E-Dergi Oku 

ENPRO A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fayez: "Türk Mühendisliğini Global Enerji Pazarına Sunmalıyız"

ENPRO A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fayez: "Türk Mühendisliğini Global Enerji Pazarına Sunmalıyız"

6 Nisan 2020 | SÖYLEŞİ
157. Sayı (Nisan 2020)
12.690 kez okundu

Türkiye’de ve yurtdışında yeni ve çok daha kapsamlı enerji santrali projelerine imza atmayı hedeflediklerini ifade eden ENPRO A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fayez, Türk mühendisliğinin ve üretimin global enerji pazarında yer alması, bunun için de devlet desteğinin mutlaka olması gerektiğini söylüyor.

Enerji sektöründeki faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Enerji projeleri mühendisliği alanında hizmet vermek amacı ile Temmuz 2003’te kurulan ENPRO; zaman içerisinde enerji santralleri ürünleri imalatı, tedariki, saha montaj ve devreye alma işlerini de üstlenerek yurtiçinde ve yurtdışında bugün itibariyle 13 ülkede 90 adede yakın farklı kapsam ve ölçüde projeye imza atmış ve başarıyla sonuçlandırmıştır. ENPRO bünyesinde mühendislik, proje yönetimi, satın alma, lojistik, dış ticaret, saha elektro-mekanik montaj ve devreye alma ekipleri bulundurmaktadır. Proje türü, yerleşim ve kapasitesine göre zaman zaman personel sayısı 400’lere ulaşmaktadır. 

ENPRO olarak bugüne kadar ulusal ve uluslararası alanda hangi proje yatırımlarının çözüm ortağı oldunuz ve ne tür hizmetler sundunuz? Bu alanda sunduğunuz hizmetlerle bugün itibariyle nasıl bir kurulu güce ulaştınız?

ENPRO olarak bugüne kadar Ortadoğu’da Irak ve Katar, Orta Asya’da Türkmenistan ve Kazakistan, Afrika’da Botswana, Gine, Libya ve Cezayi, Avrupa’da Almanya, Slovakya, İrlanda ayrıca Pakistan ve tabii ki Türkiye’de kapasiteleri 25 MW ile 700 MW arasında olan birçok enerji santrali, su arıtma ve temin projesinde mühendislik-ürün imalat ve tedarik-saha montajı ve devreye alma ve/veya anahtar teslimi bazında faaliyetlerimiz oldu. Halihazırda devam eden projelerimiz dahilinde Türkiye’de toplam gücü 1.800 MW mertebesinde bulunan 3 kömürlü santral işveren mühendisliği (Owner’s Engineer) projesi anahtar teslim bazında tarafımızca yürütülmektedir. Türkmenistan’da 3x150 MW Gaz Türbini Santrali Exhaust Sistemi işi ayrıca 100 MW gücünde bir kojenerasyon tesisi için teknik danışmanlık hizmeti projesi sürmektedir.

Türkiye enerji sektörü hızla büyümesini sürdürüyor. ENPRO olarak siz bu büyümeye paralel olarak nasıl bir planlama yaptınız? 2023 yılına kadar Türkiye’de ulaşılması hedeflenen kurulu güçte ne kadarlık bir pay almayı hedefliyorsunuz?

Türkiye’nin enerji kurulu gücünün 2023 yılında, şu anki kapasitenin iki misline yakın büyümesi hedeflenmektedir. Ayrıca bu gücün % 30’lara varan bir oranın yenilenebilir enerji kaynaklarından temin edilmesi hedefleniyor. Türkiye’nin enerji santralleri mühendislik ve yapımı alnında öncü bir kuruluş olan ENPRO, fosil yakıta dayanan doğalgaz ve kömür santralleri dışında, jeotermal başta olmak üzere yenilenebilir ve nükleer enerji santralleri için de mühendislik, tedarik ve montaj işlerinin yürütmek için hazırlık çalışmalarını devam ettirmektedir.

Sunduğunuz çözümlerle müşterilerinize hizmet/zaman/ maliyet/rekabet vb.açısından ne tür avantajlar sunuyorsunuz? Enerji sektöründe anahtar teslim çözümler ne oranda ilgi görüyor?

Firma olarak her zaman en verimli çözümü en kısa sürede ve olabilecek en düşük maliyetle sunmayı hedefliyoruz. ENPRO’nun, tedarik ve montaj hizmetleri dışında ayrıca bir mühendislik kimliği taşıması, bu hedefte ulaşmakta her zaman biz ve müşterilerimiz için büyük bir destek sağlamıştır. Bu özellikleriyle ENPRO, enerji santralleri alanında faaliyet gösteren birçok firmadan bariz bir şekilde ayırt edilmekte ve ön plana çıkmaktadır. Enerji projelerinin gerçekleşme süreci bilindiği gibi uzun zaman almaktadır. 2019 yılı bizim için bir önceki yıldan gelen projelerin devamı şeklinde ilerledi. Aynı zamanda yeni imzalanan kömürlü santral rehabilitasyon danışmanlığı projesi de devam ediyor. 2020 yılının ilk yarısında, bölgesel siyasi istikrar durumlarına da bağlı olarak, Türkiye’de ve yurtdışında yeni ve çok daha kapsamlı enerji santrali projesine imza atmayı hedefliyoruz. ENPRO’nun, tedarik ve montaj hizmetleri dışında ayrıca bir mühendislik kimliği taşıması, bu hedefe ulaşmakta her zaman biz ve müşterilerimiz için büyük destek sağlamıştır. Bu özellikleriyle ENPRO, enerji santralleri alanında faaliyet gösteren diğer birçok firmadan bariz bir şekilde ayırt edilmekte ve ön plana çıkmaktadır.

Yazının devamı için tıklayın 


 


İlginizi çekebilir...

SEMS Portalı ile Evsel Tüketiciler Enerji Ticareti Yapabilecek

PV inverterlerinin ve enerji depolama çözümlerinin araştırılmasına ve üretimine odaklanan GoodWe'nin Türkiye CEO'su Engel Taştan, firma olarak...
5 Ekim 2020

Sepaş Enerji Satış Direktörü Cüneyt Kılıçaslan: "Dijitalleşme SEPAŞ enerjinin öncelik verdiği stratejik bir alan"

Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce'de toplam 1.8 milyon müşterisi bulunan Sepaş Enerji'nin Satış Direktörü Cüneyt Kılıçaslan, dijitalleşmenin, S...
23 Eylül 2020

"Yenilenebilir Enerji Teşvik Mekanizması Yeniden Tasarlanmalı"

Yenilenebilir enerji sektörüne yönelik dergimize açıklamalarda bulunan Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla, yenilenebilir enerji teşvik me...
20 Temmuz 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.