E-Dergi Oku 
TEKSAN

Hareket Proje Taşımacılığı Genel Müdürü Engin Kuzucu:“Toplam 332 RES Projesinde Bizim İmzamız Var”

Hareket Proje Taşımacılığı Genel Müdürü Engin Kuzucu:“Toplam 332 RES Projesinde Bizim İmzamız Var”

8 Mayıs 2012 | SÖYLEŞİ
92. Sayı (MART 2012)
610 kez okundu

Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Taşımacılığı kısaca tanıtarak, hizmet alanlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

1957 yılında kurulmuş olan Hareket; proje taşımacılığı, ağır taşımacılık, ağır yük kaldırma ve montaj hizmetleri, vinç kiralama, rüzgar santralleri taşıma ve montajı konularında Türkiye, Türkmenistan, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan, Ukrayna, Rusya, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, İran, Katar, Suriye, Libya, Suudi Arabistan, Ürdün ve Yemen’de önemli projelerde yerli ve yabancı çok değerli şirketlere hizmetler vermiştir ve vermeye devam etmektedir.

 

Hareket, rüzgar enerji santralleri ünitelerinin (Nacelle, Hub, Kule ve Kanatlar) gemiden tahliyesi, liman sahasında stoklanması, proje sahasına taşınması, proje sahasında stoklanması, vinç ile montajı ve elektrik-mekanik montajı aşamalarını gerçekleştirerek yatırımcılara anahtar teslimi hizmet sunmaktadır. 2005 yılından bugüne kadar 332 adet, 805 MW RES türbin montajı tamamlanmış olup, halen 52 adet, 143 MW türbin montajı devam etmektedir.

Hareket 45 metreye kadar uzatılabilen 25 uzatmalı Lowbed treyler, 150 hidrolik dingil modüler treyler, 51 Çekici, 25 ila 750 ton kapasiteli 3 adedi daralan paletli vinç olmak üzere, 15 adet paletli vinç, 61 adet mobil vinç ve konusunda uzmanlaşmış tecrübeli kadrosu ile hizmet sunduğu şirketlerin yurt içi, yurt dışı projelerinin her türlü taşıma, kaldırma ve montaj ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Şirketimiz tüm faaliyetlerini ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri sertifikaları ile sunmaktadır.

 

Firmanızın hizmet verdiği alanlar içerisinde enerji sektörünün payı ne kadardır?

Yıllık iş hacmimizin yüzde 60’ı enerji sektörüne verilmektedir.

 

Devam eden projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Halen Tokat ve Amasya’da 16’şar türbinlik 40 MW Nordex enerji santrallerinin taşıma ve montaj işleri sürdürülmektedir. Nisan ayı içinde Balıkesir Kepsut’ta şu ana kadar Türkiye’de yapılmış en büyük rüzgar projesinin 52 adet 2,75 MW’lık toplamda 143 MW’lık ekipmanlarının taşıma ve montajına başlanacak olup, projenin 7 ayda bitirilmesi öngörülmektedir. Diğer taraftan Azerbaycan’da yapılmakta olan petrol platformu projelerinin yapımında kullanılmak maksadıyla 4 adedi 600 tonluk paletli olmak üzere toplam 16 adet değişik büyüklüklerde vinç sağlanmış olup, toplamda 36 ay sürecek olan projenin yapımı devam etmektedir. Türkmenistan’da Hyundai firmasının üstlenmiş olduğu desülfirizasyon tesisinin tüm ağır ekipmanlarının Türkmenbaşı limanından vinç ile tahliyesi ve 1250 km uzaklıktaki Yolöten bölgesine taşımaları devam etmektedir. Taşınan parçalar içinde 586 tonluk ve 40 metre boyunda 8 metre çapında dev parçalar bulunmaktadır. Türkmenistan’da yapılmakta olan endüstriyel tesislerin yapımında 20 ay süre ile kullanılmak üzere 50 ton ila 300 ton arasında değişik kapasitelerde 18 adet değişik tonajlarda vinç sağlanmıştır. Bu projelerin yanı sıra Irak’ta yapılmakta olan enerji santrallerinde kullanılacak olan 200 tonluk türbinler ile 175 tonluk jeneratörlerin İskenderun limanından Irak’a taşıması devam etmektedir.

 

Taşımacılık dışında, montaj hizmeti de veriyorsunuz. Bu konuyu biraz açıklar mısınız?

R üzgar santrallerinin elektrik ve mekanik montajını gerçekleştirmek üzere bir ekibimiz var. Almanya’da Nordex ve GE tarafından eğitilen ekibimiz Nordex, GE ve Gamesa rüzgar türbinlerinin elektrik ve mekanik montajlarını gerçekleştirmekte ve türbinlerin işletmeye hazır halde anahtar teslim olarak teslim edilmesini sağlamaktadırlar.

 

Bunun yanı sıra ağır türbin, jeneratör, trafo ve motorların gantry ve spindle jack sistemleri ve kaydırma ekipmanları ile temellerinin üzerine yerleştirilmesi hizmeti de verilmektedir.

 

Enerji lojistiği sektörünün gelişimi, ülkemizde yapılan enerji yatırımlarının artmasıyla doğrudan orantılı. Yatırımlar perspektifinden düşündüğünüzde enerji sektörünün bugününü nasıl değerlendiriyorsunuz? Geleceğe dair neler öngörüyorsunuz?

Ülkemizin enerji ihtiyacının sürekli olarak artmasına bağlı olarak her yıl yeni enerji santrallerinin devreye girmesi gerekmekte, bu da enerji zorunlu kılmaktadır. Enerji yatırımları önümüzdeki dönemde artarak devam edecektir.

 

RES taşıma ve montaj çalışmalarındaki riskler nelerdir? Ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

Rüzgar enerjisi santrallerinin komponentleri ağır ve gabari dışı dediğimiz uzun, geniş ve yüksek parçalardan oluşmaktadır. Rüzgar türbinlerinin kanatlarının her biri 45 metre uzunluğa, türbinler 85 ton ağırlığa, kule parçaları 35 metre uzunluğa ve 60 tona kadar ağırlığa sahiptirler. Bu parçaların karayollarında taşınması daha sonra karayollarından şantiye sahasına kadar tali yollardan ulaşması sırasında yüklerin yollardan geçişinin sağlanması için yollar üzerinde by pass yollar yapılması, köprü desteklemeleri, yol genişletmeleri gibi değişik düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Birçok projede bu tür düzenlemelerin yapılması için yerel idarelerden, orman idarelerinden, yerel mülk sahiplerinden izin alınması gerekmekte bunlar zaman zaman gecikmelere neden olabilmektedir. Ancak bunlar bu büyüklükte yapılan her işte karşılaşılabilecek olağan sıkıntılardır.

 

Bunun dışında montaj sırasında rüzgar nedeniyle yaşanan gecikmeler bizim için önemli bir kayıptır. Doğaldır ki rüzgar projeleri rüzgar yoğun bölgelere yapılmaktadır. Montaj yapacak vinçlerin emniyetli çalışması için rüzgar seviyesinin belirli limitlerin altında olması gerekmektedir. Bu bölgelerde belirli limitlerin altında rüzgar seviyesi yakalanması zor olmakta bu da montaj sırasında gecikmelere neden olabilmektedir.

 

Kendi sektörünüz açısından 2012 yılına dair öngörülerinizi alabilir miyiz?

Şirketimiz halen 5 rüzgar enerjisi santralinin taşıma ve montajını aynı anda yürütebilecek kapasiteye sahiptir. 2012 yılı ve gelecek yıllar enerji sektöründe yatırımların artarak devam edeceği yıllar olacağından, beklentilerimiz iş yoğunluğumuzun giderek artacağı ve yeni yatırımları ile kapasitemizi artırarak çalışmalarımızı yoğunlaştıracağımız yıllar olacaktır.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir husus var mıdır?

Sektörümüz büyük çaplı yatırımlara hizmet üretmektedir. Yaptığımız işin belirli standartlarda ve emniyetli olarak yapılması birinci önceliktir. Bu konuda hizmet verecek şirketlerin bilgi ve tecrübe birikimine sahip olması ve belirli kalite standartlarına sahip olması, işlerin emniyetli, çevre ve işçi sağlığına duyarlı ve verimli yürütülmesi konusunda önemlidir. Bu konularda yapılacak hatalar gerek yatırımcıların gerekse ulusal ekonomimiz için büyük kayıplara neden olabilmektedir. Bu nedenle yatırımcıların işlerini uzman ellere teslim etmelerini önererek sözlerime son vermek istiyorum.


 


İlginizi çekebilir...

ENPRO A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fayez: "Türk Mühendisliğini Global Enerji Pazarına Sunmalıyız"

Türkiye'de ve yurtdışında yeni ve çok daha kapsamlı enerji santrali projelerine imza atmayı hedeflediklerini ifade eden ENPRO A.Ş Yönetim Kurulu B...
6 Nisan 2020

Prof. Dr. Temel Kotil:'Birleşik Enerji Sistemi ile Yüzde 30 Verimlilik Sağladık'

Havacılık ve uzay sanayisinde küresel ilk yüz oyuncu arasında yer alan TUSAŞ, enerji verimliği ve sıfır atık konusunda da önemli çalışmalara imza atıy...
9 Mart 2020

"GES Kurulumları Artarak Devam Edecek"

GES kurulumlarının artarak devam edeceğini ifade eden Smart Energy ve GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, yatırımcıların 2020 yılında; YEKA ...
22 Ocak 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.