E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ARTEMİS ARITIM
ENERTEK

'SUOZ Enerji Güneş Enerjisinde 1 Milyar Dolar Hedefliyor'

'SUOZ Enerji Güneş Enerjisinde 1 Milyar Dolar Hedefliyor'

2 Nisan 2018 Pazartesi / 14:06 | HABERLER9 kez okundu


Türkiye’nin büyümesinde önemli bir etken olarak öne çıkan yenilenebilir enerji alanında faaliyet göstermek amacıyla Berk Uçuran Çiller ve Mert Uçuran Çiller tarafından 2017 yılında kurulan SUOZ Enerji Grup, güneş enerjisine yönelik hedeflerini düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaştı.

Yenilenebilir enerji yatırımlarının enerjide dışa bağımlılığı azaltarak cari açığı kapatmada büyük rol oynadığının altını çizen SUOZ Enerji Grup CEO’su Berk Uçuran Çiller, Türkiye’nin büyümesinin anahtarını güneş enerjisinde gördüklerini ve bu vizyon çerçevesinde yatırımlarını gerçekleştirerek kısa vadede fabrika yatırımlarından GES projelerine kadar tüm alanlarda sektörün öncüsü olmayı hedeflediklerini belirtti.

Çiller, ‘Yenilenebilir enerjiyi Türkiye ekonomisinde çok önemli bir konumda görüyoruz. Güneş enerjisi sektörü için çok doğru bir yatırım merkezi olan Türkiye’yi bu alanda yapacağımız çalışmalarla güneş enerjisinden maksimum faydalanan ülkeler arasında en üst noktalara taşımayı hedefliyoruz. Bu vizyonu ortaya koyarak ciddi emek veren ve önemli bir yol haritası oluşturan abim Mert Uçuran Çiller ile Türkiye’nin güneş enerjisi alanında sektörün gelişimini sağlayan en büyük yatırımcısı ve üreticisi olacağız. Tüm gelecek projeksiyonlarımızı bu alanda üretim, istihdam ve ihracat gücünü artırmaya yönelik planladık ve potansiyelimizi maksimumda kullanarak doğa dostu enerji üretiminde Türkiye’yi hak ettiği konuma ulaştıracağımıza inanıyorum. Sürdürülebilir enerjiye erişimi, çağımızın en önemli ve geliştirilmesi gereken alanlarından biri olarak görüyoruz. Küresel enerji talebinin büyük oranda artacağından yola çıkarak, yenilenebilir enerji kaynaklarının ve elektrik enerjisi üretimindeki payının da artacağını ön görüyoruz’ dedi.


‘Yenilenebilir enerji sektöründe Türkiye’nin önemli bir oyuncu olması ve bu alandaki rekabet gücünü artırması, yenilenebilir enerji çağının gerisinde kalmaması Türkiye’nin ekonomik büyümesindeki en büyük projeksiyonu olmalı ‘ şeklinde konuşan Çiller, güneş enerjisinin uzun vadede Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını, dolayısıyla cari açığını ve enerji faturasını önemli ölçüde azaltacağının, ülkemizin enerji ticaretinde merkez ülke konumuna gelebileceğinin altını çizdi.


Türkiye Avrupa’da Üçüncü


Ortalama 110 gün gibi çok yüksek bir güneşlenme süresine sahip olan Türkiye’nin, doğru yatırımlar gerçekleştirildiğinde güneş enerjisi için verimli bir pazar haline dönüşmesi öngörülmektedir. Türkiye’nin Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlasına (GEPA) göre Türkiye, yılın 10 ayı boyunca ülke yüzölçümünün %63’ünde yıllık toplam 2737 saat (günlük toplam 7,5 saat) ve 1527 kWh/m2/gün güneş ışını almaktadır. Türkiye’nin güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi 2017’nin sonunda 3200 MW’a ulaşmış, Türkiye böylece küresel ölçekte ilk 10’da kendine yer edinmiştir. Ayrıca Türkiye bu dönemde gerçekleşen kurulu güç artışında Almanya ve İngiltere’den sonra Avrupa’nın en büyük üçüncü pazarı haline gelmiştir. SUOZ Enerji Grup COO’su Muzaffer Erdal KILIÇ, dünya ile karşılaştırmalı olarak yorumladığı Türkiye güneş enerjisi pazarını anlatırken, “Saniyede dünyamıza gelen güneş enerjisinin ülkemizin bir yıllık enerji üretiminin 1700 katı olduğu düşünüldüğünde, bu alanda yapabileceklerimizin daha çok başındayız. Türkiye’den %60 oranında daha az güneş ışını almasına rağmen, 46 kat daha fazla güneş enerjisi elde edebilen Almanya’dan neden geride olduğumuzu doğru okuyarak, doğru hamlelerle sektörü geliştiren marka olacağız” dedi.

“İlk Fabrikanın Kurulumunu Gerçekleştireceğiz”


Yılsonunda %100 büyüme hedefleyen SUOZ Enerji Grup, ana büyümesinin % 50’sini yan sanayi yatırımları ve üretimlerinde, %20’sini panel üretiminde, %20’sini proje geliştirmede, %10’unu ise çatı pazarında gerçekleştirmeyi planlıyor. SUOZ Enerji Grup COO’su Muzaffer Erdal Kılıç, 10 yıllık projeksiyonda bu alanlarda 400 milyon USD’lik yatırım ve güneş paneli üretiminde yıllık 1000 MW kapasiteye ulaşarak yurtdışı iştiraklerle beraber 1 milyar USD ciro hedeflediklerini belirtti. Kılıç, yeni yatırımlarından söz ederken ‘Yunanistan’da ingot üretimi gerçekleştiren Piritium fabrikası ile hücre üretim teknolojisine sahip Silcio fabrikasını satın alarak ve hücre üretimi konusunda ileri teknolojiye sahip makineleri Türkiye’ye getirerek bir ilke imzamızı attık. Bu yatırımlar çerçevesinde Yunanistan’da kurduğumuz ZONS firması ve yeni hücre printing hattımız ile yapılacak üretimlerin verimliliğinin artması ve yeni teknolojilerin geliştirilmesi alanında çalışmalarımıza hız vererek katma değerli ürüne yönelik üretim gerçekleştiriyoruz. ‘Kendi elektriğini kendin üret, kullanabildiğin kadarını kullan, fazlasını sat’ kurgusu ile geliştirdiğimiz Çatı Pili Projesi'nde kurulumdan know-how’a, finansmandan satış sonrası hizmetlere kadar kullanıcıya ciddi destekler veriyoruz. Tüm bu kapsamlı hizmetleri, tasarladığımız solar paketler ile kullanıcıya hazır halde sunuyoruz” dedi.

“Çatı pazarının yüzde 30’una hakim olmayı hedefliyoruz”


Kılıç, ‘3400 MW yatırımın, 5 yılda yapılacağını varsayacak olursak, yılda 680 MW kurulum gerçekleşecektir. SUOZ Enerji Grup olarak yılda 204 MW ile 138 bin konuta PV sistemi kurulumu gerçekleştirerek bu pazarın %30’una hakim olmayı hedefliyoruz” dedi.


“Kişisel kullanımda ayda 60 TL ödeyen bir elektrik abonesi, ayda 185 kwh, yılda ise 2220 kWh elektrik harcıyor. Lisanssız üretim başvurularına ve ihtiyaç fazlası enerji üretiminin değerlendirilmesine ilişkin yeni düzenleme ile birlikte, bireysel aboneler yaklaşık 4 bin ile 10 bin USD yatırımla 10 kwh’a kadar kurulum gerçekleştirebilecek” şeklinde konuşan Kılıç, konutlarda gerektiğinden fazla üretim meydana geldiğinde sabit fiyatlı alım garantisi ile enerjinin geri satışı sonrasında gelir elde edilebileceğini ifade etti.

Güneş enerjisi panel üretiminde tam entegrasyon ve güçlü işbirlikleri


Huawei, Gintech ve Canadian Solar gibi dünya devi şirketlerle işbirliği yaparak global arenada pozisyonunu güçlendiren SUOZ Enerji Grup, güneş enerjisi sektöründe güçlü satın almalar gerçekleştirerek ‘tam entegre üretim’ hedefi doğrultusunda ilerliyor. Yunanistan’da ingot ve hücre üretim teknolojisine sahip Pritium ve Silicio fabrikalarını satın alarak ZONS markasıyla üretime başlayacak olan SUOZ Enerji Grup ilk aşamada Yunanistan’da yıllık 40 MW ingot üretimi ve 60 MW gofret kesimi gerçekleştirecek. Güneş hücresi printing hattının Türkiye’ye taşınması ile birlikte yıllık 80 MW hücre printing üretimi gerçekleştirecektir. SUOZ’un yakın dönem hedefi, hücre teknolojisini Türkiye’ye getiren ilk firma olarak kapasite artışı sonrasında ihracatını güçlendirmek… 


 


İlginizi çekebilir...

Saint-Joseph Lisesi, Güneş'ten Elektrik Üretiyor

stanbul Saint-Joseph Lisesi, 2018 yılının yaz döneminde Güneş Enerjisi Santrali'ni hayata geçirdi. Lisenin marangozhanesinin çatısına konumlandır...
6 Şubat 2019 Çarşamba / 09:10

ZES Elektrikli Şarj İstasyonları Yayılıyor

Türkiye'de hayata geçirdiği elektrikli şarj istasyonlarıyla tasarruflu, sıfır emisyonlu ve sessiz elektrikli araçların yaygınlaşmasına katkıda bul...
30 Ocak 2019 Çarşamba / 11:55

İzmir Enerji Zirvesi'19, 23-24 Şubat Tarihlerinde Düzenlenecek

1991 yılından beri Ege Üniversitesi'nde faaliyetlerine devam eden, insanlık için gelişmiş teknoloji mottosuyla Ege Üniversitesi'nde değer üret...
28 Ocak 2019 Pazartesi / 13:06


©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.