E-Dergi Oku 

Taner Ercömert: "HES'lerde Yeni Hedef 35 GW"

Taner Ercömert: "HES'lerde Yeni Hedef 35 GW"

26 Mart 2021 | HABERLER1.842 kez okundu

HESİAD genel kurulunda Fahrettin Arman başkanlığa, Taner Ercömert başkan vekilliği ve genel sekreterlik görevine yeniden seçilirken diğer üyeler Hüseyin Yücebaş, Cem Özkök ve Elvan Tuğsuz Güven oldu.

25 Mart’ta Ankara’da yapılan HESİAD (Hidroelektrik Santralları Sanayi İşadamları Derneği) Genel Kurulunda yeni yönetim kurulu belirlendi. Yapılan seçim sonucunda HESİAD Yönetim Kurulu’na Fahrettin Arman (Ayen Enerji) , Taner Ercömert (Limak Enerji) , Y. Hüseyin Yücebaş (Ak Enerji) , Cem Özkök (Güriş-Mogan Yatırım) ve Elvan Tuğsuz Güven ( Çiltuğ Enerji) seçildi.

Hidroelektrik enerji üretimi konusunda ülkemizde faaliyet gösteren şirketlerin bir araya gelerek hidroelektrik enerji konusunda çalışmalar yapmak, bu çerçevede sektör adına kamu kurumları nezdinde görüşmeler ve toplantılar yaparak sektörün sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak, hidroelektrik enerjinin en yüksek oranda ve çevreyle uyumlu bir şekilde ülke hizmetine sunulabilmesi için çabada bulunmak ve de sektördeki şirketler arasında işbirliği ve dayanışmayı sağlamak üzere oluşturdukları bir birlik olan HESİAD’ın yeni yönetim kurulu 2 yıl süreyle görev yapacak.

Son 10 yılda ülke elektrik ihtiyacının yaklaşık olarak dörtte birini karşılayan ve halen 31.5 GW’lık kurulu güçle en büyük yerli ve yenilenebilir kaynak olan hidroelektrik enerjide sektörün sivil toplum kuruluşu olan HESİAD‘ın yeni yönetim kurulu ilk toplantısında görev dağılımını da yaptı, başkanlığa Fahrettin Arman, Başkan Vekilliği ve genel sekreterlik görevine Taner Ercömert, saymanlık görevine ise Hüseyin Yücebaş yeniden getirildi.

Hidroelektrik enerji en büyük yenilenebilir kaynak ünvanını koruyor
Bilindiği üzere ülkemizde özellikle son 20 yılda yenilenebilir enerji kaynakları arasında en büyük gelişim hidroelektrikenerji olmuştur, HES kurulu gücü 20 yılda 11 GW’tan (günümüz itibarıyla) 31.5 GW’a yükselmiştir. böylece DSİ Genel Müdürlüğünce açıklanan ekonomik hidroelektrik üretim kapasitenin % 60’ı işletmeye alınmış oldu.

HESİAD yönetim kurulu üyesi ve Limak Holding Hidroelektrik Enerji Grubu Genel Müdürü Taner Ercömert’den alınan bilgiye göre 2020'de yıllık elektrik üretiminde hidroelektrik enerjinin payı % 25.6 olup Türkiye hidroelektrik enerji kurulu gücünde (33 GW’lık HES kurulu gücüne sahip Norveç’ten sonra) Avrupa’da halen 2. sırada yer almaktadır.

Enerji ve Çevre Dergisi’ne açıklamada bulunan enerji sektörünün tecrübeli isimlerinden Ercömert Mart 2021 itibarıyla ülkemizin elektrik üretim santralları kurulu gücünün 97 GW’a ulaştığını ve kurulu gücün 31.5 G MW’ı HES, 9.35 GW’ı RES; 6.9 GW’ı GES; 1.7 GW’ı JES, 1.1GW’ı Biyokütle santralı olmak üzere 50.5 GW’ının yenilenebilir kaynaklı olduğunu belirtmiş ve ülkemizde hidroelektrik enerjinin lokomotifliğinde tüm yenilenebilir enerji potansiyelimizin çevreye uyumlu bir şekilde geliştirilmesini arzuladığını ifade etmiştir.

HES’lerde yeni hedef 35 GW

Eski bir kamu yöneticisi olan Taner Ercömert ülke hidroelektrik enerji kurulu gücünün 2025’e kadar 35 GW’ı geçmesinin hedeflendiğini söyleyerek bakanlıklarımız ve EPDK’nın desteğiyle, DSİ & şirketim Limak gibi HES yapımında başarılı yerli şirketlerin öncülüğünde bu hedefin gerçekleşeceğini düşündüğünü belirtti.

Ülkemizde hidroelektrik enerji kurulu gücünde en büyük paya sahip şirketler:

Şirket Kurulu kapasite (MWe)


EÜAŞ 13.377

Cengiz Enerji 1.432

Enerjisa  1.353

Limak Enerji 1.113

Aydem Enerji 852

Özaltın Enerji 658

Sanko Enerji 548

Doğuş Enerji 535

Kolin 512

IC İçtaş Enerji 427
 


 


İlginizi çekebilir...

Sedef Karagöz Sanko Enerji Grubuna Katıldı

Sedef Karagöz, Sanko Enerji Grubuna Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı....
5 Nisan 2021

TÜREB'in İlk Kadın Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Arıcı Oldu

Arı-Es Enerji Genel Müdürü Ebru Arıcı, TÜREB'in ilk kadın Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. Borusan EnBW Enerji Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür ...
1 Nisan 2021

Bor Madeni Katkılı Lityum Pil Üretecek

Camdan temizlik malzemelerine, sağlıktan enerjiye kadar birçok alanda kullanılan Bor, şimdi de yeni bir alanda kullanılmak üzere karşımıza çıkıyor....
31 Mart 2021

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.