E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

TTMD Enerji Depolama ve Isı Pompası Komitesi Kuruldu

TTMD Enerji Depolama ve Isı Pompası Komitesi Kuruldu

8 Mayıs 2019 Çarşamba | HABERLER3.223 kez okundu

“Uluslararası Enerji Ajansı Enerji Depolamasıyla Enerji Tasarrufu Programı” kapsamında Annex-27 için 7. Ulusal Çalışma Grubu Toplantısı aynı zamanda Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Enerji Depolama ve Isı Pompası (ED-IP) Komite Kurulum toplantısı, 3 Mayıs 2019 tarihinde Latanya Otel Ankara’da gerçekleştirildi. 

Toplantıya TTMD Yönetim Kurulu Üyeleri, akademisyenler ve çeşitli firmalardan temsilciler ile toplamda 45 uzman katıldı. Toplantının açılış konuşmalarını Prof. Dr. Halime Paksoy ve TTMD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar yaparken, TTMD Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Gökhan Ünlü de TTMD faaliyetleri hakkında bilgiler aktardıktan sonra ED-IP taslak takvimi ve hedefleri konulu bir sunum paylaştı. Sunumlar ve bilgilendirmeler sonrasında katılımcıların tek tek görüşlerini paylaşmalarına imkan verilerek ihtiyaç, hedef ve paydaş analizi hep birlikte sorgulandı. Toplantı sonunda görüşler yeniden katılımcılar ile paylaşılarak, çoğulcu bir yaklaşım ile komite hedefleri, çalışma konuları ve hedef paydaşları belirlendi. Bu çalışmalara ilave yer kaynaklı ısı pompası uygulamaları, sığ jeotermal sistemler-enerji jeoyapılar konulu birer teknik sunum da yapıldı. Teknik sunumlar kapsamında Ayşegül Çetin standart jeotermal sistemlerin kurulu gücünün ülke potansiyeline yaklaştığı konusunda ve sığ jeotermal sistemlerin ısıtma-soğutma uygulamaları hakkında bilgi vererek uluslararası örneklerden kısa kesitler aktardı.

Enerji depolaması ve ısı pompaları yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından sürekli ve verimli yararlanmak için anahtar teknolojiler arasında yer alıyor. Bu sistemlerin yaygın kullanımı enerji verimliliğini artırırken, fosil kaynaklara bağımlılığı azaltacak, dışa bağımlı olmayan, daha güvenli ve çevreye duyarlı ısıtma ve soğutma alternatifleri sağlayacak.
Bu konu ile ilgili Çukurova Üniversitesi’nin 1995 yılından bu yana ülkemizi temsilen üyesi olduğu, Uluslararası Enerji Ajansı Enerji Depolamasıyla Enerji Tasarrufu Teknoloji İşbirliği Programı kapsamında 12 Ekim 2015 tarihinde Annex-27 “Isıl Enerji Depolama Sistemlerinin Kuyularının Tasarım, Yapım ve İşletiminde Kalite Yönetimi” faaliyet başladı. Annex-27’nin hedefi toprak kaynaklı enerji depolama ve ısı pompası sistemlerinin doğru ve ekonomik olarak uygulanmasının önünü açacak, yaygın kullanılmasını sağlayacak faaliyetler yürütüyor.
Söz konusu sistemler ile ilgili gelişmelerin ve Annex-27 bilgi birikiminin ülkemiz uzmanları ile paylaşılması amacıyla, Annex-27 faaliyetlerine katılmak üzere konuyla ilgili tüm kişi ve kurumları bir araya getiren ulusal çalışma grubu şimdiye kadar 6 toplantı gerçekleştirdi. Elde edilen bilgi aktarımının sürdürülmesi ve uluslararası gelişmelerin izlenerek ülke yararına kullanılması önem taşıyor. 

Bu nedenle Türk Tesisat Mühendisleri Derneği çatısı altında benzer bir yaklaşımla yeni oluşturulan “Enerji Depolama ve Isı Pompası” (ED-IP) komitesinin Annex-27 ulusal çalışma grubuyla iş birliği yaparak, bu konulardaki gelişmelerin ülkemiz yararına sunulması ve gerekli konularda çalışma yapılması hedefleniyor. Prof. Dr. Halime Paksoy başkanlığında oluşturulan ED-IP komitesinin amacı Enerji Depolama ve Isı Pompası konusunda ülkemiz yararına yapılması gereken çalışmaları yürütmek ve fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerjinin kullanımının arttırılmasını sağlamak amacıyla enerji depolama teknolojilerinin bütünleşik araştırma, geliştirme, uygulama ve entegrasyonunu kolaylaştırmak.
Bu çerçevede Enerji Depolama Sistemlerinin Kuyularının Tasarım, Yapım ve İşletiminde Kalite Yönetimi’ne ek olarak IEA ECES TCP işbirliğindeki diğer çalışma konuları; “Yenilenebilir Enerji Entegrasyonu için Dağıtılmış Enerji Depolaması”, “Isıl Enerji Depolaması ile Etkin Maliyetli Enerji Yönetimi ve Enerji Depolama ile CO2 Azaltımı”, “Enerji Depolamasının NZEB ile Entegrasyonu: Optimizasyon ve Otomasyon”, “Isıl Enerji Depolama için Malzeme ve Bileşen Geliştirme”, “Enerji Depolamasıyla Esnek Sektör Eşleştirmeleri” başlıkları altında gruplandı.


 


İlginizi çekebilir...

10. Türkiye Enerji Zirvesi "Geleceği İnşa Etmek" Temasıyla Başladı

T.C Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayelerinde, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) destekleriyle düzenlenen 10.Türkiye Enerji Zirv...
8 Ekim 2019 Salı

Gesbey Ar-Ge Merkezi Açıldı

Rüzgar türbini kule üretimi alanında faaliyet gösteren Gesbey kendi sektöründe Türkiye'nin ilk Ar-Ge Merkezi'ni hayata geçirdi....
3 Ekim 2019 Perşembe

EYODER'den Elektrik Zamlarına İlişkin Açıklama

Elektriğe 1 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı. Buna göre, elektrik fiyatları konut, sanayi ve ticarethanelerde %14.90 zamlanacak....
2 Ekim 2019 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.