E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
KARYER ISI DEĞİŞTİRİCİLERİ
İPRAGAZ GO
STANDART POMPA
ABB
PETROL OFİSİ

'Dünyanın Elektrik İhtiyacını Güneş Karşılayacak'

'Dünyanın Elektrik İhtiyacını Güneş Karşılayacak'

27 Kasım 2017 Pazartesi / 13:46 | YENİLENEBİLİR ENERJİ
138. Sayı (138)CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, dünyanın elektrik ihtiyacının güneş enerji sistemleri ile karşılanabileceğini söyledi. CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, güneş enerjisi ile 2050 yılına kadar küresel elektrik arzını karşılamaya yetecek güvenli enerji üretiminin mümkün olduğunu belirtti. Dünyada 120 bin TeraWatt (TWh) kullanılabilir güneş enerjisi bulunduğunu aktaran Sarvan, yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçişin küresel çapta mümkün olduğunu ve yenilenebilir enerjiye geçiş ile enerji üretiminde yaşanan toplam kaybın çok büyük oranda azalacağını ifade etti. Tarık Sarvan, yüzde 100 yenilenebilir enerjiye dayalı bir küresel elektrik sisteminin tüm yıl boyunca ve her saatte uygulanabilirliğinin mümkün ve büyük oranda fosil yakıtlar ve nükleer enerjiye dayalı mevcut sistemden daha uygun maliyetli olduğunun altını çizdi.


Güneş enerjisi kullanımının öneminin her geçen yıl biraz daha arttığını vurgulayan Tarık Sarvan, “Yirminci yüzyılda, dünya nüfusu 4 kat artarken enerji talebi 16 kat arttı. Günümüzde 7,5 milyar insanın şu anki yaşam tarzını sürdürebilmesi için gerekli olan enerji miktarı, yaklaşık olarak 13 TWh. Yapılan ileriye dönük projeksiyonlara göre 2050 yılına gelindiğinde, insanoğlunun enerji talebi günümüze nazaran 10 TWh daha fazla olacak. Eğer küresel ısınmaya sebep olmaksızın enerji elde edilmek istenirse, 2050’ye kadar her gün 1 gigawatt(GWh)’lık nükleer enerji santrali kurmak gerekecek. Buda her yerin atom santrali dolması ve dünyanın yaşanılmaz bir yer haline gelmesi demek. Aynı zamanda sağlığımızı tehdit edecek. Dünya üzerindeki toplam rüzgar enerjisi potansiyeli 2-4 TWh civarında, hidroelektrik enerji kaynağı 0,5TW, jeotermal enerji kaynağı 12TWh, gelgit ve okyanus akıntılarından üretilebilecek enerji miktarı 2TWh ve dünya üzerinde kullanılabilecek güneş enerjisi miktarı ise 120.000 TWh’dir. Bu veriler, güneş enerjisi kullanımının önemini somut bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu da insanoğlunun tüketemeyeceği kadar güneş enerjisini zaten dünyamızda mevcut demek” dedi.


Dünyanın güneş enerjisi kullanımına dönmesi gerektiğinin altını çizen Sarvan, “İnsanoğlunun, önümüzdeki yıllarda daha da bilinçlenip güneş enerjisine yatırım yapacağına eminiz. Kim bugün güneş enerjisi teknolojilerine daha çok yatırım yapar, sahiplenir, kendi ülkesindeki insanları güneş enerjisi ile ilgili eğitir, gerekli Ar-Ge çalışmaları yapar ve dünya genelinde sistemler kurmaya başlarsa, petrolün zengini olduğu gibi güneşin zengini de o ülke olur” diye konuştu.


 


İlginizi çekebilir...

Büyük Ölçekli Güneş Enerjisi Santrallerinde İnverter Seçimi

Dünya genelinde 2040 yılına kadar enerji üretimine yapılacak yatırımın 12 trilyon dolar olacağı ve bu tutarın yaklaşık 3,9 trilyon dolarının ise güneş...
17 Eylül 2018 Pazartesi / 16:07

Ottan Çöpten Enerji

Sadece ottan çöpten değil her türlü organik madde ve organik atıktan enerji üretmek mümkündür....
19 Temmuz 2018 Perşembe / 10:58

RES'ler Çorum'da Enerji Üretimine Başladı

2016 yılı Eylül ayında 4 rüzgar türbini jeneratörü için Çorum Belediyesi ile anahtar teslim sözleşme imzalayan LEITWIND'in türbinleri, belediyenin...
8 Haziran 2018 Cuma / 10:51