E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
İPRAGAZ
DANISH WIND POWER ACADEMY
IBC SOLAR

'Dünyanın En Büyük İnce Film Solar Çatı Projesinin Modülleri Zorlu Solar'dan'

'Dünyanın En Büyük İnce Film Solar Çatı Projesinin Modülleri Zorlu Solar'dan'

7 Aralık 2017 Perşembe / 13:51 | YENİLENEBİLİR ENERJİ
138. Sayı (138)
669 kez okundu


Zorlu Enerji Grubu şirketlerinden Zorlu Solar tarafından yapılan açıklamada ; Osmaniye Organize Bölgesi’nde yer alan Tosçelik ERW Boru Üretim Tesisleri'nde, çatı tipi güneş paneli kurulumlarında dünyada ilk beşe giren, ince film çatı kurulumlarında ise dünyanın en büyüğü olan projenin modül tedarikçisi olduğu ifade edildi. Zorlu Solar tarafından 85 bin adet ince film güneş panelinin sağlandığı projenin toplam kurulu gücü 10 MW. Tosçelik ERW Boru Üretim Tesisleri’nin yıllık elektrik ihtiyacının yüzde 30’unu karşılayacak olan bu proje ile aynı zamanda yıllık 10 bin tonun üzerinde karbon salınımının da önüne geçilmesi hedefleniyor.


Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Zorlu Solar Direktörü Evren Evcit, “Güneş enerjisi sistemleri ülkemizde de gelişmeye devam ediyor. Türkiye’de güneş ışıması çok daha fazla olduğu için bu konuda dünyadaki birçok ülkeden daha avantajlıyız. Bu potansiyeli değerlendirmek için güneş enerjisine yönelik farklı çözümlerin geliştirilmesi gerekiyor. Biz Zorlu Solar olarak bu konuda önemli yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Amacımız, önümüzdeki dönemde çatılara güneş enerjisi sistemlerinin yerleştirilmesini de içeren çok güçlü bir güneş enerjisi ekosisteminin oluşturulması. Osmaniye Organize Bölgesi’nde gerçekleştirilen bu proje bize bu yolda cesaret verdi ve güç kattı. Güneş enerjisi konusunda bir farkındalık yaratacağına inandığımız bu projede en başta doğru ekipmanı tercih ettikleri için proje sahibi Tosçelik ERW Boru Üretim Tesisleri’ne ve projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.


Akıllı enerji teknolojilerine yatırım yapan Zorlu Enerji Grubu, son dönemde en temiz enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisine yönelik yatırımlarını hızlandırmış bulunuyor. Grup, bu doğrultuda Zorlu Solar şirketi ile yurt içinde ve yurt dışında güneş enerjisinden elektrik üretme, solar fotovoltaik (PV) panelleri satma, satın alma, ihraç etme, bunları çatılara yerleştirme ve buna ilişkin her türlü kurulum ve danışmanlık hizmetini veriyor.


 


İlginizi çekebilir...

Büyük Ölçekli Güneş Enerjisi Santrallerinde İnverter Seçimi

Dünya genelinde 2040 yılına kadar enerji üretimine yapılacak yatırımın 12 trilyon dolar olacağı ve bu tutarın yaklaşık 3,9 trilyon dolarının ise güneş...
17 Eylül 2018 Pazartesi / 16:07

WindeEnergy Humburg Kapılarını Açıyor

Son yıllarda rüzgar türbin üterim fiyatlarının düşmesini sağlamak için oluşan baskı, teknolojik alanda büyük gelişmelerin yaşanmasını sağlıyor....
13 Eylül 2018 Perşembe / 14:14

Ottan Çöpten Enerji

Sadece ottan çöpten değil her türlü organik madde ve organik atıktan enerji üretmek mümkündür....
19 Temmuz 2018 Perşembe / 10:58