E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ARTEMİS ARITIM
ENERTEK

TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Açık Deniz Kesimi Tamamlandı

TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Açık Deniz Kesimi Tamamlandı

20 Kasım 2018 Salı / 08:40 | HABERLER96 kez okundu

TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin Karadeniz’deki açık deniz kesiminde Pioneering Spirit gemisi tarafından yürütülen boru döşeme işlemi bugün tamamlandı.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen törende boru hatlarının ikincisini oluşturan borulardan sonuncusunun kaynaklanması işlemi için talimat verdiler.

Rusya ve Türkiye'yi Karadeniz altından birbirine bağlayacak olan TürkAkım projesinin inşaatı artık son aşamasına giriyor. Çalışmalar öngörülen takvimden daha hızlı ilerliyor. Aralık ayında tamamlanması öngörülen boru döşeme işlemi, bugün itibarıyla tamamlanmış bulunuyor. Tüm çalışanların koordineli ve gayretli çabaları sonucu proje son derece hızlı ilerliyor. Boru hattı, 2019 yılının sonunda faaliyete girecek.

Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller, yaptığı açıklamada, “Proje gerek Türkiye’nin, gerekse Güney ve Güneydoğu Avrupa ülkelerinin enerji güvenliğini daha da pekiştirecek,” ifadesini kullandı.

Taşıma kapasitesi 15,75 milyar metreküp

TürkAkım, Rusya'dan başlayıp Karadeniz altından Türkiye'ye, oradan da Türkiye’nin Avrupa sınırına ilerleyen bir doğalgaz boru hattı projesi. TürkAkım’ı oluşturan iki paralel hattan ilki Türkiye’ye, ikincisi ise Güney ve Güneydoğu Avrupa ülkelerine doğalgaz sağlamak üzere tasarlandı. Her bir hattın yıllık taşıma kapasitesi 15,75 milyar metreküp. Boru hattının açık deniz kesimi, South Stream Transport BV şirketi tarafından inşa edildi.

Türkiye'de Kıyıköy yakınlarındaki doğalgaz alım terminalinin yapımı halen devam ediyor. Rusya'nın Anapa kentindeki kara tesisinin inşaatı tamamlanmış olup işletime alma çalışmaları 2018 yılında sona erecek.

 Allseas Group, sualtı boru hatlarının döşenmesi alanında önemli bir denizcilik şirketi. Şirket, tasarım, malzeme ve ekipman tedariki, inşaat ve işletime alma faaliyetleri de dâhil olmak üzere entegre proje uygulamaları gerçekleştiriyor. Allseas, TürkAkım Projesi deniz kesiminin her iki hattının yapımında yüklenici firma olarak çalışıyor.

Allseas şirketine ait, 477 metre uzunluk ve 124 metre genişlikteki Pioneering Spirit; deniz boru hatlarının döşenmesi, dev petrol ve doğalgaz platformlarının kurulması ve sökülmesi için tasarlanmış dünyanın en büyük inşaat gemisi konumunda.


 


İlginizi çekebilir...

Saint-Joseph Lisesi, Güneş'ten Elektrik Üretiyor

stanbul Saint-Joseph Lisesi, 2018 yılının yaz döneminde Güneş Enerjisi Santrali'ni hayata geçirdi. Lisenin marangozhanesinin çatısına konumlandır...
6 Şubat 2019 Çarşamba / 09:10

ZES Elektrikli Şarj İstasyonları Yayılıyor

Türkiye'de hayata geçirdiği elektrikli şarj istasyonlarıyla tasarruflu, sıfır emisyonlu ve sessiz elektrikli araçların yaygınlaşmasına katkıda bul...
30 Ocak 2019 Çarşamba / 11:55

İzmir Enerji Zirvesi'19, 23-24 Şubat Tarihlerinde Düzenlenecek

1991 yılından beri Ege Üniversitesi'nde faaliyetlerine devam eden, insanlık için gelişmiş teknoloji mottosuyla Ege Üniversitesi'nde değer üret...
28 Ocak 2019 Pazartesi / 13:06


©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.