E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
KARYER ISI DEĞİŞTİRİCİLERİ
STANDART POMPA
İPRAGAZ GO
ABB
PETROL OFİSİ

PICV Kullanımıyla Enerji Tasarrufu

4 Mayıs 2018 Cuma / 11:34 | ENERJİ VERİMLİLİĞİ218 kez okundu

SİEMENS Türkiye Bina 

Teknolojileri Bölümü

SICAKLIKLARIN KONTROL ALTINDA TUTULMASI

PICV, Tasarruf ve Konforu Bir Araya Getiriyor

Basınçtan bağımsız kombine balans vanaları (PICV), bina sıcaklığını optimal ayar noktalarında tutarak, enerji sarfiyatının azaltılmasında önemli bir rol oynamaktadır. PICV’ler, binanın hidronik sistemindeki basınç dalgalanmalarını kontrol altında tutmak için dinamik-balanslama yöntemini kullandıklarından, verimli ve etkindirler. Dinamik balanslama yönteminde, iki önemli fonksiyon bulunmaktadır. İlk olarak, ekipmanın (örn.FCU) aşırı beslenmesini ve müteakip hidronik girişimini önler. İkinci olarak ise, sıcaklık salınımlarını önemli ölçüde azaltır. Sonuç olarak, sistem kullanıcıların konforunun sürdürülmesi için daha az enerji kullanır.

Ayrıca PICV’lerde, sıcaklık dalgalanmaları ve konfor seviyesi azalmalarını ortadan kaldırarak, daha hassas sıcaklık kontrolü sağlayan, ön ayarlı bir fonksiyon bulunmaktadır. Sonuç olarak, kullanıcılar sıcaklık ayarlarını daha az sıklıkla arttırır ya da azaltır ve böylelikle vanaların ürettiği toplam enerji tasarrufuna katkı sağlanır. PICV’ler aynı zamanda, enerji kullanımını daha da azaltan ileri seviye pompa kontrol stratejilerine de olanak sağlamaktadır. Toplamda, PICV’ler %30’a kadar enerji tasarrufu sağlayabilmektedirler. Binada bulunanlar için bütün bir yıl boyunca konfor sağlamak için, neredeyse bütün ısıtma ve soğutma uygulamalarında kullanılabilirler.

Bu makalede, enerji tasarruf yöntemleri ayrıntılı bir şekilde incelenmekte olup aynı zamanda bir örnek olay çalışması sunulmaktadır.

Devamı için Tıklayın


 


İlginizi çekebilir...

Wilo "Enerji Çözümleri" Projesi

Elektrikle çalışan makinelerde enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 20'lik bir bölümü pompa sistemleri tarafından kullanılıyor....
18 Eylül 2018 Salı / 09:33

ErP Direktifi LOT 1 ve LOT 2 Hakkında Genel Bilgilendirme

Mert Eser Özdenoğlu Bosch Termoteknik, Ürün Yöneticisi...
5 Haziran 2018 Salı / 17:05

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği VERİMDER Kuruldu

Enerji verimliliği ve tasarrufu konularında farkındalık projeleri oluşturacak 'Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği' (VERİMDER) faaliyete geçt...
29 Mayıs 2018 Salı / 15:19