinin tanıtımını gerçekleştirdi.

Siemens Gamesa olarak tasarımda yeni standartlar belirlerken yatırımcılarımıza inovasyonu ve başarısı kanıtlanmış teknolojiler sunmaktayız.

Siemens Gamesa, rüzgar türbini teknolojisinin gelişmeye başladığı 1980’lerden bu yana rüzgar endüstrisinde inovasyona öncülük etmiştir. Rüzgar teknolojisi zaman içerisinde evrilirken, Siemens Gamesa da müşterilerine başarısı kanıtlanmış rüzgar türbini çözümlerini sunma hedefini her zaman sürdürmüştür.

Biraz  doğrudan sürüş “Direct Drive” teknolojisinden bahsedecek olursak; Siemens Gamesa D3 platformunda yer alan dişli kutusuz (Direct Drive) türbinler, sade ve yüksek verimli bir jeneratör konseptinin akılcı bir şekilde uygulanması ile yenilikçi bir yaklaşım getirmiştir.

Geleneksel dişli kutulu türbinlere kıyasla, daha az sayıda hareketli parça içeren dişli kutusuz rüzgar türbinleri yatırımcıya yüksek performans, güvenilirlik ve sürdürülebilirlik sağlamaktadır.

Platformu 3 MW’tan 3.2 MW’a yükseltmemizin ardından Siemens Gamesa olarak, sıradaki adımı da atarak orta ve düşük rüzgar hızlarına sahip sahalar için ideal bir çözüm olan yeni SWT-DD-142 rüzgar türbinini piyasaya sunduk ve lansmanını da bu yılın başında gerçekleştirdik..

Orta ve özellikle düşük rüzgar hızlarında daha yüksek yıllık enerji üretimi elde edebilmek, rüzgar santrali olan yatırımcıların en önemli hedefidir. Bu sayede daha fazla rüzgar bölgesi ekonomik olarak yatırıma açılacaktır. Bunun için uzun yıllardır detaylı ve yenilikçi Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştiriyoruz.

SWT-DD-142’yi de geliştirirken başarısı kanıtlanmış ve güvenilir teknolojilerimizin en iyi yönlerini aldık ve yeni model türbinimize uyguladık. Bu modeldeki özellikle kanatlar, Siemens Gamesa’nın ürün geliştirmede sürekliliği hedeflediğinin kanıtı olarak kabul edilebilir. Aeroelastik karbon hibrit tasarımları sayesinde kanatlar çok daha hafif imal edilmiştir ve bu sayede ürettikleri enerjinin birim maliyetini düşürmektedir. SWT-DD-142, yeniden tasarlanan jeneratörü sayesinde bir önceki model ile karşılaştırıldığında yüzde 25’e varan oranlarda daha yüksek enerji üretimi sağlamaktadır.

Ayrıca OptimalFlex özelliği sayesinde değişken saha koşullarına da mükemmel uyum sağlar.

SWT-DD-142 türbinini geliştirirken, düşük rüzgar koşullarında yüksek üretimin sürekliliğini sağlamanın yanı sıra diğer önemli unsurlara da odaklandık:

Gürültü Kontrolü

Günümüzde Türkiye’de rüzgar santralleri genellikle yerleşim yerlerinden uzak yapılmaktadır. Ancak santral sayısı her geçen gün artmakta ve ilerleyen yıllarda gürültü kısıtlayıcı tedbirler alınması beklenmektedir.

Teknolojimiz rüzgar santrallerinde üretilen gürültünün kabul edilebilir bir seviyede tutulmasını sağlamaktadır. Ayrıca şebeke kararlılığını desteklemek için de türbinlerimize “rüzgar olmadığında reaktif güç oluşturabilme” fonksiyonu ve “atalet tepkisi” fonksiyonu gibi özellikler ekledik.

Farklı kule yükseklikleri (109 ve 129 metre) ve 200 metreye uzanan kanat uç yüksekliklerini mümkün kılarken bu durum SWT-DD-142’un, onshore (karasal) sahalar için ideal bir seçenek olmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte, yatırımınızı uzun yıllar boyunca korumak için uzun vadeli servis ve bakım çözümleri de sunuyoruz.

Tüm parçalarda optimizasyon

Daha yüksek enerji üretimi sağlamak için rüzgar türbininin her bir parçasını yeniden ele aldık ve performansı daha da yükseltmenin yeni yollarını bulmak için çalışmalarımızı kesintisiz olarak sürdürüyoruz.

Yeni SWT-DD-142 rüzgar türbininde şu özellikler öne çıkmaktadır:

•           Daha yüksek performans için geliştirilmiş jeneratör tasarımı

•           Daha büyük bir rotor için optimize edilmiş ana yatak çerçevesi ve sapma sistemi

•           Her koşulda en iyi şekilde üretim sağlamak için yükleri ve gürültü seviyesini korurken aerodinamik verimliliği maksimize etmek üzere tasarlanan ve kanat açı kontrolü ile desteklenen rotor

•           Daha sade bir çalışma ortamı sağlamak için geliştirilmiş rotor göbeği

•           Daha yüksek performans sağlamak için yeniden tasarlanmış havalı soğutma sistemi

Bu yeni rüzgar türbini üretiminin fabrika çıkışı Ocak 2019 olarak planlanmaktadır. Ancak düşük rüzgarlı saha koşullarında yüksek verim sağladığı için yatırımcılar tarafından şimdiden rağbet görmekte ve yüksek talep toplamaktadır. 


 

İlginizi çekebilir...

Ottan Çöpten Enerji

Sadece ottan çöpten değil her türlü organik madde ve organik atıktan enerji üretmek mümkündür....
19 Temmuz 2018 Perşembe / 10:58

RES'ler Çorum'da Enerji Üretimine Başladı

2016 yılı Eylül ayında 4 rüzgar türbini jeneratörü için Çorum Belediyesi ile anahtar teslim sözleşme imzalayan LEITWIND'in türbinleri, belediyenin...
8 Haziran 2018 Cuma / 10:51

CW Enerji, Nevşehir'deki GES'in Ön Kabulünü Tamamladı

CW Enerji, 02.10.2013 tarihli 28783 sayılı Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğine uygun olarak, Nevşehir ili Derinkuyu ilçesinde...
7 Haziran 2018 Perşembe / 14:49