E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

'Solar Kiremit ile Çatılarda Devrim Yapacağız'

'Solar Kiremit ile Çatılarda Devrim Yapacağız'

19 Temmuz 2018 Perşembe | SÖYLEŞİ
143. Sayı (Temmuz-Ağustos 2018)
687 kez okundu

Uzun yıllar çatı sektöründe faaliyet gösteren ve EDS Solar ile Türkiye’de enerji sektörüne adım atan Gül Çatı Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Temiz dergimizin sorularını yanıtladı. Çatı sektöründeki uzun yıllara dayanan deneyimlerini enerji sektörü ile birleştireceklerini dile getiren Temiz, Solar Kiremit ile Türkiye’deki çatılarda devrim yapacaklarını belirtti.

ÖNCELİKLE KENDİNİZDEN VE FİRMANIZDAN KISACA BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

38 yıldır çatı sektöründe faaliyet gösteren bir firmayız. Bu süre zarfından çok sayıda inşaat projelerinde çatı kaplama uygulamalarını gerçekleştirdik. Aile şirketiyiz ve içinde bulunduğumuz sektörde kurulduğumuz günden bu yana yaşanan değişimlere her zaman ayak uydurduk, araştırdık ve teknolojik gelişmeleri her zaman yakından takip ettik. Bu süreç doğrultusunda yapmış olduğumuz araştırmalar sonucu çatı üzeri GES sitemlerini inceledik. Türkiye’de milyonlarca çatı bulunuyor ve bu çatıların elektrik üretimi konusunda oldukça faydalı olacağını düşündük.
Bu fikir doğrultusunda yoğun çalışmalar gerçekleştirdik ve bu çalışmalar bizi İsviçre markası olan EDS Solar’a götürdü.  Yaptığımız görüşmeler sonrasında firmanın da Türkiye’ye giriş yapma isteğini olduğunu gördük. Yapmış olduğun görüşmeler sonrasında Türkiye, Türki Cumhuriyetleri, Irak, Kuzey Kıbrıs ve Arap Emirlikleri’ni de kapsayan geniş bir yelpazede distribütörlük anlaşması yaptık. Böyle güzel bir ürünü de ülkemize kazandırdığımız için de mutluyuz. Bu ürünle birlikte ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlayacağımızı düşünüyorum. Bu ürünle ilgili çok büyük hedeflerimiz buluyor. Ürün diğer panellere göre çok farklı özellikleri bulunuyor. Ürün kil kiremitten üretilmiş ve üzerinde monokristal silikon panel yerleştirilmiş bir ürün ve diğer panellere göre yüzde 25 oranında daha fazla elektrik üreten bir sistem. Üretim verimliliğinin dışında sağlamlık açısından da oldukça başarılı bir ürün.

ÜRÜNÜNÜZÜN FİYATI HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ? DİĞER PANELLERE GÖRE ARASINDAKİ FİYAT FARKI NEDİR?

Proje bazlı çalışan bir firma olarak projenin yapısını ve evin yıllık fatura giderini değerlendirdikten sonra bir fiyat oluşturuyoruz. Ancak normal panellere göre fiyatı biraz daha yüksek seviyede. Ürünümüzün diğer solar panellere göre çok fazla avantajı bulunuyor bunlardan ilki daha verimli olması. Yüzde 25 oranında daha fazla üretim sağlıyoruz, aynı zamanda estetik açıdan da oldukça güzel. Bu özelliklerinin dışında ürünümüz sağlamlık açısında da avantajlı durumda. Gerekli tüm testlerden başarıyla geçti. Kurulum sonrasında tüm bakım ve onarım işlemleri de firmamız tarafından gerçekleştirilecek. Bu konuya yönelik de bir teknik ekibimiz bulunuyor.

TÜRKİYE’DEKİ HEDEFLERİNİZ HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?


Türkiye piyasasında çok büyük hedeflerimiz bulunuyor. Ülkemizde kiremittin olduğu her çatıda ürünümüzü götürerek ülke ekonomisine katkıda bulunmak istiyoruz. Herkesin kendi elektriğini üretebilecek bir imkana sahip olmasını ve öz tüketimin yaygınlaşmasına katkı sunmayı hedefliyoruz. Türkiye’de 2018 yılı sonuna kadar 5 bin metre karelik solar kiremittin kurulumunu gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.


İSVİÇRE MARKALI ÜRÜNÜN NE KADAR SÜREDIR ÜRETIMI GERÇEKLEŞIYOR?

Yaklaşık olarak sekiz yıldır ürünün üretimi gerçekleşiyor. Bu alandaki çalışmalarımıza başladığımız zaman üretim noktalarını ve ürünün kurulumunun gerçekleştirildiği çatılarda inceleme imkanımız oldu. Yapılan uygulamalarda dikkatimizi çeken bir konu şu oldu, insanlar çatılarından ihtiyaç duydukları elektrik üretimi kapasitesi kadar kiremit kurulumunu gerçekleştirebiliyor ve çatının geri kalan kısmında görsel açıda farklılık yaratabilecek bir durum oluşmuyor. Türkiye’de de aynı şekilde bir yol hartası izlemeyi düşünüyoruz. Çatının tamamı kiremitle kaplansa dahi modüller ihtiyaç duyulan alan kadar kurulacak ve müşterilerin ihtiyaçlarına tam olarak cevap verebilecek bir nitelikte olacak.


TÜRKİYE DIŞINDA HEDEF PAZAR OLARAK BELİRLEMİŞ OLDUĞUNUZ ÜLKELERDE NASIL BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORSUNUZ? BU ÜLKELERDE ÇATI KURULUMLARIYLA İLGİLİ MEVZUATLAR HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

Farklı ülkelerde farkı düzenlemeler olabiliyor ve bu düzenlemelere göre stratejilerimizi oluşturacağız. Bu çalışmalar doğrultusunda satış planımızı oluşturacağız. Daha önce belirtmiş olduğum ülkelerde bayiliklerimiz ile çalışmalarımızı yürüteceğiz ve satış planlarımızı iş ortaklarımızın desteğiyle yürüteceğiz.

UZUN YILLARDIR ÇATI SEKTÖRÜNDE FAALİETLERINİZ BULUNUYOR. BU TECRÜBENİZİN YENİ ÜRÜNÜNÜZE NE ŞEKİLDE YANSIYACAĞINI DÜŞÜNMEKTESİNİZ?

Çok uzun yılladır çatı kurulum alanında faaliyet gösteren bir firma olmamız nedeniyle bu ürünün kurulum ve uygulaması bizim için çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebilecek. Önemli hedeflerimizden bir tanesi de mevcut olan çatıların solar kiremit ile dönüşümünü sağlamak olacak. Bunun dışında yeni kurulacak olan çatılar da bizim için önemli bir alan. Çatı konusundan çok fazla projeye imza atan bir firmayız bu tecrübemizi solar çatı ile birleştiriyor olmak bizim için büyük bir avantaj. Bu ürünle Türkiye’deki çatılarda devrim yapmayı düşünüyoruz.

YAKIN ZAMANDA ÜRÜNÜNÜZÜN TANITIMINI GERÇEKLEŞTİRDİNİZ? SEKTÖR TEMSİLCİLERİ TARAFINDAN NE GİBİ GERİ DÖNÜŞLER ALDINIZ?

Ürün lansmanını gerçekleştirmemizin ardından çok sayıda iletişime geçmek isteyen kişi oldu. Çok büyük bir ilgi ile karşılaştık. Bu şekilde bir ilginin olması bizi çok fazla mutlu etti çünkü enerji sektöründe yeni adım atmış bir firmayız ve bu ilginin olması bize ayrı bir motivasyon sağlıyor. Daha önce iletişimde olduğumuz birçok firmadan ürünün kurulumuyla ilgili görüşmelere başladık. Yakın zamanda projelerimiz olacak ve bu projelerin duyurusunu gerçekleştireceğiz.

KONUT ÇATILARI DIŞINDA ENDÜSTRİYEL ÇATILAR DA ÖZ TÜKETİM AÇISINDAN ÖNEM ARZ EDİYOR. BU ALANA YÖNELİK ÜRÜNLERİNİZ BULUNUYOR MU?

Endüstriyel çatılara yönelik de Fit 45 isimli ayrı bir ürünümüz de bulunuyor. Bu alana yönelik çalışmalarımızı bu ürünümüzle yürüteceğiz. Bu ürünümüzün de tanıtımını ilerleyen dönemde gerçekleştireceğiz.


 


İlginizi çekebilir...

"Atıksu Atık Değil Önemli Bir Kaynaktır"

Türkiye'de yılda 5 milyar ton atıksuyun deşarj edildiğini ve bu miktarın 3 Sapanca Gölü'ne eşit seviyede olduğunu ifade eden Artemis Arıtım Ku...
26 Eylül 2019 Perşembe

"Güneş Yatırımları için Uygun Finansman Koşulları Oluşturulmalı"

Lisanssız Elektrik Yönetmeliği'nde yapılan değişlikler sonrasında elektrik üretimi konusunda yeni bir sayfanın açılmış olduğunu söyleyen GENSED Ge...
19 Temmuz 2019 Cuma

Schmid Pekintaş Enerji CEO'su Özhan Olcay: "Büyük Bir Potansiyele Sahibiz"

Schmid Pekintaş Enerji CEO'su Özhan Olcay, Türkiye'de çatıların güneş enerjisi üretimi açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurguluy...
19 Temmuz 2019 Cuma

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.