E-Dergi Oku 

MWM TCG 3020 GAZ MOTORU Seralarda Yüksek Verimli Enerji Sağlıyor

MWM TCG 3020 GAZ MOTORU Seralarda Yüksek Verimli Enerji Sağlıyor

23 Kasım 2020 | ÜRÜN
162. Sayı (Kasım-Aralık 2020)
5.091 kez okundu

MWM Caterpillar Energy Solutions 

Seraların ısıtılması, enerjinin çoğunu tükettiği için ana maliyet faktörüdür. Temiz boru hattı doğal gazı ile çalışan bir kombine ısı ve güç tesisinin uygulanmasıyla, işletme maliyetleri önemli ölçüde azaltılabilir.

Belçikalı domates üreticisi Krikato, genişletilmiş sera tesislerinin işletimi için yeni, güçlü bir MWM gaz motoru aldı. MWM TCG 3020 V20 gaz motoru, MWM Benelux B.V. tarafından kuruldu ve Haziran 2020'de devreye alındı. Krikato için bu, ısı ve karbon üretiminde kullanılan ikinci MWM gaz motorudur.

1,7 Hektarlık Sera Tesislerinin Güvenilir Isı Temini

Belçikalı sebze üreticileri 2019 yılında piyasaya toplam 889.845 ton teslimat yaptı. 270.135 ton ile domates, Belçika'da yetiştirilen sebzeler arasında (2019 itibariyle) ilk sırada yer alıyor. Üreticilerin yenilik ve verimliliğe odaklanması sayesinde Belçika domates üretimi oldukça başarılı oldu. Krikato, domates üretimini artırmak için sera tesislerini 1,2 hektardan 1,7 hektara çıkardı. Seranın optimum çalışmasını sağlamak için üretici, Krikato serası için tesislerin kurulmasından ve devreye alınmasından bu yana halihazırda güç ve ısı üreten MWM TCG 2020 V12 gaz motoruna ek olarak başka bir MWM gaz motoru yerleştirmeye karar verdi.

Karbondioksitin Bitki Gübresi Olarak Geri Dönüşümü

Haziran 2020'den bu yana, iki MWM gaz motoru seranın güç ve ısı teminiçin toplam 3,5 MW elektrik enerjisi ve 4,2 MW termal enerji üretiyor. Doğal gazla çalışan iki MWM gaz motorunun SCR katalizörleri, motor egzoz gazı ile salınan karbondioksitin geri dönüşümünü sağlar. Egzoz gazı uygun şekilde işlendikten sonra, bitki büyümesini teşvik etmek için domates bitkilerinin organik karbon gübrelemesinde karbondioksit kullanılır.

Seralar için Yüksek Verimli MWM CHP Tesisleri

Seraların ısıtılması, enerjinin çoğunu tükettiği için ana maliyet faktörüdür. Temiz boru hattı doğal gazı ile çalışan bir kombine ısı ve güç (CHP) tesisinin uygulanmasıyla, işletme maliyetleri önemli ölçüde azaltılabilir. Tüm doğal gazla çalışan MWM gaz motorları, ısı geri kazanımlı uygulamalar için özelleştirilebilir. Gaz motoru, elektrik enerjisi üretimi için bir jeneratörü çalıştırır. Aynı zamanda, motorun egzoz ısısını motordan bir sıcak su depolama tankına aktarmak için ceket suyu ve / veya egzoz gazı soğutma döngüleri ısı eşanjörlerinden geçirilebilir. Sıcak su depolanır ve seraların ısıtılması için kullanılır. Ek olarak, karbon monoksit, oksidasyon katalizörleri yardımıyla uzaklaştırılabilir ve NOx emisyonları, üre bazlı bir SCR sistemi yardımıyla sadece birkaç ppm'ye (milyonda bir parça) indirilebilir. Bundan sonra oluşan egzoz gazı o kadar temizdir ki, bitki büyümesini teşvik etmek için gübre olarak kullanılabilir ve böylece operatörün karlılığına katkıda bulunur.

Yazının devamı için tıklayın


 


İlginizi çekebilir...

Gelecek ve Günümüz Teknolojisi: Isı Pompası

Hayatınıza ve konforunuza değer katan ısı pompaları günümüzde yaygın olarak kullanılmaya devam etmektedir....
25 Ocak 2021

Solar Aydınlatma Kulesi Enerjisini Güneşten Alıyor

Teksan'ın çevre dostu çözümlerine yeni eklenen Teksan Solar Aydınlatma Kulesi, enerjisini Güneş'ten alıyor. Yıllık ihtiyaç duyulan toplam elek...
16 Eylül 2020

GoodWe Yeni HT Serisi İnverterini Satışa Sunuyor

GoodWe Yeni String İnverteri HT Serisi (100-136kW & 1100V), Kasım 2020 sonunda satışa sunuluyor. ...
2 Eylül 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.