E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Suoz Enerji İkinci Güneş YEKA'sına Hazır

Suoz Enerji İkinci Güneş YEKA'sına Hazır

15 Kasım 2018 Perşembe / 14:48 | YENİLENEBİLİR ENERJİ96 kez okundu

SUOZ Enerji, yenilenebilir enerji kaynaklarının desteklenmesi kapsamında hayata geçirilen ve Türkiye’yi yenilenebilir enerji teknolojilerinin üretim üssü haline getirecek olan YEKA için gün sayıyor. Şanlıurfa, Hatay ve Niğde’de toplamda 1000 MWe olarak açıklanan ikinci YEKA’da, 5 yıl içerisinde tamamlanması gereken söz konusu projelerde kullanılacak panellerde %60 oranında yerlilik şartı aranıyor. İhale için son başvurular 31 Ocak 2019 tarihinde alınacak.

SUOZ Enerji CEO’su Berk Uçuran Çiller, Türkiye’de YEKA için en yetkin firmalardan biri olduklarını altını çizerek, "Özellikle Türkiye gibi fosil enerjide dışa bağımlı gibi bir ülkede bizim güneşe olan inancımız çok yüksek. Sektörün kısa vadede çok ciddi büyüme kaydedeceğini öngörerek tüm yatırımlarımızı bu doğrultuda şekillendiriyoruz. Üretim altyapımız, global firmalara güneş enerjisi alanında verdiğimiz know-how ve ar-ge alanında yaptığımız yeniliklerle biz ikinci YEKA’dan umutluyuz. Kuşadası’nda hayata geçirdiğimiz 9.3 MW kurulu güce sahip Lisanssız Güneş Enerjisi Santrali’miz, Mar Solar panel üretim fabrikası’ndaki 370 MW üretim kapasitemiz ve Tier-1 segmentindeki firmalara gerçekleştirdiğimiz OEM üretimle alanımızda en güçlü adaylardan biriyiz" dedi.

Kuşadası Lisanssız Güneş Enerjisi Santrali

SUOZ Enerji’nin, gruba bağlı Mar Solar Panel Üretim Fabrikası’nda üretilen panellerle hayata geçirdiği toplamda 9.3 MW kurulu güce sahip Kuşadası Lisanssız Güneş Enerjisi Santrali, normal sistemlere göre %22 daha fazla elektrik üretimine olanak sağlayan hareketli güneş takip sistemi Array Tracking ve özel izleme donanımlı MonoPerc panel yapısı ile ileri teknoloji kullanıyor. 110 dönüm arazi üzerine kurulan santralde yıllık 15.7 GWh elektrik üretimi ile 5.000 hanenin elektrik ihtiyacı karşılanabiliyor. Ayrıca SUOZ Enerji’nin, bünyesindeki panel üretim fabrikası Mar Solar’da üretilen panellerle kurulan 67 adet santralde de toplam 220 MW kurulu gücü bulunuyor. Türkiye’nin dört bir yanında santral projeleri hayata geçiren firmanın bugüne kadar toplamda gerçekleştirdiği 769.712 adet panel kurulumu ile, 307.500 ton CO2 salınımına engel olunuyor. 


 


İlginizi çekebilir...

Jeotermal Enerji ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Gelecek Yenilenebilir Enerjide Platformu, jeotermal enerji hakkında çoğu kişinin kulaktan dolma bilgilerle elde ettiği, doğru bilinen yanlışları bilim...
15 Mayıs 2019 Çarşamba / 13:51

Enerji Depolama Sistemlerinin Güneş Santrallerindeki Uygulamaları

Güneş enerji santral yatırımları, teknolojinin gün geçtikçe gelişmesiyle birlikte komponent maliyetinin azalması ve sektördeki tecrübenin artması ile ...
19 Nisan 2019 Cuma / 17:13

Rüzgar Enerjisinde 2018 İstatistikleri Yayımlandı

Rüzgar sektöründeki gelişmeleri içeren 2018 rüzgar enerjisi istatistik raporu yayınlandı....
12 Şubat 2019 Salı / 10:08

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.