E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
İŞBİR ELEKTRİK
İZAYDAŞ
SIEMENS A.Ş.
LAYHER İSKELE
MITSUBISHI ELECTRIC

İpragaz Bütangaz'ı Bünyesine Kattı

İpragaz Bütangaz'ı Bünyesine Kattı

18 Eylül 2018 Salı / 13:04 | HABERLER10 kez okundu

İpragaz, hali hazırda kurucu ortağı olduğu ve hisselerinin tamamını aldığı Bütangaz’ı bünyesine katarak toplam stoklama kapasitesini 100 bin metreküpün üzerine çıkardı. İpragaz, artan kapasitesi ile uluslararası ticarette de gücünü bir üst seviyeye taşıyacak. İpragaz’ın Bütangaz satınalması, aynı zamanda SHV Energy’nin Türkiye’de gerçekleştirdiği yeni bir yatırım olarak da ayrı bir değer taşıyor. 

İpragaz’ın Bütangaz’ı satın alması ile ilgili süreç, gerekli yasal prosedürlerin ardından düzenlenen imza töreni ile tamamlandı. 17 Eylül Pazartesi günü İpragaz Genel Müdürlük binasında düzenlenen imza töreni, İpragaz A.Ş. CEO’su Eyüp Aratay ve Total Turkey Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Emre Şanda ile birlikte her iki şirket yetkililerinin de katılımlarıyla gerçekleşti.
İpragaz’ın ‘Büyüme Dönemi’nde ‘Daha Yüksek’ hedefler belirlediklerini ifade eden SHV Energy Ülke Yöneticisi ve İpragaz CEO’su Eyüp Aratay, “Belirlediğimiz hedefler doğrultusunda yaptığımız yatırımlarla büyümemizi istikrarlı bir şekilde sürdürüyoruz. Yüzde 50 hissesini daha alarak bünyemize kattığımız Bütangaz, büyümeye yönelik yatırım iddiamızı ve inancımızı pekiştiren bir satınalma oldu. Böylelikle kaydetmekte olduğumuz organik büyümenin yanı sıra inorganik büyüme de yakalamış olduk” dedi.

Stoklama kapasitesi 100 bin metreküpün üzerine taşındı
Bütangaz’ın alınmasıyla İpragaz’ın stoklama kapasitesini artırdıklarını vurgulayan Aratay, “Yeni tesisimizde 5 bin metreküplük LPG küre ve silindirik tanklar yer alıyor. Bütangaz’ın 25.820 metreküplük stoklama kapasitesi ile birlikte İpragaz'ın toplam stoklama kapasitesini 100 bin metreküpün üzerine çıkardık” şeklinde konuştu.

Denizyolu erişimi ile ithalattaki gücümüzü de arttırdık

Tesisin bulunduğu konum itibarıyla da İpragaz’a artı bir değer kattığını da belirten Eyüp Aratay, “2002 yılında Tekirdağ'a bağlı Marmara Ereğlisi ilçesinde deniz bağlantısıyla faaliyete geçen Bütangaz tesisinin 53 bin DWT ağırlığındaki gemileri tahliye edebilecek büyüklükte 2 adet şamandıra sistemi bulunuyor. Bütangaz’ın deniz bağlantısı sayesinde ithalattaki potansiyelimizi bir üst seviyeye taşırken, Trakya bölgesinde olması avantajıyla da ikmal gücümüzü artıracağız” dedi.

İpragaz olarak Türkiye’nin her noktasında müşterilerinin enerji ihtiyacını karşıladıklarını belirten Aratay, “Farklı segmentlerde yaklaşık 4 bin bayimiz, 10 Tüplü Bölge Satış Müdürlüğümüz, 2 Tüplü Bölge Saha Ofisimiz, 8 Dökme Gaz Satış Müdürlüğümüz, 9 Otomotiv Yakıtları Bölge Satış Müdürlüğümüz,13 LPG Dolum Tesisimiz, 3 LPG Stoklama Terminalimiz ve 4 Tüp ve 1 adet de Emtia Depomuz bulunuyor. Yaklaşık 1.504 çalışanımız, yarattığımız yaklaşık 16 bin kişilik dolaylı istihdam ve yeni yatırımlarımızla; Türkiye’nin her noktasında müşterilerinin LPG’den LNG’ye akaryakıttan elektriğe kadar temel enerji ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

SHV Energy’nin Türkiye’ye olan inancını sergiliyor

Gerçekleştirilen bu yeni yatırımla da SHV Energy’nin ülke ekonomisine sağladığı desteğe dikkat çeken Eyüp Aratay, “Bu yatırım bir anlamda, yabancı yatırımcının Türkiye’ye olan inancı ve güvenini de bir kez daha işaret ediyor. Bütangaz, SHV Energy olarak Türkiye’de büyümeye yönelik yatırım iddiamızı ve inancımızı pekiştiren, net bir şekilde ortaya koyan bir satınalma oldu" dedi. 


 


İlginizi çekebilir...

Bereket Enerji Grubu Akıncı HES'i Devreye Aldı

Bereket Enerji Grubu'nun, 99 MW (megawatt) kurulu güce sahip Akıncı Hidroelektrik Santrali devreye girdi....
23 Kasım 2018 Cuma / 11:52

Alarko Carrier'a Aquatherm Fuarı'ndan Ödül

Kafkasya Bölgesi'nde ısıtma, soğutma ve havalandırma sektörünün önemli organizasyonlardan biri olan Aquatherm Bakü Fuarı'nda Alarko Carrier &#...
22 Kasım 2018 Perşembe / 11:34

Petrol Ofisi'nden Hibrit Araçlara Özel Madeni Yağ

Petrol Ofisi Madeni Yağlar Direktörü Sezgin Gürsu Petrol Ofisi'nin yeni geliştirdiği madeni yağlar hakkında bilgi verdi....
22 Kasım 2018 Perşembe / 11:31

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 15.12.2018 / 00:55:01