E-Bültene Abone Olun!

x

Dergimizle ilgili e-bültenleri almak için lütfen e-posta adresinizi yazınız:

 


E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

TürkAkım'a İhtiyaç Var Mı?

TürkAkım'a İhtiyaç Var Mı?

22 Kasım 2017 Çarşamba / 15:29 | DOĞALGAZ
137. Sayı (Ekim 2017)
1 kez okundu


Ekonomi ve Dış Politika Araş tırmalar Merkezi (EDAM) “TürkAkım: Türkiye Ekonomisi’ne ve Enerji Güvenliği’ne Etkileri” başlıklı bir rapor hazırladı. Raporun tanıtım toplantısı 21 Kasım 2017 Salı günü, EDAM Başkanı Sinan Ülgen ile EDAM Yönetim Kurulu Üyeleri Prof.Dr. Gürkan Kumbaroğlu ile Prof.Dr. Mitat Çelikpala’nın katılımıyla Divan İstanbul Otel’de gerçekleştirildi.


TürkAkım Projesi’nin ekonomiye katkılarının ve enerji güvenliğine etkilerinin değerlendirildiği raporda ilginç tespitler yer alıyor:
TürkAkım Türkiye’nin enerji güvenliğine katkıda bulunacak....


Dünya doğalğaz rezervinin yüzde 63’üne sahip ülkelerce çevrelenmiş olmasını avantaja çevirmeyi amaçlayan Türkiye, enerji piyasasında daha aktif rol oynamayı hedefliyor. .TürkAkım, Türkiye’nin enerjiye erişimini güvence altına alarak bilhassa batıdaki sanayileşmiş ve yüksek nüfuslu şehirlerde sürdürülebilir büyüme için gerekli enerjiyi sağlayacak.
546 milyon dolar ek ulusal gelir, 13.500 istihdam, 100 milyon dolar ek hanehalkı geliri


Rapor, TürkAkım projesinin Türkiye’nin ulusal ekonomisine sunacağı katkıyı da somutlaştırıyor.

Yapılan ekonomik etki analizi, TürkAkımı’nın yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla gerçekleş tirilecek 225 kilometrelik kara kesimi inş aatının doğ rudan (4000 kişi), dolaylı (8000 kişi) ve zincirleme (yaklaşık 1500 kişi) etki olarak toplamda 13.500 yeni istihdam yaratacağını ortaya koyuyor. Projenin böylece 100 milyon dolarlık ilave hanehalkı geliri ve 546 milyon dolarlık ilave ulusal gelir yaratması öngörülüyor.


TürkAkım’a neden ihtiyaç var?


Raporda ayrıca “TürkAkım’dan gelecek doğalgaza gerçekten ihtiyaç duyulup duyulmayacağ ı sorusu“ da ele alınıyor. Yapılan talep projeksiyonuna göre, elektrik üretimi, sanayi, konut, perakende ticaret, tarım ve ulaştırma sektörlerindeki büyümeden kaynaklanan toplam doğalgaz ihtiyacının 2035 yılında 71,8 milyar metreküpe ulaşması öngörülüyor.


 


İlginizi çekebilir...

Türkiye'nin İlk Yüzer LNG Terminali'nde Siemens imzası

Siemens Türkiye'nin de proje çözüm ortağı olarak yer aldığı Türkiye'nin ilk Yüzer LNG Terminali tesisi; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, B...
23 Ocak 2017 Pazartesi / 14:22

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.