E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
TEKSAN
B2B MEDYA

Sıfır Günü "Day Zero"

Sıfır Günü "Day Zero"

26 Nisan 2019 | ÇEVRE
149. Sayı (Nisan 2019)
8.023 kez okundu

Artemis Arıtım Genel Müdürü Emel Aliipek

Dünya yüzeyinin %70'i sularla kaplı olmasına rağmen su, özellikle içme suyu oldukça az. Rezervlerin yalnızca %3'ü tatlı sulardan oluşuyor.Hem artan dünya nüfusu hem de iklim değişikliklerine bağlı artan sıcaklar içilebilir suya erişimi gün geçtikçe zorlaştırıyor. Bunlardan biri Güney Afrika’da Cape Town !

BBC Türkçe’nin haberine göre 2000 – 2050 yılları arasında suya olan talebin %55 artış göstermesi bekleniyor. Fakat bazı ülkelerde bu oran daha da fazla. Dünyada, başta su fakiri ülkeler olmak üzere tüm ülkeler, su tüketimini azaltmak ile ilgili tedbirlerini hızla artırmak zorunda.

Sıfır Günü (Day Zero )

Cape Town‘da su tüketimini azaltmaya yönelik tedbirler yetersiz kalınca yöneticiler, yapılan hesaplamalara göre suyun tükeneceği gün olarak 22 Nisan‘ı ‘’Sıfır Günü‘’ (Day Zero) ilan ettiler. 1 Şubat gününden itibaren de su tüketimini hane başına maksimum 50 Litre ile sınırlandırdılar. Yakın gelecekteki hedef #25Litre …

Türkiye de su stresi yaşan ülkelerden biri. Maalesef ülkemizde su kaynakları sınırsızmış gibi tüketiliyor. 22 Nisan’da ‘’EARTDAY’’ Cape Town’daki gibi bir sorunla karşılaşırsak neler yaşayabiliriz ve şimdiden ne tedbirler almalıyız konusuna dikkat çekmek için Gökhan Özoğuz ve Özge Özpirinçci anlatımıyla National Geographic tarafından 25 LİTRE belgeseli yayınladı. Büyük farkındalık yaratan belgeselde olası senaryolara karşı çözüm önerileri de var. Artemis Arıtım olarak biz de bu belgeselde sanayide su tüketimini azaltma ve maliyetleri düşürme konusunda YTÜ Teknopark’ta ürettiğimiz çözümlerimizi anlatma fırsatı bulduk.

Sürdürülebilir Bir Sanayi İçin Su Kaynaklarının Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Bir yandan kaynaklar hızla tükenirken bir yandan da artan rekabet koşulları ile baş edebilmek için şirketler artık hızla artan oranlarda Sürdürülebilirlik Raporları hazırlıyorlar. Çünkü gelecekte ancak bu konularda tedbir alan ve kaynaklarını doğru yöneten şirketlerin var olacağı gerçeği artık bir sır değil. Sanayide en önemli kaynaklardan başında olan enerjiye ulaşmak için bile suya ihtiyacımız olduğu düşünüldüğünde kuşkusuz su tüketimini azaltmak zorunlu alanların başında geliyor. Gelişmiş ülkeler seviyesine çıkabilmemiz için üretmek şart. Su tüketimini azaltmak için üretim faaliyetlerini durdurmak şüphesiz ki gelecekte bizi daha da zora sokacaktır.

Peki Hem Sanayimizin Gelişmesi Hem De Su Kaynaklarımızı Doğru Kullanmak Mümkün Mü?

Evet mümkün. Zaten şirketlerin gelecekte var olabilmelerinin ön şartı sürdürülebilirlik raporlarındaki hedeflere ulaşabilmek. Özellikle de kaynaklarını doğru kullanamayan hiçbir şirketin gelecekte varlığını sürdüremeyeceğini düşündüğümüzde. Özellikle su tüketimi yoğun endüstriler, kaynaklarını doğru kullandıklarında hem çok ciddi bir tasarruf ve maliyet azalması hem de şirketlerini geleceğe taşıma başarısı yakalayacaklar.

Birlikte çalıştığımız birçok şirket kaynak ve su tüketimini azaltma yönündeki hedeflerine geliştirdiğimiz teknolojiler ile daha ekonomik ulaşma şansı yakalıyor. Arıtma tesisleri bir maliyet unsuru olmaktan çıkıp, tasarruf sağlama araçlarına dönüşüyor. Artemis Arıtım olarak, geliştirdiğimiz geri kazanım ve otomasyon sistemleri ile artık bu teknolojilere ulaşmak zor değil.
Son olarak eğer hala 25 Litre belgeselini seyretmediyseniz ve bireysel olarak suyumuzu nasıl tasarruf ederim, nasıl kolay tedbirler alabilirim diye düşünüyorsanız acele edin derim. Çünkü siz bu yazıyı okurken suyumuz hızla azalmaya devam ediyor.

Artemis Arıtım 


İlginizi çekebilir...

Türkiye Genelinde Su Kaynakların Durumu

Türkiye 2017 yılında, kişi başına düşen 1,385,92 m3'lük su miktarı ile 'su sıkıntısı çeken' bir ülke kabul edilmektedir [1]....
22 Kasım 2019

İklim Değişikliği Çocukların Sağlığı için Risk Oluşturuyor

Temiz Hava Hakkı Platformu, 1823 yılından beri dünyanın en prestijli ve etkili hakemli tıp dergilerinden biri olan Lancet'te yayımlanan yeni bir a...
22 Kasım 2019

Depozito İade Sistemi ve Norveç

Ülkemizde de yakın bir gelecekte uygulamalarını daha sık göreceğimiz 'Depozito İade Sistemleri' ile ilgili dünyadaki en önemli uygulamaların g...
19 Nisan 2019

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.