E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
VIESSMANN
E.C.A
STANDART POMPA
ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ENERJİ A.Ş.
PETROL OFİSİ
MISTUBISHI ELECTRIC
ALARKO

Asunim Türkiye, Ege Bölgesinde İki Santralini Devreye Aldı

Asunim Türkiye, Ege Bölgesinde İki Santralini Devreye Aldı

20 Aralık 2017 Çarşamba / 15:25 | YENİLENEBİLİR ENERJİ329 kez okundu

Asunim Türkiye; Manisa’da kurulan, Toplam 40,4 MW’lık projenin 19,7 MW ’lık bölümünü ilk olarak devreye alınırken, geri kalan 20,6 MW’lık bölümü ise ikinci etapta devreye aldı.

Sistemin, projelendirme ve mühendislik hizmetleri Asunim bünyesindeki uluslararası mühendis ekibi tarafından gerçekleştirildi. Son derece engebeli ve dağlık bir araziye sahip olan projede; Asunim’e özel 3D modelleme yazılımları kullanılarak, ters eğim hesaplamaları ve gölgeleme hesaplamaları son derece titizlikle yapıldı. Manisa GES projesinin, bulunduğu konum itibariyle oldukça zorlu bir alanda konumlandığını belirten Asunim Türkiye Yönetici Ortağı Umut Gürbüz, düz bir araziye proje hazırlamak oldukça kolaydır. Ancak farklı eğimlere sahip sahalarda; araziyi, en verimli güneşlenme koşullarına göre kullanmak farklı çalışmaları ön plana çıkarıyor. GES projesi, bulunduğu konum itibariyle oldukça zorlu bir alanda konumlanmakta. Santrallerin ikisi de, Manisa’da yer alan dağlık bölgelerde ve tepe noktalarında kurulduğu için hem kuzey hem de güney yamacına konumlandı.

Manisa GES projesinde, yüksek verimlilik oranına sahip 160 bine yakın Jinko Solar marka güneş panelleri ve fanlı soğutma sistemine ihtiyaç duymayan, nem ve toza karşı dayanıklı IP65 koruma sistemini kullanan REFUsol 40k inverterleri kullanıldı. SCADA sistemi içinse Alman menşeili Solarlog firması tercih edildi.  Bakım Onarım hizmetleri Asunim’in ayrı bir iştiraki olan MAXIMA Enerji tarafından gerçekleştirilecek.