E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
SIEMENS A.Ş.
İZAYDAŞ
MITSUBISHI ELECTRIC
İŞBİR ELEKTRİK
LAYHER İSKELE

PICV Kullanımıyla Enerji Tasarrufu

4 Mayıs 2018 Cuma / 11:34 | ENERJİ VERİMLİLİĞİ15 kez okundu

SİEMENS Türkiye Bina 

Teknolojileri Bölümü

SICAKLIKLARIN KONTROL ALTINDA TUTULMASI

PICV, Tasarruf ve Konforu Bir Araya Getiriyor

Basınçtan bağımsız kombine balans vanaları (PICV), bina sıcaklığını optimal ayar noktalarında tutarak, enerji sarfiyatının azaltılmasında önemli bir rol oynamaktadır. PICV’ler, binanın hidronik sistemindeki basınç dalgalanmalarını kontrol altında tutmak için dinamik-balanslama yöntemini kullandıklarından, verimli ve etkindirler. Dinamik balanslama yönteminde, iki önemli fonksiyon bulunmaktadır. İlk olarak, ekipmanın (örn.FCU) aşırı beslenmesini ve müteakip hidronik girişimini önler. İkinci olarak ise, sıcaklık salınımlarını önemli ölçüde azaltır. Sonuç olarak, sistem kullanıcıların konforunun sürdürülmesi için daha az enerji kullanır.

Ayrıca PICV’lerde, sıcaklık dalgalanmaları ve konfor seviyesi azalmalarını ortadan kaldırarak, daha hassas sıcaklık kontrolü sağlayan, ön ayarlı bir fonksiyon bulunmaktadır. Sonuç olarak, kullanıcılar sıcaklık ayarlarını daha az sıklıkla arttırır ya da azaltır ve böylelikle vanaların ürettiği toplam enerji tasarrufuna katkı sağlanır. PICV’ler aynı zamanda, enerji kullanımını daha da azaltan ileri seviye pompa kontrol stratejilerine de olanak sağlamaktadır. Toplamda, PICV’ler %30’a kadar enerji tasarrufu sağlayabilmektedirler. Binada bulunanlar için bütün bir yıl boyunca konfor sağlamak için, neredeyse bütün ısıtma ve soğutma uygulamalarında kullanılabilirler.

Bu makalede, enerji tasarruf yöntemleri ayrıntılı bir şekilde incelenmekte olup aynı zamanda bir örnek olay çalışması sunulmaktadır.

Devamı için Tıklayın


 


İlginizi çekebilir...

Yaklaşık Sıfır Enerjili Bina Uygulamalarında Karşılaşılan Engel ve Zorluklara Genel Bir Bakış - 2

NZEB konusunda ilerleme kaydeden 8 Avrupa ülkesindeki mevcut binaların NZEB'e dönüştürülmesi safhasındaki engel ve zorluklar, 'karar verme'...
22 Kasım 2018 Perşembe / 11:12

Yaklaşık sıfır Enerjili Bina Uygulamalarında Karşılaşılan Engel ve Zorluklara Genel Bakış

Dünyada enerji tüketimi 1980'den bu yana yüzde 45 oranında artmıştır ve gün geçtikçe artmaya devam etmektedir....
24 Ekim 2018 Çarşamba / 14:02

Verimder Uyarıyor: Sahte Enerji Kimlik Belgesi'ne Dikkat

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği - VERİMDER, tüm Türkiye'de başlattığı enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı seferberliğine, İzmir'de düzenledi...
12 Ekim 2018 Cuma / 14:23

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 15.12.2018 / 01:47:04