E-Dergi Oku 

Era Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Alpay Ünal: "Enerji yatırımları, diğer sektörlere göre yüksek maliyetler ve uzun sürede gerçekleşiyor"

Era Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Alpay Ünal: "Enerji yatırımları, diğer sektörlere göre yüksek maliyetler ve uzun sürede gerçekleşiyor"

25 Ağustos 2014 | SÖYLEŞİ
2.540 kez okundu

Era Şirketler Grubu, enerji konusunda uzmanlaşmış, enerji alanında mühendislik ve müşavirlik, sanayi ve üretim, ticaret ve temsilcilik, inşaat ve taahhüt gruplarında hizmet veren bir firmadır. Firmanın güncel faaliyetlerini ve projelerini Era Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Alpay Ünal ile görüştük.

Firmanızın faaliyetleri ve sunduğunuz hizmetler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Era Şirketler Grubu olarak enerji sektörünün farklı dallarında faaliyet göstermekteyiz. Bunların başında, Yaren Elektrik Toptan Satış firmamız ile serbest elektrik tüketicilerine elektrik aboneliği hizmetimiz bulunmaktadır. Üretim ayağında ise %100 tavuk gübresinden enerji üreterek Dünya’nın en büyük enerji üretimi kapasitesine sahip biyogaz tesisimiz yer almaktadır.

Daha önce de bahsettiğim gibi enerjinin farklı alanlarda faaliyet gösteriyoruz. Bunlardan bir diğeri de sıkıştırılmış doğalgaz ( CNG) . Otellerden dinlenme tesislerine ve ticarethanelere kadar geniş bir yelpazede hedef kitlemize CNG ile enerji tedariği sağlıyoruz. Ayrıca sürdürülebilir bir dünya için çevre dostu enerji kaynağı doğalgazın, daha yoğun kullanılabilmesi için otomobil, otobüs ve diğer ağır araçlarda yakıt olarak kullanılmasını yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Şu an Türkiye’nin farklı noktalarında CNG istasyonlarımız faaliyete girmeye hazırlanıyor. Böylece Kars’tan Edirne’ye kadar, tüm Türkiye’de rahatça kullanılabilecek bir doğalgaz yakıt istasyonu kurmayı hedefliyoruz.

Bunların yanı sıra yine Türkiye’de bir ilke imza atarak, Hidroen firmamız ile ilk yerli özel sektör türbin üretimini gerçekleştiriyoruz.

Üzerinde hassasiyetle durduğumuz son çalışmalarımızdan bir diğeri de e-shop mağazacılık sistemi. Elektrik aboneliğinden sigortaya, fatura ödeme hizmetlerinden doğalgaza kadar geniş bir alanda hizmet veren e-shop mağazalarımız da oluşturdukları bu kompakt yapı ile yine ülkemizde ilk defa hayata geçen projeler arasında yer alıyor. Ayrıca e-shop sistemimiz ile yeni gelişen enerji sektöründe yerini almak isteyen girişimcilere düşük maliyetler ile yatırım yapma imkanı sunuyor.

Era Şirketler Grubu olarak ayrıca enerji yatırımları inşaat, mühendislik ve müşavirlik alanlarında da hizmet vermekteyiz.

Albe Biyogaz projesinden biraz bahseder misiniz? Tesis nerede faaliyet gösterecek ve bu projeden hedeflenen enerji üretiminin miktarı nedir?

Türkiye’de ilk defa %100 tavuk gübresinden elektrik enerjisi üretecek olan Albe Biyogaz Tesisimiz Ankara’nın Çubuk ilçesinde yer almaktadır. Biyogaz tesisimiz 2.4 MW’lık kapasitesi ile dünyanın en büyüğü oldu. Böylece yıllık ortalama 60 bin konutun aydınlatılması sağlanacak enerji üreteceğiz.

Tesisimiz hiçbir atık boşa gitmeyecek şekilde dizayn edilmiştir. Tesisimizin içerisinde 7 ton kapasiteli %100 doğal ile ve tek granül gübre fabrikası bulunmaktadır. Ayrıca yine atıkları değerlendirmek amacıyla, 360 ton domates yetiştirilecek olan organik sera yapılmaktadır.

Tesisimiz ayrıca yenilenebilir enerji parkı olarak da konumlandırılmıştır. Orta vadedeki planlarımızda biyogaz enerjisinin yanı sıra 150 kWh’lık rüzgar ve 500 kWh’lık güneş enerjisi üretimi de yapılacaktır. 

Hidroelektrik santrallerinin ekipmanlarını üreten Hidroen ile hedeflenen nedir? Hidroen’in çevre dünyası için ne gibi faydaları vardır?

Türkiye’nin ilk özel sektör yerli türbin üreticisi olan Hidroen firmamız, yerli üretim ile ülkemizin cari açığına sağladığı faydanın yanı sıra, yatırımcılara da yerli teşvikten faydalanma imkanı sunmaktadır. HES yatırımcıları eğer yerli türbin kullanırsa devletin elektriğe verdiği teşvik fiyatı 7,3 dolar cent’ten, 9,6 dolar cent’e yükseliyor. Bu 10 MW’lık bir santralde yaklaşık 1 milyon dolarlık ek gelir anlamına geliyor. Böyle olunca siparişlerimiz çoğaldı, şu an fabrikamızın kapasitesini yükseltmek için çalışmalara başladık.

Türkiye’de HES pazarının büyüklüğü 25 milyar dolar. Yatırımların tamamına yakını ithalata bağımlı. Bu da bizim için büyük bir avantaj ve pazar yaratıyor. Yeni bir firma olmamıza rağmen dünya devleri ile yarışıyoruz.

Enerjiye olan ihtiyacımız hiç kuşkusuz her geçen gün artıyor. Hal böyle iken enerjimizi sürdürülebilir kaynaklardan karşılamamız gerekiyor. Enerji üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasını destekliyoruz. Hidroen olarak da bu konuda yatırımcılara gerekli katkıyı sağlamaya çalışıyoruz. 

Enerji sektöründe hizmet verdiğiniz alan içerisinde 2014’ün ilk yarı yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yılın ilk yarısında %40 büyüdük. Dönem içerisinde genellikle karamsar tablolar çizilmişse de, bana göre önemli olan krizleri fırsata çevirebilmek ve bu dönemlerde de büyüme çizgisini yukarıya taşıyabilmektir. Bunun için de yeniliklerin öncüsü olmak doğru yatırımlar ile ilerlemek şirketleri başarıya taşıyacaktır.

Sektörde hizmet verdiğiniz alanın genel sorunları hakkında bilgi verebilir misiniz? Konuyla ilgili sunduğunuz çözüm önerileri var mıdır?

Enerji sektöründe özel sektör temsilcisi olarak yer almanın yanı sıra, TOBB Enerji Meclisi Başkan Vekilliği görevini de yürütmekteyim. Bu nedenle sektörün sorunlarını ve çözüme kavuşabilmelerini çok daha fazla önemsiyorum. Enerji sektörünün en büyük sorunlarından birisi, çıkan kanunlarla ilgili ikincil mevzuat ve yönetmeliklerin tam anlamıyla oluşturulmaması veya yavaş oluşturulması nedeniyle yatırımların aksaklığa uğramasıdır.

Ayrıca başka bir önemli sorun da, enerji sektörü zaten zahmetli ve büyük yatırımlar isteyen bir yapıya sahipken, bu özelliklerine ek olarak bir de yatırım esnasında bürokrasi tarafından şartların değiştirilmesi sektörü derinden yaralıyor. Oyun esnasında kuralları değiştirince bundan hem oyuncular, hem de bütün sektör etkileniyor.

Elektrik tedarikçisi şirketler bazındaki önemli sorunlardan bir diğeri de, şartların tüm oyuncular için aynı olmaması. Tedarikçi firmalar fatura üzerindeki payları daha müşterilerinden tahsil etmeden ödemek zorunda kalıyorlar. Bu da hem yatırım maliyetlerini arttırıyor, hem de sektör içerisinde adaletsizlik oluşturuyor.

Ayrıca sektörün tüm bu sorunlar ile birlikte bir de finansman sıkıntısı bulunuyor. Bahsettiğim gibi enerji yatırımları zaten diğer sektörlere göre yüksek maliyetler ve uzun sürelerde gerçekleşiyor. Bankacılık sektörünün özellikle enerji yatırımlarında yatırımcılara, proje finansmanında alternatif ve esnek kredi imkanları sunması önem arz etmektedir. Finansman sağlanmasına ilişkin sorunların enerji sektörünün tam olarak anlaşılmamasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Global krizlere rağmen, ülkemizdeki enerji talebi nedeniyle üretime ve yatırıma her geçen gün artarak ihtiyaç duymaktayız. Bu yatırımların karşılanması için de oluşumun tüm taraflarının destek olması gerekiyor.

2014 yılının ilk yarısında hedeflerinize ne doğrultuda ulaştınız? Sürekli yenilenme içerisinde olan bir şirket olarak, bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

2014 yılı bizim için çok iyi başladı diyebilirim. Biraz önce bahsettiğim yatırımlarımızın ve şirketlerimizin her birisi için hedeflerimizin üzerinde seyreden bir çıkışımız oldu. Yaren Elektrik olarak abone sayımızı arttırmamızın yanı sıra, elektrik aboneliği hizmeti de veren e-shop yapılanmamızla da başarılı bir yükseliş yakaladık. 2014 yılında bayiliklerini vermeye başladığımız e-shop’larda bugün 10 mağazaya ulaştık. Bu mağazalar, Ankara, İstanbul ve Antalya’da ikişer tane bulunuyor; diğerleri ise Alanya, Mersin, Tarsus, Sivas, Batman ve Osmaniye’de yer alıyor. Bunun haricinde 4 mağazamız da şu an yapım aşamasında, yaz sonunda bunların da faaliyete girmesini planlıyoruz. Ayrıca e-shop ile birçok elektrik şirketinin girmeye çekindiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de mağazamız ve böylece temsilciliğimiz oldu. Bu da bizim için sevindirici bir gelişme. Kişisel olarak da, şirket politikası olarak da yapılmayanı yapmaktan ve benden sonrası için yol açmaktan büyük keyif alırım.

Yılın ikinci yarısında ise az önce de bahsettiğim gibi e-shop bayiliklerimizde 2014 sonunda 40, 2015 yılında ise 80 noktaya ulaşmayı hedefliyoruz.

Bunun yanı sıra Era Şirketler Grubu olarak, bu yıl çok önem verdiğimiz yatırımlarımızdan bir diğeri CNG istasyonlarımız. Daha önce de bahsettiğim gibi CNG istasyonlarımız kuruluyor. Şu an Antalya, Alanya, Burdur, Isparta ve Afyon’da olmak üzere 5 istasyonumuz yapım aşamasında ve 4 aya kadar tamamlanmasını bekliyoruz. 2014 yılı sonuna kadar ise Türkiye’nin farklı bölgelerine yayılarak, insanların kolayca CNG tedariği yaparak araçlarında rahatlıkla doğalgazı kullanabilmelerini arzu ediyoruz.

2014 yılı içerisinde mevcut projelerimizde adet bazlı abone, üretim vb. başarılarımızı arttırmayı hedeflerken, yeni projelere de can vererek sektörün gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

 


 


İlginizi çekebilir...

ENPRO A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fayez: "Türk Mühendisliğini Global Enerji Pazarına Sunmalıyız"

Türkiye'de ve yurtdışında yeni ve çok daha kapsamlı enerji santrali projelerine imza atmayı hedeflediklerini ifade eden ENPRO A.Ş Yönetim Kurulu B...
6 Nisan 2020

Prof. Dr. Temel Kotil:'Birleşik Enerji Sistemi ile Yüzde 30 Verimlilik Sağladık'

Havacılık ve uzay sanayisinde küresel ilk yüz oyuncu arasında yer alan TUSAŞ, enerji verimliği ve sıfır atık konusunda da önemli çalışmalara imza atıy...
9 Mart 2020

"GES Kurulumları Artarak Devam Edecek"

GES kurulumlarının artarak devam edeceğini ifade eden Smart Energy ve GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, yatırımcıların 2020 yılında; YEKA ...
22 Ocak 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.