E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ABB
PETROL OFİSİ
KARYER ISI DEĞİŞTİRİCİLERİ
İPRAGAZ GO
STANDART POMPA

Güneş Çatıda Parlayacak

Güneş Çatıda Parlayacak

27 Kasım 2017 Pazartesi / 13:41 | YENİLENEBİLİR ENERJİ
138. Sayı (138)
451 kez okundu150’yi aşkın kurumsal üyesi ile 1996 yılından beri başta güneş enerjisi olmak üzere temiz enerji kaynaklarının yaygınlaşması için çaba harcayan Solarbaba, her sene düzenlediği geleneksel etkinliğini bu sene “Güneş Enerjili Çatılar” başlığı ile 9 Kasım 2017 tarihinde, Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı (EIF – Energy is Future) bünyesinde gerçekleştirdi. Zorlu Enerji ana sponsorluğunda düzenlenen çalıştayda, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden çatısına güneş enerjisi sistemi kurarak bireysel elektrik üretmek isteyen 1400’ü aşkın kişi ve kurum bir araya geldi.

Yoğun ilgi gösterilen etkinlikte çatı üstü GES pazarının Türkiye’nin ekonomisi ve istihdamına katkısı ön plana çıkarken, pazarın regülasyon, amortisman süreleri, dağıtım ve depolama ile ilgili merak edilenlerini GÜYAD Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Erden, Ege Hukuk ortağı Özlem Ege, RKT Enerji CEO’su Utku Korkmaz ve Zorlu Solar Direktörü Evren Evcit yanıtladı. “Çatı Üstü GES ve Teknoloji” oturumunda ise sırası ile SolarEdge Ülke Müdürü Cemil Tolun, IBC SOLAR Genel Müdür ve Kurucu Ortak Hakan Daltaban, DMA Ar-Ge ve Üretim Direktörü Alper Baykut ve Zorlu Solar Teknik Müdür Halil Oral katılımcıların sorularını yanıtladı. “Çatı Üstü GES ve Finans” başlıklı dördüncü oturum Frost & Sullivan Enerji Analisti Özge Özeke moderasyonunda Altensis Kurucu Ortağı Emre Ilıcalı, Botudio Kurucu Ortağı Ali Erhan Tamer ve Yapı Kredi Leasing Genel Müdür Yardımcısı Burcu Şirin konuşmalarıyla sonlandı.

“10 GW gücünde potansiyele sahibiz”

Solarbaba kurucusu Ateş Uğurel: “Çatıda Üret, Aşağıda Tüket” sloganı ile bireysel üretime dikkat çekerken sözlerini şöyle sürdürdü: “Son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde güneş enerjisi yatırımlarının hızla artışına şahitlik ediyoruz. Türkiye’de arazilere kurulan büyük ölçekli güneş enerjisi santralleri bugün 2 GW sınırına gelmemizde büyük bir rol oynadı. Ancak dünyada birçok ülkede benzer ve çok daha büyük kapasitelerin çatı üzerinde oluştuğu da bir gerçek. Solarbaba olarak, diğer tüm sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve konunun uzmanı kişi ve şirketlerle birlikte ülkemizde çatı üstü GES pazarının açılması için büyük çaba harcıyoruz. Minimum 10 GW gücünde bir potansiyele sahibiz. Yerli ve milli enerji politikası güneş enerjisi politikasına nasıl dönüştürülür konusuna odaklanmalıyız. Bu sektördeki yatırım aynı zamanda istihdama da olumlu yansıyacak. Çatıdaki sistemleri mahallenin elektrikçisi kurabilecek, yine başka bir mağazadan ürünler satılabilecek. Enerji sektörü ve elektrik üretimi ilk defa tabana yayılacak” diyerek bireysel çatı pazarının öneminin altını çizdi.

“Türk halkının dinamizmi çatı pazarını ortaya çıkaracak”
“Çatı Üstü GES ve Mevzuat” başlıklı panelde konuşan Zorlu Solar Direktörü Evren Evcit, çatı solar uygulamalarını bireysel ve endüstriyel olmak üzere iki segmentte değerlendirmek gerektiğini belirterek, “Endüstriyel segmentte 350 milyon metrekarelik bir pazar var. Bu, 25 GW kurulum potansiyeli anlamına geliyor. 1 milyon metrekareye 80 MW’lık bir kurulum yapılabiliyor ve mevzuat konusunda herhangi bir pürüz bulunmuyor. Bireysel pazar ise 3,5 milyar metrekare ve 250 GW kurulum imkanı ile bunun 10 katı potansiyel sunuyor, ancak mevzuat anlamında aşılması gereken bir takım pürüzler taşıyor. Bugün Türkiye solar termal alanında dünyanın en büyük üçüncü pazarı. Bunu sağlayan Türk halkının dinamizmi. Mevzuatların basitleştirilmesiyle bireysel çatı uygulamalarında da bu düzeye gelebiliriz. Türk halkının dinamizmi çatı pazarını ortaya çıkaracak” açıklamasında bulundu.”
“Çatı Üstü GES ve Teknoloji” başlıklı paneline konuşmacı olarak katılan Zorlu Solar Teknik Müdürü Halil Oral ise, elektrik üretebilen membran, kiremit gibi inovatif çözümlerin pazara sunulmaya başladığını belirterek, yeni teknolojilerle Türkiye’de solar çatı uygulamalarına çok hızlı geçiş yapılabileceğine dikkat çekti.

“Güneşten elektrik üretmek yenilik değil, gündelik hayatın bir parçası olacak”

IBC Solar Genel Müdür ve Kurucu Ortak Hakan Daltaban, çatı üstü GES pazarı ve bireylerin bu konudaki girişimlerinin artık bir proje gibi konumlandırması yerine gündelik hayatın bir parçası olması gerektiğinin altını çizerek “Artık sorularımızı değiştirmeliyiz. Çatı üstüne GES kurmak için yatırım miktarı ve amortismanları sorgulamayı bırakmalıyız. Bu işi gündelik hayatın bir parçası olarak görerek, sosyal boyutlarına odaklanmalıyız. Çünkü bir gün doğal olarak herkes güneşten elektrik üretecek. Bunun için de elektriğe ödenen meblağı artık bu sisteme aktarmak yeterli olacak” diyerek sözlerini sürdürdü.

SolarEdge Ülke Müdürü Cemil Tolun ise çatı üstü GES pazarının sağlıklı gelişmesi ve büyümesi için en önemli iki noktanın başta inverter seçimi olmak üzere doğru malzeme ve doğru mühendisliğin bir araya gelmesi olduğunun altını çizerek katılımcılara tavsiyelerde bulundu. GÜYAD Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Erden bireysel çatı pazarının geleceği ve izlenecek yollar için önerilerde bulundu. Türkiye’deki kombi satın alma sürecine benzer bir yol izlenerek çatı pazarı GES sisteminin kurulabileceğinin altını çizdi. “Kombi modeline baktığımızda kombi bayiine gidip kombimizi seçmek ve yetkili servislerine vekalet vermek dışında tüketiciler olarak bir aksiyon almıyoruz. Bu anlamda bu konuda kombi modelinin izlenebileceğini düşünüyorum” sözleri ile kombiyi devreye almakla elektriği devreye almak arasındaki fark dışında sürecin benzerliğini vurguladı.

Yapı Kredi Leasing Genel Müdür Yardımcısı Burcu Şirin konu hakkında “yenilenebilir enerji alanındaki tecrübelerimize dayanarak çatı pazarına özel planlarımız mevcut. Bu anlamda Güneşte 260 MW’lık portföyümüz mevcut ve Türkiye’deki bu konuda en büyük finansörüz. Çünkü Türkiye pazarının geleceğine ve potansiyeline inanıyoruz. 2018 yılı itibari ile de çatı üstü GES pazarına odaklanıyoruz. Şirketlerin yapacakları yatırımlar bizim yöneleceğimiz yatırımlar olacak” diyerek konuşmasını sonlandırdı. 


İlginizi çekebilir...

Büyük Ölçekli Güneş Enerjisi Santrallerinde İnverter Seçimi

Dünya genelinde 2040 yılına kadar enerji üretimine yapılacak yatırımın 12 trilyon dolar olacağı ve bu tutarın yaklaşık 3,9 trilyon dolarının ise güneş...
17 Eylül 2018 Pazartesi / 16:07

Ottan Çöpten Enerji

Sadece ottan çöpten değil her türlü organik madde ve organik atıktan enerji üretmek mümkündür....
19 Temmuz 2018 Perşembe / 10:58

RES'ler Çorum'da Enerji Üretimine Başladı

2016 yılı Eylül ayında 4 rüzgar türbini jeneratörü için Çorum Belediyesi ile anahtar teslim sözleşme imzalayan LEITWIND'in türbinleri, belediyenin...
8 Haziran 2018 Cuma / 10:51