E-Dergi Oku 

Enerji Verimliliği Dünyada 234 Milyar Dolarlık Bir Sektör Haline Geldi

Enerji Verimliliği Dünyada 234 Milyar Dolarlık Bir Sektör Haline Geldi

25 Kasım 2019 | TEKNİK MAKALE
154. Sayı (Kasım-Aralık 2019)
2.276 kez okundu

Enerji Verimliliği Derneği tarafından enerji kullanan her kesimde verimlilik bilinci oluşturmak amacıyla başlatılan “Verimli Buluşmalar” etkinliğinin bu ayki toplantısı Özyeğin Üniversitesi’nde yapıldı. “Küresel ve Yerel Perspektiften Enerji Verimliliği” adlı toplantının açılış konuşmalarını Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın ile Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve aynı zamanda Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkan Yardımcısı Murat Özyeğin yaptı.

Bu etkinliğin sanayi, iş dünyası, akademi, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliğinin çok somut bir tezahürü olduğunu belirten Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın, enerji verimliliğinin dünyada 234 milyar dolarlık bir sektör haline geldiğini söyledi. Verimlilik çalışmalarının ülke ekonomileri için çok büyük bir avantaj sağlamasının yanı sıra gençler için de yeni bir istihdam alanı olduğunu belirten Kalsın “ABD’de yayımlanan bir rapora göre, 2018 yılında 2,3 milyondan fazla Amerikalı enerji verimliliği sektöründe istihdam ediliyor. Enerji verimliliği çalışanları artık tüm ABD enerji işlerinin yüzde 28’ini oluşturuyor. İstihdam oranı 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 3.4 oranında büyümüş, bu yıl için büyüme beklentisi ise yüzde 7.8” dedi.

Enerji verimliliğinin aynı zamanda teknoloji ve inovasyonu da tetiklediğini ifade eden Kalsın, konuşmasını şöyle sürdürdü: Dünyadaki enerji verimliliği çalışmalarına baktığımızda yeni fikirlerin ve girişimlerin başrolü oynadığını görüyoruz. Gençlerimiz artık yeni fikirlerini, buluşlarını hayata geçirecek fırsatlara da sahip, devletimizin sunduğu desteğin yanı sıra melek yatırımcılar, çeşitli uluslararası fonlara ulaşmak mümkün.

Özyeğin Üniversitesi 1 milyon 100 bin TL tasarruf sağladı

Etkinlikte bir konuşma yapan Murat Özyeğin ise üniversite olarak sürdürülebilirlik ve enerji alanlarına büyük önem verdiklerini ve bu amaçla kurulan EÇEM sayesinde çok önemli projelere imza attıklarını söyledi. Üniversite kampüsünde Avrupa Birliği’nin desteği ile inşaa edilen binalarda enerji verimliliğini temel aldıklarını ve bu sayede üniversitenin 1 milyon 100 bin TL’lik bir enerji tasarrufu sağladığına dikkat çekti.

Etkinlikte Özyeğin Üniversitesi Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi (EÇEM) Direktörü Prof. Dr. M. Pınar Mengüç’ün oturum başkanlığını yaptığı panelde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanı Dr. Oğuz Can, Arçelik Sürdürülebilirlik ve Resmi İlişkiler Direktörü Fatih Özkadı, Schnieder Electric Türkiye, Orta Asya ve Pakistan Ülke Başkanı Bora Tuncer konuşma yaptı.

1500 kamu binasından 300 milyon TL’lik verimlilik sağlanacak

Panelde bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanı Dr. Oğuz Can, Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı. Eylem planı çerçevesinde hayata geçirilen yatırımların ardından; tarım sektöründe 2017-2018 yıllarında 1,35 milyar dolar yatırım yapılıp 308 milyon dolar tasarruf elde edildiğini söyleyen Can, “Bu sayede 880 bin TEP enerji tasarrufu sağlandı. Öte yandan sanayi ve teknolojide 103 milyon TL’lik yatırımla yıllık 88 milyon 871 bin TL tasarruf elde ettik. Tasarruf edilen enerji miktarı ise 66.053 yıl /TEP oldu” dedi.

Can, kamu binalarında başlatılan çalışmalarla ilgili olarak da şu bilgileri verdi: Kamu binalarında uygulama döneminde 1,5 milyar TL toplam yatırım öngörülüyor. Yatırım karşılığında yaklaşık 100 bin TEP enerji tasarrufu sağlanacak, bu tasarrufların parasal karşılığı ise yıllık 300 milyon TL olacak. Hedefimiz 1500 binanın yenilenmesi ve 2023 yılına kadar en az yüzde 15 tasarruf sağlanması.

Arçelik 212 projeyle 1.55 milyon Euro’luk tasarruf etti

Panelde bir konuşma yapan Arçelik Sürdürülebilirlik ve Resmi İlişkiler Direktörü Fatih Özkadı ise üretim süreçlerinde hayata geçirdikleri enerji verimliliği projeleri ve enerji yönetimi uygulamalarıyla önemli sonuçlara ulaştıklarını söyledi. Özkadı, “Sadece 2018 yılında globalde 212 enerji verimliliği projesi gerçekleştirdik bu sayede 1,55 milyon Euro yıllık finansal kazanç elde ettik. 2019’da devreye aldığımız proje sayısı ise şimdiden 238’e ulaştı. Ayrıca işletmelerimizde gerçekleştirilen üretimde enerji verimliliği projeleri ve enerji yönetimi uygulamaları sayesinde, 2010 baz yılına göre ürün başına enerji tüketimimizi yüzde 40 oranında azalttık. 2020 hedefimiz bu oranı yüzde 45’e çıkarmak” dedi.

“Harcanan her kuruş iki katı yatırımı önlüyor”

“Uluslararası Enerji Ajansı’nın tahminlerine göre enerji verimliliği için harcanan her kuruş en az onun iki katı kadar yeni yatırım maliyetini önlüyor” diyen Schnieder Electric Türkiye, Orta Asya ve Pakistan Ülke Başkanı Bora Tuncer de paneldeki sunumunda “Enerjide dışa bağımlı durumumuzu düşündüğümüzde verimlilik bizim için de hayati öneme sahip bir konu bu elbette. Küresel rekabette öne geçebilmek için önemli, iklim değişikliğiye mücadele için de önemli” yorumunu yaptı. Enerjide gelişen elektrifikasyon, karbonsuzlaşma, dağıtık enerji ve dijitalleşme trendleri hayatımızda ve iş modellerinde önemli değişiklikler yaratacağını ifade eden Tuncer, “Enerji verimliliği gerek artan talebin karşılanması gerekse karbonsuzlaşma için çok önemli bir kaldıraç. Enerji verimliliği ve süreç verimliliğini ise teknolojiyi kullanmadan sağlamamız mümkün değil. Bağlan, veri topla, analiz et, aksiyon al” formülü güçlü bir formül ve bu formülü mutlaka hayatımıza entegre etmeliyiz” dedi.

 


 


İlginizi çekebilir...

Hijyenik Klima Santrallerinde Kullanılan Bataryalar

Son yıllarda iç ortam hava kalitesinin insan sağlığındaki öneminin anlaşılmasına paralel olarak hijyenik klima santrali tasarım ve uygulamaları önemin...
20 Temmuz 2020

Dağıtım Şebekeleri için Teknik ve Ekonomik Bakış Açısıyla İletken Seçimi

Dağıtım şebekelerinde planlama yapılırken hem teknik kriterler hem de ekonomik koşulları aynı anda göz önünde bulundurulmalıdır....
14 Mayıs 2020

Türkiye'de Rüzgar Enerjisi ile Elektrik Üretim Potansiyeli

Endüstriyel gelişime bağlı olarak enerji ihtiyacı tüm dünyada artmaktadır....
6 Nisan 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.