E-Dergi Oku 
KARYER GROUP

"Yerli Otomobil Elektrikli Araçlara İlgiyi Artıracak"

"Yerli Otomobil Elektrikli Araçlara İlgiyi Artıracak"

24 Ekim 2018 | SÖYLEŞİ
145. Sayı (Ekim 2018)
3.656 kez okundu

Enerji ihtiyacı ve çevre sorunları çağımızın çözülmesi gereken en önemli gündem maddelerinin başında geliyor. Elektrikli araçlar da sıfır egzoz emisyonu ile sınırlı kaynaklara
sahip fosil yakıtları kullanan araçlara alternatif olarak, bu konuların çözümünde önemli argümanlardan bir tanesi. Bu araçların yaygınlaşması için; aynı zamanda binalara yeşil bina sertifikası alınmasında puan kazandıran unsurlardan biri olan elektrikli araç şarj istasyonlarının çoğalması gerekiyor. Voltrun Satış ve Pazarlama Direktörü Veysel Yurdagel bu alandaki değerlendirmelerini ve elektrikli araç şarj istasyonu konusunda sundukları çözümleri dergimize anlattı.

VOLTRUN HAKKINDA BİLGI ALABİLİR MİYİZ?

Voltrun, Zebra Elektronik A.Ş.’nin elektrikli araç şarj istasyonu markası. Zebra Elektronik A.Ş., 2011 yılında henüz elektrikli otomobil endüstrisi için bile erken sayılabilecek bir dönemde kuruldu. Endüstrideki devrim niteliğindeki bu dönüşümlebirlikte, özellikle yeşil bina süreçlerinde şarj istasyonuna ve yönetimine olan ihtiyaç fark edilerek, inovatif yaklaşımla donanım ve yazılımıyla üretimi ülkemizde yapma fikri, Zebra Elektronik A.Ş.’nin ve şarj istasyonu markamız Voltrun’ın doğmasını sağladı. Zebra Elektronik A.Ş. olarak 2011’de Ar-Ge çalışmalarına başlamış olduğumuz Voltrun elektrikli araç şarj istasyonlarının üretimini, tüm yazılım ihtiyaçlarını, ağ operasyonunu ve saha hizmetlerini (kurulum, servis vb.) sağlamaktayız. 5 senelik bir Ar-Ge sonrasında 2016 yılında satışa sunduğumuz şarj istasyonlarımız uluslararası standartlara uygun olarak Türk mühendisleri tarafından tasarlanmıştır ve %100 yerli üretimdir. Voltrun şarj istasyonları, akıllı tipte ve nesnelerin interneti prensipleri ile çalışan, internet üzerinden işletilen ve istasyon sahiplerine geri dönüşü olabilecek şekilde tasarlanmıştır. İstasyonların yönetimi, Voltran Portalı (www.voltrun.com) üzerinden ayrı bir yazılıma ihtiyaç duyulmadan yapılmakta ve istasyonlarımız 7/24 kesintisiz hizmet veren veri merkezlerinde bulundurduğumuz sunucularımıza bağlı olarak çalışmaktadırlar. Voltrun şarj istasyonlarının tamamı internet ağına bağlı olarak çalışabildiğinden, elektrikli araç kullanıcıları, www.voltrun.com web sitemiz ve Voltrun mobil aplikasyon (iOS, Android) üzerinden ister üyelik açarak isterlerse de üyelik açmadan araçlarını şarj edebilmekteler.

Açılan üyelik sonrası elektrikli araç sahiplerine şarj işlemi yapabilmeleri için ayrıca RFID kart ve anahtarlık da göndermekteyiz. Temelde 2 tip şarj istasyonumuz var: “Voltrun Commercial” ve “Voltrun Personal”. Voltrun Commercial istasyonlarımız çoklu kullanıma yönelik tasarladığımız arka planında akıllı bir yönetimi olan, tüketimlerin takip edilebildiği, tarifelerin ve ödeme yöntemlerinin belirlenebildiği, kart ve mobil aplikasyon ile şarj yapılabilen ünitelerdir. AVM’ler, akaryakıt istasyonları, konut siteleri, iş merkezleri, otoparklar, oteller, üniversiteler vb. ortak kullanıma ihtiyaç duyulan bina ve yerleşkelerde konumlandırılmaktadırlar. Voltrun Personal istasyonlarımız ise kişisel kullanıma yönelik olup, elektrikli araç sahiplerinin ev veya işyerlerinde konumlandırılmaktadır. Personal istasyonlarımız offline veya online olarak tercihe göre çalışabilmektedir. Online olarak istasyonumuzu çalıştırmak isteyenler istasyonlarındaki tüketimleri takip edebildikleri gibi kullanımlarını yönetebilmekteler. www.voltrun.com sitemizden istasyon ağımız takip edilebilmektedir. Aynı zamanda elektrikli araç sahipleri Voltrun aplikasyonunu Android ve iOS tabanlı olarak indirip kullanabilirler. Uygulamamız ile en yakın şarj istasyonunu bulabilmek, kare kodu veya istasyon ID ile şarj başlatmak mümkün olduğu gibi, şarj geçmişini takip etmek, kullanıcıları, kartları, hesap ayarlarını yönetmekte kullanıcı dostu ara yüzle oldukça kolay. Yurtdışı örnekleri de inceleyerek elektrikli araç sahibi olanların ihtiyacını karşılayacak
çözümleri ve yenilikleri sürekli geliştirmeye devam ediyoruz.  Yakın gelecekte rezervasyon, seyahat planlama gibi yenilikçi özellikleri de uygulamamıza ekleyeceğiz.

İSTASYONLARINIZ AĞIRLIKLI OLARAK NERELERDE BULUNUYOR?

Türkiye genelinde istasyon sayımız 100’e ulaştı. İstasyonlarımız ağırlıklı olarak İstanbul’da olmakla birlikte İzmir, Ankara, Antalya, Bodrum, Tekirdağ, Düzce, Konya, Afyon’da kurulumlar gerçekleştirdik. Petrol Ofisi ve Alpet ile yapmış olduğumuz anlaşmalar ile akaryakıt istasyonlarında da Voltrun altyapısıyla kurulumlar yapıyoruz. Şehir içinde daha çok AVM’ler, konut siteleri, iş merkezleri, oteller, üniversiteler, otoparklar gibi noktalara kurulumlar yapmakla birlikte, şehirlerarası yollarda kişilerin vakit geçirebilecekleri akaryakıt istasyonlarında da kurulumlar yapmaktayız. Petrol Ofisi’ne e-POwer markası ile kurumlar yaparken benzer şekilde Alpet ile e-Station markası ile kurulumlar gerçekleştirmeyiz.

REFERANSLARINIZA ÖRNEK VEREBİLİR MİSINİZ?

Gayrimenkulden, enerjiye, AVM’den, otomotiv sektörüne, turizmden üniversitelere birçok kurum ve kuruluşla çalışıyoruz. Referanslarımız arasında; Nurol Tower, Nurol Life, Nidakule Levent, Seba Boulevard Office, Ferko Signature, Güney Plaza gibi önemli ofis projeleri, Emaar Residence, Metrocity Residence, Vadistasbul Teras, Nidapark Seyrantepe, Nidapark Başakşehir gibi konut siteleri, Galleria, Emaar Square, Oasis Outlet, Kent Meydanı gibi AVM’ler, Park Inn Radisson, Wyndham Grand Istanbul Europe otelleri, Hacettepe ve Özyeğin Üniversiteleri, Doğus Oto, Bursagaz, Unilever gibi kurumsal şirketler bulunmaktadır Petrol Ofisi ve Alpet akaryakıt istasyonlarına özel üretimler yapmaktayız. Kurulum yaptığımız işletmeler istasyonların tarifelerini kendileri belirlemekte ve istasyonlardan elde ettikleri gelirle işletmelerine katkı sağlamaklalar. Yeşil bina LEED sertifikasyonu için de şarj istasyonlarının konumlandırılması oldukça önem arz etmektedir.

ELEKTRIKLI ŞARJ İSTASYONLARINDA TÜRKIYE’DEKI POTANSIYEL NEDIR, DÜNYADA VE TÜRKIYE’DEKI GIDIŞAT ILE ILGILI DEĞERLENDIRMELERINIZ NELER? MESELA BATARYA ÖMÜRLERI ILE ILGILI TÜKETICILERIN ENDIŞELERI YOK MU?

Elektrikli araç alımında, şarj nokta sayısının azlığı, menzil kısalığı, batarya maliyetinin yüksek olması gibi engeller mevcut iken endüstrideki gelişmeler çok olumlu. Artık 300-400 km menzilli araçlar satışta, şarj istasyonlarının sayısı her gün artmakta ve batarya maliyetleri de belirli bir seviyeye geldi. Üreticiler daha uzun menzil, daha düşük batarya maliyeti için ciddi yatırımlar yapıyorlar. Şu aşamada gelinen nokta optimum düzeye yaklaşıyor. 8 yıl batarya garantisi veren üreticiler var. Şarj istasyonlarında görünür bir şekilde artış gerçekleşirse, yani elektrikli araç kullanıcı adayları, araçlarını şarj edebileceği noktaları sıklıkla görmeye başladığında, elektrikli araç satışlarında da ciddi bir artış olacaktır. Yurtdışındaki örnekler incelendiğinde, ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Norveç, Japonya, Çin gibi ülkelerde binlerce şarj istasyonu kuruldu ve dolaylı olarak elektrikli araç sayısında ciddi artışlar gerçekleşti. Uluslararası Enerji Ajansı’nın Global EV Outlook 2018 araştırmasına göre 2017 sonu itibariyle dünyada 3 milyon elektrikli aracın yaklaşık 1 milyonu Çin’de, 750 bini Amerika’da, 750 bini Avrupa’da, geri kalanı da diğer ülkelerde olmakla birlikte, dünyada 2025 senesinde kadar 50 milyon, 2030 senesinde ise 120 milyonun üzerinde aracın olacağı öngörülmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık 1.500 adet elektrikli araç mevcut. Görüleceği üzere ülkemizde olması gereken seviyenin henüz çok altındayız. Fakat yerli otomobilin elektrikli olarak planlaması, ülkemizde elektrikli araca olan ilginin her geçen gün artması, maliyet tarafında da avantajlı çözümler sunulduğu noktada 1-2 sene içinde araç sayısında hızlı bir artışın olacağını öngörmekteyiz. Ülkemizde mevcut içten yanmalı motorlu binek araç stokunun yaklaşık 11 milyon adet olduğu düşünülürse yolun daha çok başında olduğumuzu söyleyebilirim.

BIR ÖRNEK ILE AÇIKLAMAK GEREKIRSE BATARYANIN DOLUM MALIYETI NEDIR?

Batarya dolum maliyeti aracın cinsine, batarya kapasitesine ve dolum yapılan yerdeki tarifeye bağlı olarak değişmekte. Fakat bir örnek ile açıklamam gerekirse şirketimizde kullandığımız Renault Zoe marka aracın bataryası 41kWh’lik ve yaklaşık 25-30TL gibi bir rakama dolduruyoruz. Bu bedelin içinde elektrik, servis ve operatör maliyetleri hepsi dahil. Menzili ise 300km kadar. İçten yanmalı motorlu bir araca göre 4-5 kat daha uygun olduğunu söyleyebilirim. Bu tabi çok yüksek bir maliyet avantajı. Elektrikli araçlar sadece yakıtta değil, bakım maliyetlerinde
de çok ciddi avantajı sağlıyorlar.


YATIRIMCININ SIZE BAKIŞ AÇISI NASIL? ELEKTRIKLI ARAÇ ŞARJ ISTASYONUNUN KURULUMU KONUSUNDA GENELDE SIZE NELER SORUYORLAR?

Öncelikle yeşil bina sertifikasyonuna tabii binalar şarj istasyonların ihtiyaç olduğunun farkındalar. Daha proje aşamasında bu konuya titizlikle yer veriyorlar. Diğer projelerde ise farkındalığı biz oluşturmaya çalışıyoruz. Elektrikli araba konusu çok ilgi çekiyor ancak yatırım tarafında biraz daha zamana ihtiyaç duyuyorlar. Elektrikli araç sayısı arttıkça diğer taraftan talep de artacağından bu soru işaretleri ortadan kalkacaktır. Bu aşamada yatırımcılara istasyon konumlandırdıklarında çevreci bir uygulamayla birlikte, haritalarda gözükeceklerini ve böylece bir çekim merkezi olacaklarını anlatıyoruz. Sonuçta elektrikli araç sahibi elektrikli şarj istasyonunu arayıp, buluyor. İstasyon konumlandıran işletmeler cazibe merkezi haline geliyor.
Araç şarj etmek, benzin almak gibi değil. Şarj işlemi için 1-2 saatlik süreye ihtiyaç duyuluyor. Bu süre içinde araç sahibi ilgili noktada vakit geçiriyor ve dolayısıyla ilgili noktaya da katkıda bulunuyor.

BU ISTASYONLARIN KONUTLARDA, YANI BIREYSEL OLARAK, ÇOĞALMASI DAHA MANTIKLI DEĞIL MI?

Evet haklısınız. Zaten kurulumlarımızın önemli bölümü konut sitelerine yapıyoruz. Akşam evinde, zaman problemi olmadan şarj edip, sabah dolu batarya ve ful menzille güne başlamak çok mantıklı ve düşük maliyetli. Bununla birlikte ülkemizin konut yapısı apartman ve konut sitesi ağırlıklı, yani çoğunlukla toplu yaşam alanlarında ikamet ediyoruz. Dolayısıyla konutlardaki kurulumlarınızın çok büyük bir bölümünde de ortak kullanıma yönelik tasarladığımız Voltrun Commercial istasyonumuzu kullanıyoruz. Böylece herkes kullandığı kadarını ödüyor ve site yönetimleri de isterlerse istasyon üzerinden gelir elde edebiliyorlar. Müstakil evi olan kişilerin evlerine ise Voltrun Personal istasyonumuzu kuruyoruz. Tamamen kendilerine tahsisli istasyonu dilediği gibi kullanıp araçlarını şarj edebiliyorlar. Kurulum yapmadan önce bir keşif yapılması gerekiyor. Kurulum yapılacak noktanın elektriksel altyapısına göre istasyon kapasitesini belirliyoruz.


 

R E K L A M

İlginizi çekebilir...

İzocam Genel Direktörü Murat Savcı: 'Yalıtım Kendini Geri Ödeyen Bir Sistemdir'

Sürdürülebilir bir gelecek için yalıtım uygulamalarının yaygınlaşması gerektiğini ifade eden İzocam Genel Direktörü Murat Savcı, yalıtımın kendini ge...
14 Aralık 2023

'Elektrostatik Filtreler Toz Emisyonunun Tamamına Yakınını Temizliyor'

2019 yılında Türk, Alman ve Danimarka ortaklığında kurulan INKWER firmasının Genel Müdürü Murat Erdem dergimizin sorularını yanıtladı. Erdem, elektros...
15 Kasım 2023

ZeroBuild Summit'23 Direktörü Doç. Dr. Gamze Karanfil Kaçmaz: "Sıfır Enerji Bina'lara Dönüşümü Konu Alacağız"

Bu yıl 4. kez düzenlenecek olan Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Zirvesi ZeroBuild Summit'23'te; Sıfır Enerji Binalar'a dair tüm bileşenl...
17 Nisan 2023

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2024 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.