E-Dergi Oku 

Friterm Enerji Sistemleri Satış Şefi Sinan Aydın: "Friterm Dünyanın Önde Gelen Üreticilerinden Birisi"

Friterm Enerji Sistemleri Satış Şefi Sinan Aydın: "Friterm Dünyanın Önde Gelen Üreticilerinden Birisi"

22 Kasım 2019 | SÖYLEŞİ
154. Sayı (Kasım-Aralık 2019)
2.365 kez okundu

Friterm’in özellikle kuru soğutucu üretimi ile ülkemiz sınırlarını aşarak, dünyanın önde gelen üreticilerinden birisi haline geldiğini ifade eden Friterm Enerji Sistemleri Satış Şefi Sinan Aydın, gelecekte dijital kuru soğutucu konsepti ile ürünlerini teknolojinin bütün imkanları ile donatarak sektörde öncü olmaya devam edeceklerini söylüyor.

Proses soğutmada kuru soğutucunun önemi hakkında da bilgi verebilir misiniz?

Kuru soğutucular ortam havasını kullanarak, içlerinden geçen akışkanın ısısını düşüren kanatlı borulu ısı değiştiricileridir. Ürünün üzerindeki fanlar ortam havasını ısı değiştiricinin üzerinden geçirerek içinden geçen akışkanın ısısını düşürürler. Bu soğutma işlemi herhangi bir soğutma gazı kullanılmadan yapılır ve sistem tamamen kapalı çevrim çalıştığı için soğutma işlemi sırasında herhangi bir su kaybı meydana gelmez. Proses soğutmada ve kullanıldığı diğer alanlarda, kuru soğutucuların en önemli özellikleri doğaya ve çevreye olan katkılarıdır. Doğal kaynakların öneminin her geçen gün arttığı dünyamızda, kuru soğutucular yaptıkları doğal soğutma ile kaynakların korunmasına çok büyük katkıda bulunurlar. 

Kuru soğutucuların enerji verimliliği açısından sağlamış oluğu faydalar nelerdir?

Kuru soğutucular doğal soğutma cihazlarıdır. İçlerinden geçen akışkanın ısısını düşürmek için fanlar dışında ilave bir soğutma ekipmanına ihtiyaç duymaz, bulundukları ortamın havasını kullanırlar. Kuru soğutucularda mekanik sıkıştırmalı soğutma çevrimlerindeki gibi ürün üzerinde yüksek elektrik tüketen ekipmanlar bulunmaz. Soğutma işlemi sırasında sadece cihaz üzerindeki yüksek verimli fanlar, diğer sistemlere oranla çok düşük seviyede enerji tüketimi yaparlar. Cihaz üzerine monte edilen basit bir otomasyon sistemi ile hava sıcaklığının düştüğü durumlarda fanlar devirlerini düşürerek veya devreden çıkarak mevcut tüketimi iyice aşağılara çekerler. Özellikle hava sıcaklıklarının düşük, gece-gündüz sıcaklık farklarının yüksek olduğu bölgelerde otomasyon sistemleri verimliliği arttırır. Kuru soğutucular bu özellikleriyle diğer soğutma sistemlerine oranla çok önemli oranlarda enerji tasarrufu sağlayabilirler. Ayrıca kapalı çevrim çalıştıkları için muadili açık çevrimli sistemlere oranla sıfır su tüketimi olacak şekilde çalışırlar. 

Kuru soğutucuların kullanım alanları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Kuru soğutucular, ıslak-kuru soğutucular ve düşük-yüksek sıcaklık radyatörleri (LT-HT radyatörler) enerji üretim tesislerinde kullanılıyor. Bunun yanında veri merkezleri soğutma sistemlerinin önemli bir parçası. Ayrıca ısının kullanıldığı proseslerde oluşan atık ısının sistemden uzaklaştırılması ve makinaların soğutulması (plastik enjeksiyon, yağ soğutma devreleri vb.) sırasında ortaya çıkan ısının atılması için de kuru soğutucularımız kullanılıyor. Özetlemek gerekirse ortam sıcaklığına yakın veya üzerindeki sıcaklıklarda bir su ihtiyacınız varsa kuru soğutucular en doğru çözümdür.

Fritrem tarafından geliştirilen kuru soğutucuların, piyasadaki benzerlerine göre sağlamış olduğu avantajlar nelerdir? 

Ürünlerimizin piyasadaki benzerlerine göre sağlamış olduğu en önemli avantajı Eurovent sertifikalı olmalarıdır. Bu sertifika ile paydaşlarımıza sunmuş olduğumuz tüm ısıl, basınç kayıpları ve akustik performans değerlerinin kesinliği ve doğruluğu Eurovent tarafından da tasdiklenmiştir. Eurovent Sertifikasyonu, ürünlerin bağımsız kontrollere tabi tutulduğunu ve doğru bir şekilde derecelendirildiğini garanti eder. Bu sembol, projeciler, mekanik müteahhitler ve son kullanıcılara, katılımcı tarafından pazarlanan ürünlerin doğru bir şekilde sınıflandırıldığını garanti eder. Sertifikalı ürünlerin ayrıntılı biçimde tanımlanması sayesinde, ayrıntılı karşılaştırma ve performans kalifikasyon testleri uygulamaya gerek olmadığından, mühendislerin işi kolaylaşır. Danışmanlar, projeciler ve kullanıcılar ürünleri, katalog verilerinin doğruluğuna güven içerisinde seçebilirler. Ayrıca kuru soğutucularımız için aldığımız ATEX sertifikası ve ASME U-Stamp sürecinin tamamlanması, ürünlerimizi benzerlerinden ayıran önemli özelliklerden. Bunun yanında yıllardır dünyanın en zor şartlarına ve iklimlerine üretim yapan Friterm, yıllar boyunca oluşan bilgi birikimini ürünlerine yansıtıyor.

Firmanızın Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi alabilir miyiz?

22 kişilik onaylı Ar-Ge Merkezi ile Friterm, Ar-Ge bölüm çalışmaları, yüksek performans, düşük maliyet ve minimum çevresel etki anlamında en efektif tasarımların elde edilebilmesi amacıyla çok yönlü olarak sürdürülüyor. Bu bağlamda, özellikle yazılım ve tasarım çalışmaları bazında yurtiçi ve yurtdışı kurumsal işbirlikleri ve danışmanlık hizmetleri ile güncel bilimsel ve teknik gelişmeler takip ediliyor ve Ar-Ge altyapısına kazandırılıyor. Friterm Ar-Ge bölümünde yapılan çalışmalar başlıca dört ana başlık altında toplamak mümkündür: “Yazılım geliştirme”, “Termal tasarım, termoakış analiz ve sertifikasyon”, “Konstrüksiyon ve yapısal analiz”, “Laboratuvar test ve doğrulama.”

Yazılım çalışmaları sonucu geliştirilen hesaplama altyapısı sayesinde ürünlerin termal tasarım ve boyutlandırılması gerçekleştiriliyor, ardından konstruktif tasarımı tamamlanıyor ve tasarımı tamamlanmış ürün prototip üretimi gerçekleştirilerek son haline getiriliyor. Yeni tasarlanan ürünlerin yapısal doğrulaması yanında performans doğrulaması EN328 standardına uygun hazırlanmış laboratuvar şartlarında gerçekleştiriliyor. Ayrıca ortaya çıkan ihtiyaç nedeniyle mevcut laboratuvarımıza ilave olarak Ar-Ge merkezi alanına SC2 şartında 50 KW değerine kadar kapasite testi yapılabilecek ikinci bir test odası kurulması için çalışma başlatıldı. Firmamızın, üniversite sanayi işbirliğine verdiği önem çerçevesinde, her yıl lisans, yüksek lisans ve doktora tez konuları yayınlıyor. Üniversitelerden gelen talepler değerlendirilerek hem öğrencinin yetişmesi hem de Friterm’de devam eden projelere katkıda bulunacak şekilde, tez danışmanı, öğrenci ve Ar-Ge bölümümüz işbirliği çerçevesinde tez çalışmaları yürütülüyor. Bununla birlikte her yıl staj amacıyla firmamıza başvuran birçok öğrenci için özel bir staj programı hazırlanarak, stajyerlerin Friterm’de geçirdikleri sürede çok yönlü ve verimli bir işyeri deneyimi kazanmaları sağlanıyor. 

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Friterm özellikle kuru soğutucu üretimi ile ülkemiz sınırlarını çoktan aşmış, dünyanın önde gelen üreticilerinden birisidir. Kapasite garantili ürünlerimiz bütün kıtalarda başarıyla vazifelerini yapmaya devam ediyor. Bundan sonraki süreçte dijital kuru soğutucu konsepti ile ürünlerimiz teknolojinin bütün imkanları ile donatılarak sektörde öncü olmaya devam edecek.


 


İlginizi çekebilir...

Sepaş Enerji Satış Direktörü Cüneyt Kılıçaslan: "Dijitalleşme SEPAŞ enerjinin öncelik verdiği stratejik bir alan"

Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce'de toplam 1.8 milyon müşterisi bulunan Sepaş Enerji'nin Satış Direktörü Cüneyt Kılıçaslan, dijitalleşmenin, S...
23 Eylül 2020

"Yenilenebilir Enerji Teşvik Mekanizması Yeniden Tasarlanmalı"

Yenilenebilir enerji sektörüne yönelik dergimize açıklamalarda bulunan Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla, yenilenebilir enerji teşvik me...
20 Temmuz 2020

ENPRO A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fayez: "Türk Mühendisliğini Global Enerji Pazarına Sunmalıyız"

Türkiye'de ve yurtdışında yeni ve çok daha kapsamlı enerji santrali projelerine imza atmayı hedeflediklerini ifade eden ENPRO A.Ş Yönetim Kurulu B...
6 Nisan 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.