E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Kendi Enerjisini Kendi Üreten Cam Sera

Kendi Enerjisini Kendi Üreten Cam Sera

27 Eylül 2018 Perşembe / 13:34 | HABERLER80 kez okundu

Topraksız tarıma yönelik cam sera üretimi gerçekleştiren Varnet, CW Enerji güneş panelleri ile kendi enerjisini kendi üreten cam sera sistemi inşa etti. CW Enerji, ülkemizde topraksız tarıma yönelik cam sera üretimi gerçekleştiren tek firma olan Varnet’in cam serasına güneş enerji santrali (GES) kurulumu gerçekleştirdi. Cam sera üzerine kurulan 10 kW gücünde öz tüketim güneş enerji santrali ile seranın enerjisi güneşten sağlanıyor. Tamamen geri dönüşümü sağlanabilecek alüminyum alaşımla inşa edilen cam seraların enerjisi güneşten alınarak doğada minimum karbon ayak izi hedefleniyor.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde güneş paneli üreten CW Enerji, endüstriyel kurulumların yanı sıra evsel çatı kurulumlarında da çözümler sunuyor.  CW Enerji  ülkemizde topraksız tarıma yönelik cam sera üretimi gerçekleştiren tek firma olan Varnet’in Antalya OSB’de bulunan cam serasını GES’ledi. 10 kW gücündeki GES projesinde, üretimi CW Enerji tarafından gerçekleştirilen 30 adet CW Enerji / TT 375 – 72 PM marka model güneş paneli ve 1 adet Goodwe 10 kW Trifaze invertör kullanıldı.

10 kW GES kurulumu ile yılda ortalama 87 hanenin elektriği yenilenebilir enerji ile karşılanabilmekte ve yılda ortalama 11.63 ton CO2, 35 kg SO2 ve 13 kg NOx gazı emisyonu azaltılabilmektedir. 10 kW gücündeki güneş enerjisi santralinde günde ortalama 50,85 kWp, yılda ortalama 18562,25 kWp gücünde elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor.
CW Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, Türk tarımına yönelik yapılan bu projenin oldukça mutluluk verici olduğunuz belirterek, “Çevre dostu, temiz enerji kaynağı güneş gibi sınırsız ve ücretsiz olan bir kaynaktan sonuna kadar faydalanılmalı. Dünyada güneş enerjisi potansiyeli toplam elektrik enerjisi ihtiyacımızın tamamından kat ve kat daha fazlasını tek başına karşılayabilecek kadar büyük. Biz de CW Enerji olarak yaptığımız ciddi yatırım hamleleriyle fotovoltaik sektörünü Türkiye’de daha da yaygınlaştırmak, bu potansiyeli ortaya çıkarmaya devam etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Firmalarının tamamen otomasyon ile yönetilen topraksız tarıma yönelik modern seralar ürettiğini ve anahtar teslim olarak proje bazında inşa ettiğini söyleyen Varnet temsilcisi Anvar Kurshidov, kaliteli sera sistemleri açısından “minimum işletme maliyeti ile maksimum miktarda ve kalitede hasat ” için ürünlerini tasarladıklarını aktardı. Müşterilerine en uzun vadede karlılığı elde edebilmeleri için sera teknolojilerindeki en son yenilikleri kullanarak ihtiyaca özel Venlo tipi cam seralar inşa ettiklerini belirten Anvar Kurshidov, şunları söyledi: “Firma olarak çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması açısından geleceğin ideal seralarını tasarlayabilmek ve bugünden faaliyete geçirebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Küresel trendlere ayak uydurabilmek, çevresel sürdürülebilirliği sağlamak ve tamamen geri dönüşümünü sağlayabilmek için en bağlantı ekipmanlarına kadar tüm sera ürünlerini tamamen alüminyum tasarlıyoruz. Enerjimizi de güneşten alarak doğada minimum karbon ayak izi bırakmayı hedefliyoruz.”


 


İlginizi çekebilir...

Akfen Yenilenebilir Enerji'nin Üçpınar RES Projesi Üretime Başladı

Akfen Yenilenebilir Enerji, Çanakkale'de 143 milyon dolarlık yatırıma sahip 112 MW'lık Üçpınar Rüzgar Enerji Santrali (RES) projesinin 51 MW&#...
23 Mayıs 2019 Perşembe / 11:01

ICCI 2019'da Standımıza Bekliyoruz

1994 yılından itibaren düzenlenmekte olan ve enerji sektöründe konuyla ilgili 14,000 yerli ve yabancı ziyaretçi tarafından düzenli olarak takip edilen...
15 Mayıs 2019 Çarşamba / 15:50

Aylık Mahsuplaşma Düzenlemesi Yayımlandı

9 milyondan fazla bina stoku ile çatı üzeri güneş enerjisi potansiyeli en yüksek ülkelerden biri olan Türkiye'de yeni bir dönem başladı....
13 Mayıs 2019 Pazartesi / 09:04

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.