E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
VIESSMANN
ALARKO
ERALP KAZAN VE ENERJİ TEKNOLOJİLERİ
ERYAP BONUS
FRİTERM

Elektrikli Araçların Sayısı Hızla Artıyor

Elektrikli Araçların Sayısı Hızla Artıyor

20 Haziran 2018 Çarşamba / 10:23 | HABERLER
143. Sayı (Temmuz-Ağustos 2018)

2017 yılında elektrikli otomobil satışları rekor miktarla 1 milyon adedi aştı. Bu durum, 2016 yılına göre elektrikli otomobil satışlarında %54’lük bir büyümeyi gösterdi. Elektrikli otomobil satışlarında en gelişmiş pazara sahip olan Norveç’te 2017 yılında satılan araçların %39’undan fazlası elektrikli oldu. Norveç’i %11,7 pay ile İzlanda, %6,3 pay ile İsveç takip etti.

Küresel Elektrikli Araç Görünümü 2018 raporuna göre; Küresel elektrikli otomobil satışlarının yarısından fazlasının gerçekleştiği Çin’de 2017 yılında elektrikli araçlar pazar payının sadece %2,2’sine sahip oldu. Çin’de satılan elektrikli otomobiller ABD’de, dünyada en çok elektrikli araç satılan ikinci ülkede, satılan miktarın iki katından fazla arttı.

Diğer ulaşım yöntemlerinin elektrikli hale gelmesi de özellikle iki tekerlekliler ve otobüsler için hızla gelişiyor. 2017 yılında, büyük çoğunluğu Çin’de olmak üzere, elektrikli otobüs satışları yaklaşık 100.000, iki tekerlekli araç satışları ise 30 milyon civarında gerçekleşti.

Araç Stoku

2015 yılında 1 milyon, 2016 yılında 2 milyon sınırını geçen küresel elektrikli otomobil stokları 2017 yılında 3 milyonu aştı. 2016 yılına göre stoklar %56 artış gösterdi (Şekil 1). Çin, %40 pazar payı ile 2017 yılında en büyük elektrikli otomobil stokuna sahip ülke oldu. 2017 yılında, elektrikli otobüslerin sayısı 370.000’e yükselirken, elektrikli iki tekerleklilerin sayısı 250 milyon seviyelerine ulaştı. Bu yöntemlerin elektrikli hale gelmesi büyük oranda Çin’deki gelişmeler sayesinde oldu. Dünyadaki elektrikli otobüs ve iki tekerlekli araç stokunun %99’u Çin’de bulunurken Avrupa ve Hindistan’da da bu oran giderek artıyor.

Şarj İstasyonları

Elektrikli araç alımları şarj altyapılarındaki büyümeyi yakından takip ediyor. 2017 yılında, konut ve işyerlerinde bulunan özel şarj cihazları sayısı dünyada yaklaşık 3 milyon adede ulaştı. Şarj cihazlarının yaygın olarak kurulduğu hanelerde ve filolarda ise rakam, çoğu Çin’de olmak üzere, 366.000’e ulaştı.

Pil Gelişmeleri ve Maliyet Düşüşleri

Tüketici elektroniği için pillerin geliştirilmesi, lityum-iyon (Li-iyon) hücrelerinin üretimi için çok değerli bir deneyim sağladı. Bu durum, artan üretimi kolaylaştırdı ve önemli ölçüde maliyetin azalmasına ve iyileştirilmiş performansa yol açarak, araştırma ve geliştirme için önemli yatırımları haklı çıkardı. Son yıllarda aküyü iyileştirmek için yapılan geliştirme çalışmaları, performans arttırma ve maliyetleri düşürme gibi pozitif yönlü durumlar, otomotiv sektöründe Li-ion pillerin kullanılmasını sağladı ve şimdi daha fazla iyileştirme için fırsatlar sunuyor.

Li-ion pillerin daha da geliştirilmesi için tanımlanan anahtar maliyet ve performans etmenleri arasında batarya kimyası, enerji depolama kapasitesi, üretim ölçeği ve şarj etme hızları bulunuyor. Bu gelişmeler, Li-ion pillerin, önümüzdeki on yılda elektrikli araçlar için tercih edilen teknoloji olmaya devam edeceğini gösteriyor. Li-ion pillerden sonraki teknolojiler de performans gelişimi ve maliyet düşüşü için potansiyelin olduğunu gösterse de mevcut teknolojinin hazırlığı hala yetersiz bulunuyor.

Aküler şu anda, yerleşik teknolojilere kıyasla, elektrikli araçların ilk maliyetinin yüksek olmasının ana sebebidir. Raporda yer alan araştırmaya göre, batarya maliyetlerindeki düşüş bireylerin elektrikli araç almaya karar vermesi noktasında gelecek vadediyor. Batarya maliyetlerinin düşmesi, elektrikli araçların tercih edilmesine sebep olur ve birçok kişi yanmalı motor almak yerine elektrikli araçları tercih edebilir. Bu etki, özellikle otobüs, taksi, paylaşımlı arabalar gibi yoğun kullanılan filolarda gözlemlenebilir.


 


İlginizi çekebilir...

Güney Gaz Koridoru ve Küresel Enerji Yatırımları Masaya Yatırıldı

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) Onursal Başkanı Dr. Fatih Birol...
24 Ekim 2018 Çarşamba / 15:14

Friterm Kuru Soğutucu Ürünlerine Eurovent Sertifikası

Friterm, uzun süredir üzerinde çalıştığı EUROVENT sertifikasyon sürecinin Ağustos 2018 itibariyle olumlu olarak sonuçlandığını ve kuru soğutucu ürünle...
24 Ekim 2018 Çarşamba / 14:54

Avusturya'nın İlk Yeşil Hidrojen Depolama Tesis Açılıyor

Fronius Solar Energy, elektrik, ısıtma ve mobilite sektörlerini etkili bir şekilde birleştirme projesini ilerletmeye devam ediyor: Şirket Avusturya...
24 Ekim 2018 Çarşamba / 13:33