E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
IBC SOLAR
DANISH WIND POWER ACADEMY
İPRAGAZ

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen: 'Enerji ve Çevre Teknoloji Yatırımları Ekonomide Lokomotif Bir Güçtür'

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen: 'Enerji ve Çevre Teknoloji Yatırımları Ekonomide Lokomotif Bir Güçtür'

5 Haziran 2018 Salı / 16:44 | SÖYLEŞİ
142. Sayı (Mayıs-Haziran 2018)
215 kez okundu

Erzurum’da enerji ve teknolojik yatırımlarla Doğu’da önemli çalışmalara imza atan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile keyifli bir röportaj yaptık. Dergimize önemli açıklamalarda bulunan Mehmet Sekmen, yenilenebilir enerji, kodlama ve yazılım konusunda bölgede çığır açan projelere imza attıklarını belirtti.

ENERJİ KONUSUNDA TÜRKİYE ÖNEMLİ MESAFELER KAT ETTİ. BU KONUDAKİ DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Dünyadaki nüfus artışı, sanayileşme ve şehirleşme ile birlikte artan küresel ticaret ve üretim imkânları enerji ve doğal kaynaklara olan talebi her yıl daha fazla artırmaktadır. Gelişmekte olan diğer ekonomiler gibi ülkemiz de artan enerji ihtiyacı ile karşı karşıyadır. Tarihteki İpek Yolu’na benzer bir şekilde üretim merkezinin Doğu’ya doğru kaymakta olduğu yeni dünya düzeninde ülkemiz, içinde bulunulan coğrafyanın kadim geçmişinden alınan ilhamla, önemli bir kavşak noktası olarak, şeffaf, dinamik ve sürdürülebilir enerji politikası ile bölgesinde bir güç olarak pozisyonunu ilerletmektedir.

ENERJİ TALEPLERİ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Güven ve istikrarla büyüyen Türkiye’de devam eden yüksek performanslı ekonomik büyüme, beraberinde enerji tüketiminin de hızla artmasına neden olmuştur. Ülkemizin enerji talebini karşılamak için doğal kaynaklarımızı rasyonel bir şekilde kullanmaya, mevcut teknolojilerin verimliliğini artırırken yeni teknolojilerle enerji üretimini çeşitlendirmeye ve alternatif enerji kaynaklarını değerlendirmeye de büyük bir önem verilmektedir. Günümüzde, dünya petrol ve doğalgaz arzında önemli bir avantaja sahip olan Orta Doğu ve Orta Asya-Hazar ülkeleri bu konumlarını daha uzun yıllar koruyacaklardır. Petrol ve doğalgaz üreticileri için stratejik bir öneme sahip olan Türkiye, bölgesinde en önemli enerji pazarına sahip bir ülkedir. Bu nedenle, petrol ve doğalgaz ithalatında kaynak çeşitliliğinin, arz güvenliği ve sürekliliğinin sağlanması ile enerji taşıma projelerinin geliştirilmesi Türkiye için çok büyük önem taşımaktadır.

GÖREVE GELİR GELMEZ TEKNOLOJİ VE KODLAMA KONUSUNDA ÖNEMLİ YATIRIMLARI HAYATA GEÇİRDİNİZ. ENERJİ A.Ş. SADECE ERZURUM BAZINDA DEĞİL BÖLGESEL ÖLÇEKTE PARMAKLA GÖSTERİLEN EN BAŞARILI KAMU İKTİSADİ TEŞEBBÜSLER İÇERİSİNDE ANILIYOR. NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Erzurum Enerji Anonim Şirketi, Erzurum Büyükşehir Belediyesi iştirak firması olarak şehrimizin ve belediyemizin enerji konusundaki yatırım ve faaliyetlerini yönlendirmek, şehrimizde bu konudaki potansiyelleri ortaya çıkarmak gibi ana faaliyetlerinin yanı sıra bölge ve ülke ekonomisine katkıda bulunacak üretim ve hizmetlerin araştırılması, geliştirmesi, uygulanması konusunda faaliyet göstermektedir. Ticari amaçlı faaliyetlerin yanında seçici yüzey imalatı, sıcak sulu termal güneş kolektörleri imalatı, çatı kar buz eritme sistemleri gibi üretime dayalı projeleri tek tek uygulamaya koyduk. Erzurum’da yer alan 1.100 adet köy içme suyu depolarının güneş enerjisi panelleri ile otomatik klorlama sistem kurulumu, 11.000 m² çim saha alttan ısıtma kar eritme sistem kurulumu, yaklaşık 40 adet şantiye binamıza güneş enerjili sıcak su temini sisteminin kurulumu gibi saha da uygulamaya dayanan montaj çalışmalarını bizatihi gerçekleştirerek, tabiri yerindeyse kendi enerjimizi, yenilebilir ve kullanılabilir enerjimizi bizatihi kendimiz ürettik.

2018 YILINDA ÜRÜN GAMINIZA EKLEMEYİ PLANLADIĞINIZ YENİ ÜRÜN ÇALIŞMALARINIZ VAR MI?

İlimizde ve ülkemizde yaygın olmayan biogaz konusunda tesisler kurmayı, kuracaklara danışmanlık hizmeti vermeyi planlıyoruz. İlimizdeki büyükbaş hayvancılık potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda bu konunun da büyük bir ihtiyaca cevap vereceğini düşünmekteyiz. 

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ PROJESİ KONUSUNDA DEĞERLENDİRMENİZ NEDİR?

Erzurum ili Yakutiye ve Aziziye ilçelerinde toplam 4.9 MW kurulu gücü olan 6 adet saha Güneş Enerji Santrali (GES) yapılması planlanmaktadır. Projeyle ilgili fizibilite çalışmalarımız sürüyor. 

ROBOTİK KODLAMA PROJENİZ VAR. GELECEĞİN DÂHİLERİ BU PROJE SAYESİNDE KEŞFEDİLECEK. PROJENİN DETAYLARINDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Evet Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak, ülke genelindeki teknolojik gelişmelere yeni bir vizyon kazandıracak projemize start verdik. Kodlama ve robotik eğitim konusunda genç dâhilerin keşfedilmesini sağlayacak olan Robotik Kodlama Proje Yarışması’nın protokolü Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalandı. Belediyemizin kamu iktisadi teşebbüslerinden biri olan Enerji A.Ş. tarafından hazırlanan bu projeyle ortaokul öğrencileri arasında yeni yetenekleri ve genç dâhileri keşfedeceğiz. Kodlama ve robotik eğitim konusunda yeni bir çığır açacak olan projemiz 3 etaptan oluşuyor. 10-14 yaş arası çocukları kapsayan yarışmada, tematik, bilimsel ve süreç odaklı çalışan ve üretebilen bir gençlik amaçlıyoruz. Çağın en önemli teknolojik gelişmelerinden birisi olan kodlama konusunda Erzurumlu gençlerimizi eğiterek bu alandaki eksikliği de gidermiş olacağız. Proje kapsamında ilk olarak öğretmenlerimize kodlama ve robotik eğitim verildi. Çocuklarımızı keşfedecek olan öğretmenlerimizi kodlamayla tanıştırdık. Ortaokullar arası düzenlenecek olan Robotik Kodlama ve Proje Yarışması’nın startı öğretmen koçlarıyla bu şekilde başlamış oldu. Hedefimiz ulusal ve uluslararası düzeyde yapılan robotik kodlama yarışmasının yerel ve kamu imkânlarıyla hayata geçirerek ülkemizin bilim hayatına katkıda bulunmaktır. Bu sosyal sorumluluk projesi kapsamında seçilecek öğrencileri kodlama ve robotik eğitimle tanıştırarak dahi çocuklarımızı keşfedip, öğrenciler arasında proje bazlı ve sorun çözme odaklı eğitim bilinci oluşturacağız.


 

İlginizi çekebilir...

JESDER Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Şentürk: 'JES Teşvikleri Devam Etmeli'

JES teşviklerin devamı ve artması halinde jeotermal kaynaklardan yararlanma kapasitesinin artacağını ve ülke potansiyeli olan 4000 MWe kapasiteye varı...
5 Haziran 2018 Salı / 14:31

"Bölgesel Isıtma ile Yüzde 50 Tasarruf Sağlanabilir"

Ülkemizde ilk bölgesel ısıtma sistemi Cumhuriyetin kuruluş yıllarında kurulan şeker fabrikalarında başladığını dile getiren TÜRKOTED Yönetim Kurulu Ba...
4 Mayıs 2018 Cuma / 11:04

'Arıtma Çamuru Bir Enerji Kaynağı Olarak Kullanılmalı'

Evsel ve endüstriyel arıtma çamurlarının Türkiye'nin en önemli çevre problemlerinden biri olduğunu vurgulayan INEVA Çevre Teknolojileri A.Ş. Genel...
4 Mayıs 2018 Cuma / 10:29