E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Enerji Verimliliği Faaliyetlerinde Ölçüm Dünyası

Enerji Verimliliği Faaliyetlerinde Ölçüm Dünyası

4 Mayıs 2018 Cuma / 09:38 | KONUK YAZAR
141. Sayı (Nisan 2018)
57 kez okundu

Özgür Küçükhüseyin 

Testo Satış Koordinatörü

Enerji maliyetlerinin her gün biraz daha fazla artıyor olması, bugüne kadar gerçekleştirilen projelerin de etkisiyle ısı yalıtımı yaptırmanın avantajının anlaşılıyor olması ve yalıtımın yasal olarak da zorunlu olmaya başlaması gibi sebeplerle yalıtım bilinci hızla yayılıyor. Yalıtım bilincinin hızla yayılmasının yanı sıra yalıtım işleminin etkinliğinin ölçülmesi için de aynı oranda bir bilince sahip olmamız gerekiyor. Termal kameralar, tam da bu noktada, özellikle yalıtım öncesi ve sonrası farkların ortaya koyulması anlamında en hızlı ve en etkin cihazlar olarak karşımıza çıkıyor.

Sorun


Yalıtım yapılmamış ya da yetersiz yalıtım yapılmış binalarda genel olarak ısınma problemleri ya da bu probleme bağlı olarak artırılan kullanımın getirdiği ısınma maliyetleri yüzünden sıkıntılar yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra binaların özellikle iç yüzeylerindeki nemlenme ve küf riski, çözüm getirilmesi gereken bir diğer konu haline gelmektedir.

Yalıtım öncesi ve sonrası durumun doğru irdelenmemiş olması da yapılan yalıtım işinin etkinliğinin ölçülmesi anlamında sorunlar doğurmaktadır. Herhangi bir ölçüm raporu alamayan müşteriniz de aldığı ya da alacağı hizmetin kalitesini ölçebilecek bir bilgiye sahip olamayacaktır. Böyle bir durumda ise vereceğiniz hizmetin müşterinize ne oranda fayda sağlayacağını ortaya koyamayacak ve belki de ikna şansınız ciddi oranda düşecektir.

Çözüm
Binaların iç ve dış yüzeylerindeki kusurlu ve zayıf noktaların tespitinde termografinin önemi artık kanıtlanmıştır. Bina termografisinde, binaların ısıtma ve soğutma sistemlerindeki enerji kayıplarının hızlı ve etkin analizi için infrared teknolojisi çok idealdir.

Bu noktada, termal kameralarda, en önemli hususları sıralayacak olursak;
• Çözünürlük – normal fotograf makinalarında olduğu gibi, optik çözünürlük ne kadar yğksek olurs, o kadar fazla detaı yakalama ihtimaliniz vardır.
• NETD (noise equivalent temperature difference) , yalın ifade ile termal duyarlılık: En az optik çözünürlük kadar kritik ve önemlidir. Termal uyarlılık, termal kameranın tek bir pikseli farklı renkte veya renk tonunda boyaması için gereken minimum sıcaklık farkını işaret eden, teknik bir performans tanımıdır. Sıfıra ne kadar yakın olursa o kadar iyidir ve genellike [mK] veya [°C] birimlerinde ifade edilir. Termal duyarlığı düşük olan termal kamera, aynı optik çözünürlüğe sahip, ancak daha yüksek bir termal duyarlılık değerine sahip başka bir termal kameraya göre, daha kestin, kontrastı yüksek, bu sayede, detayların daha rahat fark edilmesini sağlayabilecek görüntüler sunar. Konuyla ilgili aşağıdaki 2 görüntüyü incelemenizi rica ediyorumÖzellikle, bina izolasyonu denetimlerinde, karşılaştırılabilir görüntüler almak çok önelidir. Görüntüsü alınacak yapının önceden iklimlendirilmiş, iklimlendirme sisteminin en az 1 gün boyunca çalıştırılmış olması, gereklidir.

Diğer önemli bir husus ise, bina iklimlendirme dinamiği rejime girmiş olan bir yapıda, karşılaştırılabilir görüntüler elde edilmesi için, ölçeğin doğru belirlenme çok önemlidir. Aksi taktirde, kullanıcı-bazlı yorum farklılıklarının sebep ortaya çıkması muhtemeldir.

Genel geçer olarak, termal kameraların tamamında, temelde, 2 tip ölçeklendirme opsiyonu vardır:
1. Otomatik ölçeklendirme: Kullanıcının seçtiği, ölçüm aralığına bağlı olarak (bazı marka ve modellerde), cihaz, görüntü kadrajı içine giren tüm sıcaklıkları, en yüksek ve en düşük sıcaklık değerlerine göre, seçilmiş renk paletinin renklandırme aralığı dahilinde, resmi otomatik olarak renklendirir. Bu ölçek tipi, “otomatik” olması sebebi ile tercih edilebilir. Ne var ki, bina kabuk denetimlerinde, kadrajın içine gökyüzü gibi, ekstrem sıcaklık değerlerini barındıran noktalar girebilir ve bu durumda, ısı köprülerinin görünmesi zorlaşabilir veya çok net olmayan görüntüler elde edilebilir.

2. Manuel ölçeklendirme: Otomatik ölçeklendirmeden tek farkı, kullanıcı, bu fonksiyonu seçtiğinde, seçilmiş renk paletindeki üst ve alt sıcaklık değerlerini kendisi serbstçe belirleyebilir. Bu durumda, da kullanıcının doğru sıcaklık aralığını belirlemiş olması görüntü kalitesini doğrudan etkileyebilmektedir.
3. Diğer taraftan, karşılaştırılabilir ölçek ayarlaması için bina içi ortam sıcaklığı ve dış ortam sıcaklığı değerleri dikkate alınarak, manuel ölçeklendirme modunda, görüntü alınması tavsiye edilmektedir. Ölçeklendirmede, üst ve alt sıcaklık değerleri için bina içi ortam sıcaklığı ve dış ortam sıcaklığı değerlerinin ~7°C üzerinde sıcaklıkların girilmesi tavsiye edilmektedir. Bu konuda, yardımcı fonksiyonları olan termal kameralar, kullanıcıya önemli oranda yönlendirici şekilde destek verebilmekte ve raporlama esnasında bu bilgilerin otomatik olarak not edilmesini sağlamkatadırlar.

Bina izolasyon denetimlerinde, kritik olan bir başka husus ise, yansıyayan enerjinin görüntü üzerinde düzeltilmesini sağlyan “yansıyan sıcaklık düzeltme” (reflected temperature compensation) özelliğidir. Bu sayede, örneğin görüntü yüzeyine, olumsuz etki edebilecek ve yanlış yorumlara sebep olabilecek ısı kaynaklarını, sıcaklık etkisi düzeltiril. Örneğin bina dış kabuk çekimi esnasında, binanın yanında, binaya dönük, bir aydınlatma projektör var ise, projektörün, yaydığı ısı enerjisi, bina kabuğu üzerinde ısınmaya sebep olacak ve bu da görüntüyü bozacaktır. Genel geçer yaklaşımlarda, “yansıyan sıcaklık düzeltmesi” için 2 yöntem vardır.
1. Kolay yöntem: Ortam sıcaklığı değeri girilir. Bu yöntem kolaydır, ancak yanılmaları ve yanlış yorumlar yapılması olasılığı çok yüksektir.
2. Zor yöntem: Görüntü üzerinde girişime sebep olması muttemel yüzeye, alüminyum folyo yapışırılı, sonra bu yüzeyin sıcaklığı okunur ve okunan sıcaklık değeri termal kameradaki, “yansıyan sıcaklık düzeltme” değerine girilir.

Bu 2 çözümün kendi içinde avantaj ve dezavantajları vardır. Günümüzde, bu konuda, etiket yapıştırma yöntemi ile, doğrudan destek verebilen termal kamera modelleri piyasaya girmiş bulunmaktadır.

Bunun dışında, bina izolasyon denetimi faaliyetlerinde, özellikle yansıyan sıcaklık kaynaklı etkiyi en aza indirmek için, dış çekimlerin, güneş battıkltan sonra, mümkünse gece yapılması gereklidir. Zira, bildiğiniz üzere, en büyük ısı kaynağı güneştir ve güneşin ısıtma etkisinin, bina izalosyonu denetimlerinde, görüntü kalitesini olumsuz yönde etkileyeceği kesindir.

Uzun lafın kısası; “At sahibine göre kişner…”.


 


İlginizi çekebilir...

Küçük Solar Çatı Pazarını Bekleyen Tehlike

Güneş enerji santrallerinde sıra artık endüstriyel çatılara geldi. 2019 yılı ilk aylarında beklenen aylık mahsuplaşma (Yatırımın geri dönüş süresini k...
25 Ocak 2019 Cuma / 10:52

İstanbul Karbon Zirvesi

Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkanı...
5 Haziran 2018 Salı / 16:55

Arıtma Çamurlarının Yakılması Ve Çamurdan Elektrik Enerjisi Üretimine Genel Bakış

Atıksu arıtma proseslerinden çıkan arıtma çamurlarının güvenli ve faydalı bir şekilde bertaraf edilmesi, çevre sektörünün en önemli konularından birid...
19 Mart 2018 Pazartesi / 10:13

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.