E-Dergi Oku 

Nusret Kayhan Apaydın: "İstanbul'da 235 bin, Hanenin Elektrik İhtiyacı Çöpten Üretilen Elektrikle Karşılandı"

Nusret Kayhan Apaydın: "İstanbul'da 235 bin, Hanenin Elektrik İhtiyacı Çöpten Üretilen Elektrikle Karşılandı"

9 Eylül 2021 | HABERLER690 kez okundu

Enerji alanındaki faaliyetlerini, 2007 yılında Ortadoğu Holding bünyesinde bulunan Ortadoğu Enerji Grubu ile yürüttüklerini belirten Ortadoğu Holding’in İcra Kurulu Üyesi Nusret Kayhan Apaydın, “Cumhurbaşkanımızın mimarı olduğu 2023 hedefleri doğrultusunda holding olarak, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığının azaltılması adına Rüzgâr Enerji Santralleri (RES) ve Jeotermal Enerji Santralleri (JES) projeleriyle yenilenebilir enerji alanlarındaki faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” dedi.


“Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmasına sağladığımız katkıyı artıracağız”

Apaydın, Londra merkezli düşünce kuruluşu Ember'in Avrupa Elektrik Görünümü Raporu’nda Türkiye’nin, 2021 Ocak-Haziran döneminde, toplam elektrik üretiminin yüzde 39'unu temiz enerji kaynaklarından sağladığını hatırlatarak, “Ülkemiz, bu dönemde yenilenebilir enerjiden elektrik üretiminde Avrupa ülkeleri arasında 18'inci sırada yer aldı. Türkiye'nin rüzgâr ve güneşten elektrik üretimi 2015-2020 döneminde yüzde 4'ten yüzde 12'ye yükseldi. Çalışmalarımız ve hedeflerimiz dâhilinde Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmasına sağladığımız katkıyı artıracağız” şeklinde konuştu.

“İstanbul’da 235 bin, Kocaeli’de 35 bin hanenin elektrik ihtiyacı çöpten üretilen elektrik ile karşılandı”
Enerji faaliyetlerine 2007 ila 2010 tarihleri arasında İstanbul’da çöp gazından elektrik üreten santral kurarak başladıklarını hatırlatan Apaydın, “Kurduğumuz iki santralden bir tanesi Avrupa’nın en büyüğüydü, dünyanın ise en büyük beş tane santralinden biriydi. Ardından Kocaeli’de 2 adet daha çöp gazından elektrik üreten santral kurduk. Bu yatırımlar ile Ortadoğu Holding, İstanbul’da 235 bin hanenin, Kocaeli’de ise 35 bin hanenin elektrik ihtiyacını çöpten ürettiği elektrik ile karşıladı. Ayrıca yenilenebilir elektrik santrallerimiz sayesinde 2 milyon ton CO2 emisyon azaltımı ile dünyanın en büyük gönüllü karbon kredisi projesi sahibi olduk. Türkiye’nin 2023 yenilenebilir enerji hedefleri doğrultusunda 2018 yılında çöp gazı tesislerimizi devrederek temiz enerjinin diğer alanlarında çalışmalarımıza odaklandık” dedi.

RES santralleri ile 35 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanıyor
Apaydın, Türkiye’nin coğrafi konumu gereği en elverişli ve sınırsız kaynağa sahip rüzgar enerjisine yatırımlarının devam ettiğini belirterek, “Balıkesir, Kocaeli, Çankırı ve Sinop illerimizde toplam 168,5 MW gücünde 5 RES projemizde çalışmalar yaptık. Bu projelerden Balıkesir Poyrazgölü RES ile önce 30 MW sonra ise kapasite artırımı ile 48,5 MW olarak devreye aldık. RES çalışmalarımızla yaklaşık olarak 35 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak temiz enerji üretiyoruz. Sinop’ta Hamsi ve Fener RES, Kocaeli Karamürsel RES ve Demirer Holding ile ortaklık kurarak geliştirdiğimiz Çankırı Çerkeş RES sahalarında toplamda 120 MW’lık dört lisansımızı ise devrettik” diye konuştu.

“Manisa ve Kütahya’da 4 jeotermal sahada ruhsatımız bulunuyor”
Apaydın, RES’in yanı sıra yenilenebilir, tükenmez, ekonomik, güvenilir, çevre dostu ve yerli kaynaklardan üretilen jeotermal enerjisi alanında ise üçü Manisa’da, biri de Kütahya’da olmak üzere dört jeotermal sahasında ruhsatlarının bulunduğunu kaydederek, “Bir yandan Ege Bölgesi’nde yüksek potansiyelli saha araştırmaları yapmaya devam ediyoruz. Diğer taraftan hem rüzgar hem de jeotermal yatırımlarımız için yabancı ortaklarla görüşmelerimizi sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Enerji alanında faaliyetler RES ve JES ile sınırlı değil
Elektrik enerjisi üretiminin yanı sıra elektrik ticareti, karbon ofset kredisi ticareti, mühendislik ve inşaat alanlarında da faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Apaydın, “Mevcutta çalıştığımız alanların yanı sıra, hidroelektrik enerjisi, biokütle enerjisi ve RDF gazifikasyonu alanında projelerle de ilgileniyoruz” şeklinde konuştu.

 


 


İlginizi çekebilir...

EPDK, YEKDEM Başvuruları için Yol Haritasını Duyurdu

EPDK, 2022 yılı Elektrik Piyasası Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) başvurularına ilişkin bir duyuru yayınladı. Duyurud...
17 Eylül 2021

Rolls-Royce'un Tamamen Elektrikle Çalışan Uçağı Gökyüzünde

Rolls-Royce'un tamamen elektrikli 'Spirit of Innovation' uçağı ilk uçuşunu tamamladı....
16 Eylül 2021

Enerji Depolama Teknolojilerinin Önemi Giderek Artıyor

Nüfusun giderek artması ve sanayileşme, tüm dünyada enerji kaynaklarına duyulan ihtiyacı da artırıyor...
16 Eylül 2021

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.