E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Celal Tuğcu: 'Enerji Sektörüne Yönelik Yatırımlarımızı Sürdüreceğiz'

Celal Tuğcu: 'Enerji Sektörüne Yönelik Yatırımlarımızı Sürdüreceğiz'

25 Mart 2019 Pazartesi | SÖYLEŞİ
148. Sayı (Mart 2019)
1.686 kez okundu

Exergy Turkey Türbin Enerji Teknolojileri Genel Müdürü Celal Tuğcu ile Nidec işbirliğiyle gerçekleştirilen “Türk Malı” sertifikalı jeneratörleri hakkında konuştuk. Türk enerji piyasasında yüksek seviyede talepler olduğunu ifade eden Tuğcu, ekonomide yaşanan sıkıntıların geride kalmasının ardından, pazarın yeniden gerçek gücü ve hareketliliğine kavuşacağını söylüyor.

ÖNCELİKLE FİRMANIZIN FAALİYET ALANLARINDAN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

EXERGY, radyal diş çikişli türbin teknolojisiyle organik rankin çevrimi (ORC) türbinlerinin geliştiricisi ve üreticisidir. Enerji sektöründeki piyasa ihtiyaçlarına yönelik yeni çözümleri şekillendirmek ve 20 yılı aşkın tecrübesiyle yenilenebilir enerji kaynaklarından (jeotermal, biyokütle, güneş) ve endüstriyel proseslerden, gaz türbinlerinden ve motorlardan açığa çıkan atık ısı kaynaklarından elektrik üretimi için Organik Rankine Çevrimi (ORC) sistemlerini tasarlıyor ve üretiyoruz.

“TÜRK MALI” SERTİFIKALI JENERATÖR İÇİN NIDEC İLE YAPMIŞ OLDUĞUNUZ ÇALIŞMALAR KONUSUNDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?
Türk Malı jeneratör sertifikası geliştirme ve üretme süreci çok zorlayıcıydı ve EXERGY ile Nidec’ın yakın işbirliğini gerektirdi. Son iki yıl içerisinde teknik yetenek ve deneyimlerimizi birleştirerek, yerli üretim jeneratörün “Türk Malı” sertifikası alabilmesi için gerekli olan zorlu prosedürleri karşılamayı başardık. Süreç içerisinde tüm üretim aşamalarının her bir adımı büyük bir titizlikle atıldı ve pek çok farklı tedarikçi bu süreçlere dahil edildi. Tüm süreç boyunca ulusal ve uluslararası kalite kontrol standartlarına uymak adına, akredite üçüncü parti danışman şirketlerden denetmenlik ve kılavuzluk hizmeti alındı. Projede EXERGY, Nidec ve proje ortaklarından 50’ye yakın kişi görev aldı.

ENERJİ SANTRALLERİ, BU PROJEYLE KARLILIKLARINI NASIL ARTIRIYORLAR?
Bunu iki yönlü olarak açıklamak mümkün. Enerji santrali bileşenlerinden türbin, jeneratör ve diğer parçaların Türk Malı sertifikasına sahip olması, müşterilerimize ilave yüzde 20’lik gelir
sağlıyor. Türk Malı jeneratör, sağlanan bu toplam ilave gelirin üçte birini temsil ediyor. Daha net ifade etmek gerekirse müşterilerimiz, 105 USD/MWh’lik mevcut baz tarifenin üzerine, bir yandan Türk Malı Exergy türbini ve bileşenleri sayesinde 13 USD/MWh’lik ek teşvik alırken, bir yandan da Türk Malı sertifikasına sahip jeneratör sayesinde ilaveten 7 USD/MWh’lik bir teşvikten yararlanılıyorlar.

Daha genel bir açıdan bakıldığında, yerli üretim geçekleştirilmesi, projeye dışarıdan destek veren taraflar olan Türk üretim sanayiinin büyümesini teşvik etmesinin yanı sıra ileri seviyede teknik bilgi birikimi ve deneyimi de kazandırdığını belirtmek gerekiyor. Başta türbin ve devamında jeneratör olmak üzere yerli malı sertifikası alınması sürecinde, EXERGY ciddi miktarda yatırımlar gerçekleştirdi. Türk üretim sanayisine hareketlilik getiren yerel çalışmalarla, yaklaşık 20 milyon Dolarlık bir katma değer sağladığımızı söyleyebiliriz.

ŞİRKETİNİZİN PLANLARI VE HEDEFLERI HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ? TÜRKİYE’NİN MEVCUT EKONOMİK DURUMU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
2014 yılından bu yana EXERGY, Türk enerji pazarını başlıca yurtdışı pazarı olarak konumlandırdığından, buraya yoğun emek ve finansal kaynak ayırdı. Bu nedenle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yerel müşterilerimize en iyi teklif ve satış sonrası hizmetleri sunmaya devam edeceğiz. Bunun da ötesinde, Türk enerji piyasası doymuş değil ve hala yüksek seviyede talepler olduğunu söyleyebiliriz. İnanıyoruz ki ekonomik sıkıntılar geride kalır kalmaz, pazar yeniden gerçek gücü ve hareketliliğine kavuşacaktır. Türkiye ekonomisi sağlam temel üzerine inşa edilmiştir ve güncel makroekonomik senaryo bugün için olumsuz görünse de, bunun geçici bir durum olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden EXERGY olarak, ülkedeki enerji sektörüne yatırım yapmayı sürdüreceğiz.

AR-GE PROJELERİNİZ İLE İLGİLİ BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ? YENİ PROJELER YOLDA MI?
Araştırma ve geliştirme, her daim şirketimizin DNA’sı olmuştur ve bunun en güzel kanıtı da, bugüne kadar kazandığımız ödüller ve pazardaki algımızdır. Bunun ötesinde EXERGY bugün 20’den fazla ülkede onaylanmış ve onaylanmak üzere olan 30’dan fazla patentin sahibi. Ar-Ge departmanındaki arkadaşlarımız ORC sektöründeki çalışmalarını farklı yönlerde aralıksız sürdürmeye devam ediyorlar. Hedefimiz, enerji santrallerinin performans ve verimini artıracak daha da gelişmiş enerji santrali tasarımı ve yapısını ortaya çıkartmak. Günümüzde enerji santrali piyasasında en fazla sayıda farklı organik akışkanlarla çalışmayı başarabilmiş tek ORC şirketiyiz ve Ar-Ge departmanımız, ORC çevrimi teknolojimizi daha da ileriye taşımak üzere, son bilimsel gelişmeleri çok yakından takip edip, bu gelişmelere aynı hızda cevap verebilecek yetkinliğe sahip.

MÜŞTERİLERİNİZDEN NE GİBİ GERİ DÖNÜŞLER ALIYOR MUSUNUZ?
Müşterilerimizden aldığımız geri dönüşler çok olumlu. En çok gurur duyduğumuz özelliğimiz, geleneksel enerji santrali üreticilerinden farklı olarak, müşterilerimize belli kalıplara sığdırılmış aynı türden ürünler sunmuyoruz ve bu nedenle web sitemize girdiğinizde standart bir ürün kataloğuna rastlamanız mümkün değil. Her enerji santrali projesini, mevcut teknik şartlar ve müşterimizin beklentilerine göre terzi usulü hazırlıyoruz. Bu nedenle müşterilerimizle ilişkimiz, bir proje ortağı şeklinde. Onlarla birlikte mevcut kaynaktan en yüksek verimi almak üzere özel çaba sarf ediyoruz. Ayrıca santrallerin çalışır halde tutulması ve bakımlarının yapılması konusunda verdiğimiz hızlı ve aralıksız destek de iyi sonuç veriyor.

Müşterilerimiz için kurmuş olduğumuz enerji santrallerinin emre amade olma oranları genel ortalamada yüzde 99.7 seviyesindeyken, bazı santrallerimizde bu oran 99.98’lere kadar ulaşıyor. Müşterilerimiz, üst seviyedeki deneyim ve bilgi birikimimizin yanı sıra teknolojimizin güvenilirliğinin farkındalar. Ayrıca enerji santralinin tasarımından bakımınakadar olan tüm süreçteki aralıksız süren emeğimizi takdir ediyorlar. Böylesi geri dönüşlerden gurur duyuyoruz ve uzun yıllardır birlikte çalıştığımız müşterilerimizin yeni projelerinde de bizleri tercih etmeleri, başarımızın en büyük kanıtı.


 


İlginizi çekebilir...

Schmid Pekintaş Enerji CEO'su Özhan Olcay: "Büyük Bir Potansiyele Sahibiz"

Schmid Pekintaş Enerji CEO'su Özhan Olcay, Türkiye'de çatıların güneş enerjisi üretimi açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurguluy...
19 Temmuz 2019 Cuma

"Arıtma Tesislerinde Dijital Devrim Yaşanacak"

Endüstriyel arıtma tesislerde dijitalleşme ve Endüstri 4.0 konusunda yaşanan gelişmeleri değerlendiren Artemis Arıtım Kurucu Ortağı Yüksek Çevre Mühen...
23 Mayıs 2019 Perşembe

"Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Daha Çok Yatırım Yapmalıyız"

Biyogaz, doğalgaz, singaz, çöp gazı ve diğer spesifik gazlarla çalışan yüksek verimli gaz motorları ile enerji sektöründe faaliyet yürüten Alternatif ...
23 Mayıs 2019 Perşembe

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.