E-Dergi Oku 
TEKSAN

Vatandaşların Enerji Piyasasında Aktif Rol Almasını Nasıl Sağlayabiliriz?

Vatandaşların Enerji Piyasasında Aktif Rol Almasını Nasıl Sağlayabiliriz?

19 Nisan 2019 | DOSYA
149. Sayı (Nisan 2019)
949 kez okundu


ETIP SNET (Avrupa Birliği Destekli Enerji Geçişinde Akıllı Ağlar için Avrupa Teknoloji ve Yenilik Platformu)

LEAFS projesi, enerji piyasası ve şebeke operatörleri ile etkileşime girmenin yeni yollarını geliştirerek vatandaşları Avrupa'nın enerji geçişine daha fazla dahil etmeyi hedeflemektedir.
Yakın gelecekte, tüketicilerin kendi enerji gereksinimlerine ilişkin davranışlarının değişmesi beklenmektedir. Enerji kullanıcıları artık sadece basit birer elektrik, gaz ya da ısı tüketicileri olmayacak; onların yerine “Üreten tüketiciler”1den oluşan bir toplum yapısı meydana gelecektir. Örneğin evlerine ve çevrelerine fotovoltaik paneller (yani güneş panelleri) kuran, ısı pompaları, enerji depolama cihazları (piller) gibi yenilikçi ekipmanlar ve elektrikli araçları kullanan ve enerji kullanım bedelini miktara göre değil de kullanım zamanına göre düzenlenmiş tarife ve vergilerle2 ödeyen bir toplum bizleri bekliyor. Bu durum gelecekte yeni iş modelleri yaratabilir ve yeni, bilgili ve güçlendirilmiş enerji tüketicileri için birçok ekstra ekonomik faydaları beraberinde getirebilir. Peki nasıl tam teşekküllü bir “Üreten tüketici” olunabilir?

Üreten tüketici olmak bir noktada birçok zorlukla karşı karşıya gelmek anlamına gelebilir. Örneğin, eğer birçok üreten tüketici, aynı anda düşük veya yüksek pazar fiyatına tepki verirse, enerji dağıtım şebekeleri için problemler ortaya çıkacaktır. Eşzamanlı tepkiler, potansiyel olarak elektrik kesintilerine neden olabilecek sistem arızalarına neden olabilir. Bu tür sorunlara potansiyel çözüm yeni iletişim teknolojilerinden gelebilir. Yeni telefon veya bilgisayar uygulamaları, pazardaki diğer tüm tüketicilerin birbirleriyle etkileşime girmesiyle, kısmen şekillenen elektrik fiyatlarını otomatik olarak hesaba katarak, pazardaki tüketicilerin enerji arzlarının yönetimine yardımcı olabilirler. Bu tür uygulamalar, tüketicilerin kendi enerji ihtiyaçlarını ve kendi eylemlerinin elektrik sisteminin istikrarı üzerindeki etkisini akıllıca kontrol etmek (açık / kapalı, sıcaklık ayarı vb.) ve dengelemek için kullanılabilir. Bununla birlikte, bu tür kapsamlı uygulamalar yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmadan önce, enerji şebekesine gerekli esnekliği sağlayabilecek araçlar üzerinde bir araştırma yapılması gerekmektedir. “Esneklik” ile enerji sistemindeki arz ve talep arasındaki istikrarlı dengeyi korurken bu ikisi arasındaki hızlı değişim ve bu değişime tepki verme ve uyum sağlama kabiliyetini kastediyoruz.

Enerji Sisteminin Esnekliği Nasıl Verimli Bir Şekilde Arttırılır?
Avusturya Yüksek Teknoloji Enstitüsü liderliğindeki LEAFS projesi, alçak gerilim şebekesine bağlı olan üreten tüketicilerin esnekliği “Şebeke dostu” 3 bir şekilde ve daha sonra şebeke altyapısına pahalı takviyeler gerektirmeden, nasıl etkinleştirileceğini göstermek istiyor. Bunu yapmak için, LEAFS, Avusturya'nın üç farklı bölgesinde farklı yaklaşımlarla saha denemeleri yapmaktadır:

• Enerji tedarikçisi tarafından işletilen topluluk deposu: Heimschuh köyünde LEAFS, yerel enerji tedarikçisi tarafından işletilen büyük bir depolama sistemi (100kW / 100 kWh) kurdu. Bu büyük depolama alanı, 10 üreten tüketiciye kadar olan bir topluluk için hizmet vermekte ve aynı zamanda şebeke stabilitesini ve pazar hizmetlerini aynı anda sağlayabilmektedir. Örneğin, bu büyük depolama sistemi, ucuzken elektriği satın alarak ve pahalı olduğunda satarak spot piyasasına katılabilir.

• Müşteriler için finansal teşvikler: Eberstalzell'de yeni finansal teşviklerin, üreten tüketicilerin esnekliği şebeke dostu bir şekilde ve doğru zamanda aktive etmeleri üzerindeki etkisini ölçmek için ek bir test yapıldı. 100'den fazla hane, fotovoltaik sistemler ile (güneş panelleri gibi) yüksek yerel üretim olduğu zamanlarda elektrik kullandıkları zaman pirim almaktadırlar. Müşteriler, bir uygulama aracılığıyla primin geçerli olduğu zamanlar konusunda bilgilendiriliyorlar.

• Şebeke ve pazar hizmetleri sağlayan fotovoltaik ev depolaması: Eberstalzell ve Köstendorf köylerinde LEAFS, ek pazar ve şebeke hizmetleri için kullanılabilecek üç fotovoltaik ev depolama sistemi kurdu. Bu sistemde Yerel Dağıtım Sistemi İşletmecisi4 tarafından işletilen bir şebeke monitörü ve denetleyicisi, elektrik kesintilerini önlemek için şebeke akışını ve elektrik sistemi sınırlamalarını iletiyor.

Devamı için tıklayın 


 


İlginizi çekebilir...

TÜREB RES Projelerinde COVID-19 Etkisi Anket Raporunu Yayımladı

TÜREB tarafında RES projelerinde COVID-19'un yaratmış olduğu etkinin belirlenmesi amacıyla düzenlenen anketin sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. Ya...
14 Mayıs 2020

YEKDEM'den Faydalanma Süresi Bir Yıl Uzatılmalı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) düzenlediği "Enerji Sektörü Meclis Toplantısı"na...
11 Mayıs 2020

Enerji Derneklerinden Korona Virüs Çağrısı

Dünya geneline yayılan korona virüs salgını nedeniyle ülke ekonomileri zor günler yaşıyor....
6 Nisan 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.