E-Dergi Oku 
TEKSAN

GÜNDER: 'Dağıtık Enerji Yatırımları için Solar Teşvik Mekanizmaları Şart'

GÜNDER: 'Dağıtık Enerji Yatırımları için Solar Teşvik Mekanizmaları Şart'

14 Ocak 2020 | HABERLER1.743 kez okundu

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü GÜNDER, 14 Ocak 2020’de JW Marriott Ankara’da gerçekleştirilen 4. SOLARENA etkinliği ile “Güneş Çatı Sistemleri ve Depolama Uygulamalarının Ekonomik Analizi” raporunu kamuoyuyla paylaştı.

GÜNDER’in her yıl düzenlediği SOLARENA etkinliğinin dördüncüsü 14 Ocak 2020 günü Ankara’da gerçekleştirildi. “Güneş Çatı Sistemleri ve Depolama Uygulamalarının Ekonomik Analizi” başlıklı toplantının açılış konuşmaları, GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, ERC Sistem Elektrik Genel Müdürü Ali Ercan, Elin A.Ş. Elektrik & Elektronik Mühendisi Aykut Gümüş tarafından gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarının ardından, uzman konukların katılımıyla "Güneş Enerjisi Paydaşları için Yeni Teknolojilerle Gelen Fırsatlar" paneli düzenlendi. Bilkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bengisu Özenç’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Direktörü Değer Saygın, Endoks Enerji Genel Müdürü Alper Terciyanlı, TEHAD Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği Başkanı Berkan Bayram ve PEM Enerji Genel Müdürü Şahin Bayram yer aldı.

“Güneş Çatı Sistemleri ve Depolama Uygulamalarının Ekonomik Analizi” raporuna göre, yenilenebilir enerji kaynaklarının genelinde izlenebilen yeni kapasite yatırımlarındaki hızlı artış, gelişen teknolojiler ve genişleyen pazarlar ile birlikte hızla düşen fiyatlardan kaynaklanıyor. Geçtiğimiz 10 yıldaki seviyelendirilmiş enerji maliyetlerine şebeke ölçeğinde bakıldığında, FV uygulamalarında yaşanan yüzde 89’luk düşüşün diğer yenilenebilir ve fosil yakıt kaynaklarını geride bıraktığı görülüyor.

Yenilenebilir enerji teknolojilerindeki hızlı gelişmelerin getirdiği maliyet düşüşleri bu alandaki yatırımları hızlandırırken sektördeki ilerlemeyi desteklemek için uygun finansman imkanlarının yanında tamamlayıcı teknolojiler ile iş birliğini destekleyecek mekanizmalar ön plana çıkıyor. Artık güneş enerjisi yatırımları odağındaki gelişmeler, FV (Fotovoltaik) + Depolama teknolojileri ile birlikte ele alınıyor.

Söz konusu sistem yatırımlarına ilişkin olarak, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, benzer karakteristiklere sahip hanelerdeki ölçümlerin temel alındığı fizibilite hesapları yapıldı. Temiz ve dağıtık küçük ölçekli enerji yatırımları için solar teşvik mekanizmaları uygulanarak düşük faiz-uzun vade imkanları ile bireysel ve kurumsal yatırımcıların desteklenebileceği belirlendi. Dünyada da gittikçe artan oranda talep gören FV + Depolama yatırımları, farklı teşvik mekanizmaları ile destekleniyor. Türkiye için önerilen teşvik paketleri ile hem bireysel hem de kurumsal yatırımcıların FV ve batarya birleşik uygulamalarında desteklenmesi hedefleniyor.

“Elektrik tarifeleri, FV ve depolama uygulamalarını desteklemeli”

Rapor, finansal ve çevresel maliyetlerin azaltılması için güneş enerjisi yatırımlarına; Güç alım anlaşmaları, Uygun kredi imkanları, Vergi indirimleri gibi teşvikler getirilerek depolama yatırımı düşünenler için ek destekler sağlanabileceğini belirledi. Yerel yönetimlere yönelik yenilenebilir enerji stratejilerine ve kanun tasarılarına da değinen çalışmada, elektrik tarifelerinin güneş enerjisi ve depolama uygulamalarının bir arada yapılmasını destekleyecek seviyede belirlenmesi gerektiğinin altı çiziliyor. Sayaç-arkası kurulumların payının yenilenebilir enerjinin geleceğinde önemli bir rol oynayacağı düşünüldüğünde, batarya kurulumları ile birlikte ele alınan güneş sektörü, yakın gelecekte kritik bir önem taşıyacak.


 


İlginizi çekebilir...

Teksan Maksimum Verimlilik Hedefi İle Büyüyecek

Teksan, 2019 yılında çalışmalarına başladığı Teksan Değişim Yönetimi (TDY) sistemi ile tüm iş süreçlerinde verimliliğe odaklanıyor. ...
1 Haziran 2020

İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri'nde Üst Düzey Atama

İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Pazarlama Direktörlüğü görevine Makine Yüksek Mühendisi Bilgi Akkaya getirildi....
1 Haziran 2020

Asunim, Dorte Gıda'nın Soğuk Hava Deposuna Çatı Üzeri GES Kuracak

Asunim, Türkiye'nin önemli gıda firmalarından biri olan Dorte Gıda A.Ş.'nin Uşak'taki soğuk hava deposuna çatı üzeri GES kurarak kendi ele...
20 Mayıs 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.