E-Dergi Oku 

EXERGY Üç Yeni Jeotermal Enerji Santralini Devreye Aldı

EXERGY Üç Yeni Jeotermal Enerji Santralini Devreye Aldı

13 Kasım 2020 | HABERLER
162. Sayı (Kasım-Aralık 2020)
2.165 kez okundu

EXERGY INTERNATIONAL, geçtiğimiz Ekim ayında Türkiye'de üç yeni jeotermal enerji santralini devreye aldı. Bu santraller Greeneco Enerji için 26 MWe, RSC Enerji için 12 MWe ve Kiper Enerji için ise 10 MWe gücünde.

2019 Aralık ayı sonunda EXERGY'ye verilen Greeneco Enerji projesi on aydan kısa bir sürede tamamlandı. Tüm projelerde Exergy ve müşteriler, sözleşmenin yürütülmesi sırasında Covid-19 salgınının getirdiği tüm olumsuzluklar ve sıkı kısıtlamalarla başa çıkarak, zamanında teslimatı sağlamak için büyük bir sinerji içinde çalıştılar. Bu, müşterilerimizin Ekim ayı sonunda santrallerinde bakanlık kabulü almalarına ve böylece yerli teşvik sayesinde en yüksek ulusal tarifeden yararlanma hedefine ulaşmalarına olanak sağladı.

Önceki beş santralinin de olduğu gibi Denizli ilçesine bağlı Sarayköy'de bulunan Greeneco Enerji'nin yeni santrali, toplam 26MWe güce sahip hava soğutmalı ve iki Radyal Çıkışlı türbin ile donatılmış tek bir basınç çevrimli santraldir. EXERGY’nin sözleşmesinin kapsamı; elektrik santralinin mühendislik, tedarik ve saha desteğini içeriyordu. Bu proje, halihazırda EXERGY teknolojisiyle çalışan toplam 76 MWe jeotermal enerji santraline sahip Greeneco'dan tekrar alınan bir siparişi temsil ediyor ve EXERGY, bu tesisle tek müşteriye 100 MWe kapasiteden fazla santral teslim etmiş oldu.

RSC Enerji’ye ait 12 MWe jeotermal enerji santrali, İzmir yakınlarındaki Seferihisar ilçesinde yer almaktadır ve tek türbin üzerinde iki basınç seviyeli döngü olan Exergy'nin temel çözümlerinden birini içermektedir. Bu verimli ve performanslı tasarım, dünyada bir ilk olarak 2014 yılında AKCA Enerji’ye ait Tosunlar-1 Santrali için uygulandı. Exergy'nin sözleşmesi; santralin mühendislik, imalat ve saha danışmanlığı hizmetlerini içeriyordu.

Ekim ayı sonunda devreye alınan üçüncü santral, Kipaş Holding Grubu'nun bir iştiraki olan ve halihazırda faaliyette olan iki EXERGY tesisiyle birlikte bir başka müşteri olan Kiper Enerji için 10 MWe'lik bir santral. Bu ünite ile şimdiye kadar Kipaş'a teslim edilen toplam kapasite yaklaşık 60 MWe olmuştur. Aydın bölgesinde bulunan bu 10 MWe ORC ünitesi, bir Radyal Çıkış Türbini ile donatılmış iki basınçlı bir çevrimdir ve su soğutmalı bir yoğuşma sistemi kullanıldı.

EXERGY INTERNATIONAL CEO'su Albert Yam, bu başarı hakkında yorum yaptı: “Bu projelerle başardığımız inanılmaz hedef, tüm zorlukların üstesinden gelmek için işbirliği yapan müşterilerimizin ve Exergy'nin ekibi sayesinde mümkün oldu. Özellikle küresel Covid-19 salgınının büyümesi sırasında şartlar hızla değişiyordu ve hükümetler faaliyetlerimize ciddi kısıtlamalar getirdi. Yine de santralleri zamanında teslim edebildik. Müşterilerimize Exergy'ye duydukları güven ve tüm süreç boyunca destek ve anlayışları için teşekkür ederiz. Ne yaptığımıza inanıyoruz ve bu sonucu, Exergy’nin önümüzdeki yıllarda sürdürülebilir enerji sistemlerinin lider sağlayıcısı olarak büyümesi için bir başka kilometre taşı olarak görüyoruz". 


 

İlginizi çekebilir...

TEKSAN Ar-Ge'ye En Çok Yatırım Yapan Firmalar Arasında

Türkiye'nin Ar-Ge'ye bütçesinden en çok pay ayıran şirketleri arasında yer alan Teksan, Ar-Ge'yi geleceğe yatırım olarak görüyor....
23 Kasım 2020

Aydem ve Gediz Perakende, Müşterilerine Bir WhatsApp Mesajı Kadar Yakın

Ege Bölgesi'nin görevli elektrik tedarik şirketleri Aydem ve Gediz Perakende, 5 milyondan fazla müşterisine, WhatsApp iletişim hattıyla da 7/24 hi...
20 Kasım 2020

Zorlu Enerji'nin Filistin'deki Güneş Enerji Santrali Devreye Alındı

Zorlu Enerji'nin yüzde 75, JDECO'nun yüzde 25 oranında ortaklığıyla kurulan ZJ Strong girişim şirketi Filistin'in Jericho bölgesinde topla...
17 Kasım 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.