E-Dergi Oku 
TEKSAN

Elektrik Akıllı Bir Şekilde Nasıl Saklanır ve Kullanılır

Elektrik Akıllı Bir Şekilde Nasıl Saklanır ve Kullanılır

19 Temmuz 2019 | DOSYA
151. Sayı (Temmuz-Ağustos 2019)
3.140 kez okundu

ETIP SNET

AB Destekli Enerji Geçişinde Akıllı Ağlar için Avrupa Teknoloji ve Yenilik Platformu

Günlük yaşamımızın rahatı için enerji vazgeçilmezdir, örneğin soğuk ve yağışlı havalarda evlerimizin ısınmasını mümkün kılar. Bununla birlikte, ev ısıtması ile başa çıkmanın en iyi yollarından bahsederken ıkça karşılaştığımız önemli bir soru var: Isıtma enerjisi iç mekanlarda nasıl daha verimli ve rahat bir şekilde kullanılabilir ve bunun maliyeti nedir?
Bunun cevabı, daha düşük maliyetli enerjiden yararlanmak için gece boyunca ısı/elektriğin depolandığı ve daha sonra gerçekten ihtiyaç duyulduğu, talep ve enerji fiyatlarının daha yüksek olduğu gün boyunca serbest bırakıldığı, Avrupa’nın birçok evinde hala kullanılan geleneksel elektrikli ısı depolamasını analiz edilerek bulunabilir. Bu teknoloji 1970'lerde İngiltere'de ilk kez piyasaya sürüldüğünde ezber bozan bir teknoloji olmasına ve vatandaşların enerji maliyetlerini zaman içinde önemli ölçüde azaltmalarına izin vermesine rağmen, zaman içinde özellikle yenilenebilir enerjilerle birlikte, verimsiz ve kontrol edilmesi zor olduğu ününü kazandı.

Daha sürdürülebilir ve kullanıcı dostu bir çözüm için iyi bir örnek olarak, “Akıllı Elektrikli Termal Depolama Sistemleri” verilebilir. Bu sistem gelişmiş yalıtım ve elektronik kontrollerle eski ısı depolama teknolojilerinin dezavantajlarını giderebilir. Bu, akıllı elektrikli termal depolama sistemlerinin kullanımlarının daha kolay olduğu ve aynı zamanda, gereken ısı miktarını üretmek için daha az elektrik kullandıkları anlamına gelir. Yeni depolama sistemleri %20'ye kadar daha verimli(1) ve akıllı şebeke elektrik sistemleriyle uyumludur. Böylece enerjinin daha ekonomik kullanılmasına ve sonuçta tüketici için tasarruf sağlanmasına olanak sağlar. Sistemler, elektriğin en bol ve ucuz olduğu durumlarda, (örneğin, çok sayıda yenilenebilir enerji üretimi olduğunda) günün herhangi bir saatinde şarj edilebilir ve daha sonra ihtiyaç duyulana kadar depolanabilir. Bu durum, CO2 yayan fosil yakıtlar yerine daha fazla yenilenebilir enerjinin kullanılmasına olanak sağlayan olumlu bir etkiye sahiptir.

Bu teknolojinin enerji sistemindeki potansiyelini ortaya çıkarmak için, elektrik değer zincirinin tamamını temsil eden beş AB üye devletinden 13 ortak kuruluş, Glen Dimplex tarafından koordine edilen hırslı bir araştırma projesinin parçası olarak güçlerini birleştirdi. Haziran 2015 ile Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen üç yıllık REALVALUE projesi ve Avrupa Komisyonu'nun Horizon 2020 programından mali destek aldı ve bu destek teknoloji geliştirme, araştırma personeli maliyetleri ve gerçek hayat uygulama alanlarının konuşlandırılmasına harcandı. Almanya, İrlanda ve Letonya'da 750 mülke kurulu olan ve gelişmiş bilişim teknolojileri ile her bir ülkedeki elektrik şebekelerine bağlı olan teknoloji, küçük ölçekli enerji depolama cihazlarının yenilenebilir enerji kullanımının artırılmasına nasıl yardımcı olabileceğini başarıyla gösterdi.

Tüketici ihtiyaçlarını merkezinde konuşlandırarak, REALVALUE bu sistemden maliyet, konfor ve kontrol açısından bir çok fayda sağladı. Tüketicilere proje bazında sadece anketler, röportajlar ve odak gruplarıyla danışılmakla yetinilmedi, aynı zamanda yeni geliştirilen, kullanımı kolay bir uygulama ile enerji tüketimlerini kolayca takip edebilmeleri sağlandı. Bu uygulama sayesinde tüketiciler kendi ısıtma sistemlerini uzaktan izleyip kontrol edebildiler. Projenin amacı, birçoğunun akıllı enerji sistemi kavramını bilmediği, hayatın her kesiminden tüketicileri
ve kullanıcıları (sosyal konut, tek aile evleri, kamu, ticari, özel veya konut binaları, vb.) kapsamaktı. Böylece yeni geliştirilen teknolojiye ve bu teknolojinin kendi ısıtma ihtiyaçları üzerindeki etkilerine alışıp gözlemleyebildiler.

PROJENİN ETKİLERİ

Akıllı elektrikli termal depolama teknolojisini kullanmak için, yerel mülklerde akıllı ölçüm gibi doğru piyasa koşullarının ve altyapısının mevcut olması gerekir. Nitekim, kamu otoritelerinin bu yeni teknolojilerin kullanımını desteklemesi önemlidir. Bu nedenle, proje aynı zamanda kullanıcılara daha uygun elektrik tarifeleriyle fayda sağlayacak olan bu umut verici yenilikleri Avrupa enerji piyasasının işletme kurallarına daha uygun hale getiren bir tavsiye listesi de geliştirmiştir. Tüketicilerin sistem ile nasıl etkileşime girdiğine dair detaylı bilgi edindiğimiz bu proje, teknik çözümlerin geliştirilmesi ve düzenlenmesi, ve projenin ticari kullanıma açılması için gereken fırsatların belirlemesi açısından değerli sonuçlar verdi. Gerçekten de akıllı elektrikli termal depolama, AB vatandaşlarının enerji kullanımını daha verimli ve ucuz hale getirmek için harika bir fırsat sunuyor.

PROJENİN FAYDALARI
• Ekonomik kâr
• Şebeke yönetimi gelişmesi
• Enerji maliyetinin azalması
• CO2 emisyonunun azalması


 


İlginizi çekebilir...

TÜREB RES Projelerinde COVID-19 Etkisi Anket Raporunu Yayımladı

TÜREB tarafında RES projelerinde COVID-19'un yaratmış olduğu etkinin belirlenmesi amacıyla düzenlenen anketin sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. Ya...
14 Mayıs 2020

YEKDEM'den Faydalanma Süresi Bir Yıl Uzatılmalı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) düzenlediği "Enerji Sektörü Meclis Toplantısı"na...
11 Mayıs 2020

Enerji Derneklerinden Korona Virüs Çağrısı

Dünya geneline yayılan korona virüs salgını nedeniyle ülke ekonomileri zor günler yaşıyor....
6 Nisan 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.