E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ARTEMİS ARITIM
ENERTEK

MMO KALMEM, Rüzgar Ölçüm İstasyonu Denetimlerine Başladı

MMO KALMEM, Rüzgar Ölçüm İstasyonu Denetimlerine Başladı

4 Ocak 2019 Cuma / 09:57 | HABERLER41 kez okundu

2017 yılının Aralık ayında TÜRKAK tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucunda IEC 61400-12-1 Ed.2 standardına uygun olarak “Kurulu veya Potansiyel Rüzgâr Türbin Sahalarında Rüzgâr Ölçümleri, Rüzgâr Ölçüm Verilerinin Düzenlenmesi, Analizi ve Değerlendirilmesi” kapsamında akredite olan MMO KALMEM, ilk rüzgâr ölçüm istasyonu kurulum denetimi ve istasyon kabulünü 22 Aralık 2018 tarihinde Uşak sahasında gerçekleştirdi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kalibrasyon Laboratuvarı ve Metroloji Eğitim Merkezi (MMO KALMEM) teknik alt yapısı ve alanında uzman kadrosuyla çeşitli sektörlerin yanı sıra rüzgâr enerjisi sektörüne yönelik çözümler üretmeye devam ediyor. Alanında uzman 4 kişilik mühendis ekibiyle 22 Aralık 2018 tarihinde Uşak sahasında sabahın ilk ışıklarıyla başlayan rüzgâr ölçüm istasyonu kurulum denetimi, zorlu saha şartlarında gün sonuna kadar devam etti. İstasyon kurulumu sırasında IEC 61400-12-1 Ed.2 standardı gerekliliklerine göre yapısal ve teknik incelemelerini yapan ekip, istasyonun devreye alınmasına kadar olan sürecin her aşamasında titizlikle çalışarak denetimini tamamladı ve ilk rüzgâr ölçüm istasyonu kabulünü gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen rüzgâr ölçüm direği kurulum esnası saha denetimini başarıyla tamamlayan MMO KALMEM, Rüzgâr Ölçüm İstasyonu Uygunluk Onay Raporu ve Meteorolojik Ölçüm Sonuç Raporunu uluslararası eşdeğer nitelikte TS EN ISO/IEC 17025 standardından akredite olarak hazırlayabilmenin yanı sıra, Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğinde tarif edilen akredite kuruluş tanımının şartlarını yerine getirerek rüzgâr enerjisine dayalı ön lisans başvurularında EPDK’ya sunulan Rüzgâr Ölçüm İstasyonu Kurulum Raporu (Ek-3) ve Rüzgâr Ölçüm Sonuç Raporunu (Ek-4) onaylamaya başladı.

Ayrıca, 2016 yılında kendi bünyesinde tasarlayıp ürettiği %100 yerli olan rüzgâr tünelini devreye alan merkez, kepçeli anemometrelerin kalibrasyonunu akreditasyon kapsamı dâhilinde IEC 61400-12-1 Ed.2’ye uygun olarak gerçekleştiren Türkiye’deki tek kurum olma niteliğine sahip oldu. Ek olarak, rüzgâr ve güneş ölçüm istasyonlarında kullanılan basınç, sıcaklık, nem, rüzgâr yönü ve rüzgâr hız sensörlerinin tamamının kalibrasyonu, KALMEM tarafından akredite olarak uluslararası eşdeğer nitelikte gerçekleştiriliyor. MMO KALMEM, alanında uzman teknik ekibiyle rüzgâr enerjisi sektörünün ihtiyaçlarına tamamen yerli kaynaklarla ve uluslararası standartlarda yanıt veriyor.


 


İlginizi çekebilir...

ISH Frankfurt Fuarı

İklimlendirme sektörümüzden onlarca firma fuarda ürünlerini sergiliyor...
14 Mart 2019 Perşembe / 15:46

WIN Eurasia 2019 Fuarı

Universal Robots, 50'den fazla cobot'uyla 2019 WIN Eurasia'da...
14 Mart 2019 Perşembe / 14:27

Zorlu Enerji'nin Enerji Depolama Projesine AB Desteği

Zorlu Enerji, AB'nin en büyük araştırma ve inovasyon programı olan Horizon 2020 Programı kapsamındaki GeoSmart projesinden, enerji depolama alanın...
11 Mart 2019 Pazartesi / 13:14

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.